Wimbledon demek, Federer demek

Teniste sezonun üçüncü Grand slam turnuvası olan Wimbledon'da tek erkekler mücadelesi beklendiği gibi sona erdi.

LONDRA- Teniste sezonun üçüncü Grand slam turnuvası olan Wimbledon'da tek erkekler mücadelesi beklendiği gibi sona erdi. 1 numaralı seribaşı Roger Federer ve 2 numaralı seribaşı Rafael Nadal'ı karşı karşıya getiren mücadelede gülen taraf, çim kortlardaki üstünlüğü tartışılmayan Federer oldu.
Federer, geçen yıl da finalde karşılaştığı rakibine bir set vermişti, dün ise Nadal İsviçreli tenisçiden iki set almayı başardı ancak yenilgiyi engelleyemedi. İlk seti tie-break'le 7-6 alan dünya sıralamasının 1 numarası karşısında Nadal ikinci seti 6-4 kazandı. Üçüncü set yine tie-break'in ardından Federer'in oldu ancak dördüncü sette elde edilen sonuç, genç İspanyol pes etmeye niyeti olmadığını gösterdi: 2-6.
Çimde 53 maçtır yenilmiyor
Şampiyonun belirlendiği son sette Federer bu kez işi tie-break'e bırakmadı ve 6-2'lik sonuçla kariyerinin üst üste beşinci Wimbledon zaferini elde etti. Maç boyunca 24 'ace' atan Federer, 34 basit hata yaptı. Nadal daha az basit hata (24) yapmasına karşın rakibinin etkili vuruşlarına direnemedi. İsviçreli raket böylece, Björn Börg'den sonra bu turnuvayı üst üste beş kez kazanan ikinci isim oldu. Başarılı sporcu bu sonuçla çim kortta üst üste 53. galibiyetini elde etti.
Federer için sevindirici bir diğer nokta ise Nadal'dan Fransa Açık finalinin rövanşını almasıydı. Ancak buna karşın ikili arasındaki mücadelede Rafael Nadal'ın 8-5'lik üstünlüğü devam ediyor. Toplamda 11. grand slam zaferini elde eden Federer, 14 grand slam şampiyonluğu bulunan efsane tenisçi Pete Sampras'a biraz daha yaklaştı. Sampras ayrıca, Nadal'ın dışında Wimbledon'da Federer'le maçını beş sete uzatmayı başarabilmiş tek isim. Sampras ve Federer'in 2001'deki dördüncü tur maçı beş sete uzamış ve İsviçreli sporcu güçlü rakibini devirmişti.
Fransa Açık'ı kazandıktan sonra Wimbledon'a oldukça iddialı gelen ancak bir kez daha Federer'e takılan Rafael Nadal ise 1980'den bu yana aynı yılda hem Fransa Açık hem de Wimbledon'ı kazanan ilk tenisçi olma şansını yitirdi. Son olarak Björn Börg bu başarıyı elde etmişti. (Spor Servisi)