Vural'dan Demirören'e: Paran var, git golf oyna

Vural'dan Demirören'e: Paran var, git golf oyna
Vural'dan Demirören'e: Paran var, git golf oyna
Geçtiğimiz günlerde Osmanlıspor'daki görevini bırakan teknik direktör Yılmaz Vural, futbolu kimin yönettiğini bilmediğini belirterek, "Yıldırım Demirören'in parası var, golf oyna, ye iç harca" dedi.

Belek'teki Gloria Golf Resort Hotel'de devam eden TSYD 52. Yıl Sporun Zirvesi Semineri'nde, "Anadolu'nun Feryadı" başlıklı oturuma katılan Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, futbolda hem oyunculuk hem teknik direktörlük kısmını gördüğünü hatırlatarak, Anadolu'ya geçildiği zaman "feryat" olduğunu söyledi.

Çalımbay, Anadolu kulüplerinin hakem kararlarının yanı sıra borçlarından dolayı sorun yaşadığını belirterek, "Bu sıkıntıların başında biz geliyoruz. Ligin en kısıtlı bütçesine sahibiz. Devre arasında transfer yasağı gelmesi söz konusu, bu yasak önümüzdeki sezonu da kapsıyor. Büyük bir ihtimalle bu yasak gelecek" dedi.

Sorunun sadece kendilerine ait olmadığını kaydeden Çalımbay, "Bugünlerde yabancı sayısı konuşuluyor, yabancı sayısı fazla mı eksik mi o ayrı bir konu ama borcu olan ekibin transfer yapmama kararının daha önce alınması gerekiyordu. Yabancı konusunda bu kriterin konması takımlar açısından iyi oldu" diye konuştu.

Çalımbay, Bursa deplasmanına gittiklerinde altyapı çalışmalarından gururlandığını ifade etti. Çalımbay, "Bu tesisler Anadolu'nun her tarafında yok, altyapımıza önem vermemiz, yeni isimler çıkarmamız gerekiyor. Kurtuluşumuzun altyapıda olduğuna inanıyorum. İyi oyuncular yetiştirmemiz gerekiyor" dedi.

Oynadıkları Fenerbahçe ve Galatasaray deplasmanlarının ardından yaptığı eleştirilerin Fenerbahçe tarafından yanlış anlaşıldığını kaydeden Çalımbay, hakemlerin büyük takımlar lehine etkilendiğini bildirdi. Çalımbay, hakemlere destek verilmesi ve hakemlerin maçlara rahat çıkması gerektiğini söyledi.

Çalımbay, Milli maçların Anadolu'da oynanmasını isteyerek, "Anadolu vazgeçilmez ama eksikleri çok, biraz daha sorunların üzerine gidilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

"YILDIRIM DEMİRÖREN'İN ORADA NE İŞİ VAR?"

Teknik direktör Yılmaz Vural, 45 yıldır futbol camiasında bulunduğunu ancak futbolu kimin yönettiğini bilmediğini söyledi. "Futbolu kulüpler mi, federasyon mu, siyaset mi yönetiyor?" diye soran Vural, şunları kaydetti:
"Federasyon başkanının yerinde olsam delegasyon sistemini değiştirirdim. Değiştirmeyecekse orada ne işi var? Yıldırım Bey'in parası var, golf oyna, ye iç harca. 14 yabancı kararı çıktı. Önümüzdeki dönemde seçim olduğunda başka bir yönetim gelip karşı çıkarsa ne olacak? Futbolu kimin yönettiğini bilmemiz lazım."

Vural, kendisinin 24 kulüp değiştirdiğini belirterek, "Bu sorun Türk futbolunun sorunu. 10 günde kulüp mü değiştirilir? Türkiye , profesyonelliğin olmadığı bir ülke, yabancıya her şeyi veren, Türk'e hiçbir şeyi vermeyen bir yapı var" diye konuştu.

Teknik direktörlerin bir sezonda en fazla 2 takım çalıştırabileceğini hatırlatan Vural, "Kulüplere de bu tarz bir yasak getirilmeli" dedi.

Vural, Osmanlıspor'da ne oyuncularla ne de yönetimle problemi olmadığını belirterek, "Orada benden daha önce olmuş bir problem vardı. Bu nedenle bana karşı saygısızlık yapmayan oyuncu grubuna tepki göstermem gerekiyordu. O kadar adamı yerinden etmektense ben görevden ayrılayım dedim" ifadelerini kullandı.

Yöneticilerin kendi dönemlerine ait borçlardan sorumlu tutulması gerektiğini savunan Vural, "Düzeltmek istesek her şeyi yapabiliriz" dedi.

Vural, "Spor Emekçileri Sendikası" kurulması yönünde Türk-İş'ten davet aldıklarını sözlerine ekledi.

ABDULLAH AVCI'NIN SÖZLERİ

Abdullah Avcı da panelin adının "Türk futbolunun sorunları" olması gerektiğini vurgulayarak, "Ben hiç Anadolu'ya çıkmadım. O yüzden "Anadolu'nun feryadı" tabirine pek uymuyorum. Ama 3 sene önce de buradaydım sizlerin karşısındaydım ve aynı sorunlar konuşuluyordu yine değişen bir şey yok" dedi.
Yabancı sayısı konusunda kendileriyle fikir alış verişi olmadığını da dile getiren Avcı, "Türk futbolunun sorunu yabancı sayısı değil, yerli yabancı rekabetini nasıl sağlarız. Buna bakmamız lazım" şeklinde konuştu.

TOLUNAY KAFKAS'IN SÖZLERİ

Tolunay Kafkas ise, "Anadolu- İstanbul ayrımı yapmaya gerek yok, hepimizin sorunları ortak, ötekileştirmeye karşıyım" dedi.

Tecrübenin çok önemli olduğunu da ifade eden Kafkas, "Tecrübe; bilgi ve birikimdir. Tecrübeyi gelecek nesle aktarmak önemlidir. Genç oyuncu gelişimi ve antrenör gelişimi paralel ilerlemeli. Antrenör iyi yetişmemişse genç sporcuya bir şey veremez" şeklinde konuştu.

ŞENOL GÜNEŞ'İN SÖZLERİ

Şenol Güneş de, "İmkanlar ve ekonomik değerler arttıkça mutsuzluklar artıyor. Bu sadece futbol için geçerli değil hayatın her alanında her sektörde böyle" diyerek, futboldaki kaosların, sorunların ancak adaletli yönetim ve uzun vadeli doğru eğitimden geçtiğini söyledi.

"Adalet ve dürüst eğitimin olmadığı yerde biz daha çok konuşuruz" diyen Güneş, "Şimdi akvaryum kirli, o suyun içine girmek istemiyoruz. Akvaryumun suyunu temizlemeliyiz. Gündem konuları bize atılan yemlerdir. Örneğin 14 futbolcu kararı gereksiz, en son konuşulması gereken konu. Niye 14, serbest yap. 11'e 11 oynuyoruz. Özellikle 14 rakamı veriliyor. Niye 11 değil, 13 değil? 14 diyor, ama detaylandırıyorlar. 'Borcun varsa yabancı transfer yapamazsın' diyorlar. Bu bizim önümüze atılmamalı. Bugünkü transfer sisteminde futbol gelişmez. Kurbanlık koyun gibi bir antrenör gider bir antrenör gelir. Tartışmayan, özgür konuşamayan bir toplum gelişemez. Fikir kavgaları olmalı. En doğruyu bulmak için tartışılmalı, fikirler çarpışsın ama sonunda ana fikir bulunur" şeklinde konuştu. (AA)