Wayne Rooney tarihe geçti

Wayne Rooney tarihe geçti
Wayne Rooney tarihe geçti
İngiltere futbolunun son dönemde yetiştirdiği en önemli yıldızlardan biri olan Wayne Rooney bir rekor daha kırdı. Milli takım formasıyla 50. golünü atan Rooney, İngiltere futbolunun efsane ismi Sir Boby Charlton'ın elinde bulundurduğu 49 gollük rekoru geliştirerek tarihe geçti.

EURO 2016 Elemeleri E Grubunda mükemmel bir performans gösteren İngiltere 8 maçta 8 galibiyet aldı. Oynanan 7. maç sonunda EURO 2016'ya katılmayı garantileyen İngiltere, gruptaki 8. maçında sahasında İsviçre'yi de 2-0 ile geçti. Goller Harry Kane ve Wayne Rooney'den geldi. Rooney'in 84. dakikada attığı penaltı golü aynı zamanda onu tarihe altın harflerle yazdırdı.

İNGİLTERE TARİHİNİN EN GOLCÜ OYUNCUSU OLDU

Wayne Rooney bu golle Milli takımdaki gol sayısını 50'ye çıkardı ve İngiltere Milli takımı tarihinin en golcü oyuncusu oldu.  Rooney bu golle 49 golü bulunan Sir Bobby Charlton'u geçmiş oldu.

29 yaşındaki Wayne Rooney, 2003 yılında İngiltere için ilk golünü atmış ve İngiliz Milli takımının en genç gol atan oyuncusu olma ünvanını da elde etmişti.

iLK TEBRİK EDEN SİR BOBBY CHARLTON OLDU

Charlton "Çok açık söylemem gerekirse artık rekorun sahibi ben değilim. Elbette üzüldüm fakat Rooney için çok sevindim. O İngiliz milli takımının kaptanı ve İngiltere tarihinin en fazla gol atan oyuncusu. Onunla gurur duyuyorum" açıklamasında bulundu.

Hocası Roy Hodgson "Bir futbolcu için en büyük ödül ve uzun senelerin sonunda gelen bir başarı. Bütün arkadaşlarıyla beraber onun bu önemli gününü kutladık. Rekorlar kırılmaz zannedilir, bir gün gelir kırılır. Bu beni ve Rooney'yi etkileyeceğini sanmıyorum." sözlerini sarf etti.

Eski İngiltere milli takım oyuncusu ise Ian Wright "Bu büyük bir başarı. Tebrik ediyorum. 16 Dünya Kupası eleme maçı golü ve Avrupa elemeleri maçında 14 gol kaydetti." dedi.