Wimbledon'da ilk İsviçre zaferi

1877'den bu yana devam etmekte olan ve tenis dünyasının en prestijli turnuvası sayılan Wimbledon'da, tek erkeklerde ilk kez bir İsviçreli sporcu şampiyonluğa ulaştı.

LONDRA - 1877'den bu yana devam etmekte olan ve tenis dünyasının en prestijli turnuvası sayılan Wimbledon'da, tek erkeklerde ilk kez bir İsviçreli sporcu şampiyonluğa ulaştı. 22 yaşındaki Roger Federer, yaklaşık iki saat süren finalde Avustralyalı rakibi Mark Philippoussis'i 7-6, 6-2, 7-6'lık setlerle mağlup ederek hem büyük ödülün sahibi oldu, hem de adını tarihe yazdırmayı başardı.
Turnuva boyunca sert servisleriyle dikkat çeken Philippoussis önünde aynı silahı kullanarak sonuca giden Federer, maçta toplam 21 'ace' (rakibin karşılayamadığı servis) attı. Buna karşın hızı saatte 210 kilometrenin üzerine çıkan servislerle Federer'i özellikle birinci ve üçüncü setlerde bir hayli zorlayan Avustralyalı raket, her iki seti de tie-break'te kaybederken, çok kritik hatalar yaptı. Philippoussis, maçtan sonra rakibinin gününde olduğunu ve yenilemeyecek kadar iyi bir oyun çıkardığını vurgulayarak, Federer'i kutladı.
Turnuvaya 4 numaralı seribaşı olarak başlayan ve ilk kez bir Grand Slam turnuvasından zaferle ayrılan Roger Federer ise kupayı kaldırırken,
"Çocukken arkadaşlarıma 'günün birinde o kupayı kazanacağım' diye şaka yapardım. İşte kazandım. Kupa burada, elimde. Bu inanılması güç bir rüya gibi" dedi. Beş yıldır profesyonel tenis oynayan ve bugüne kadar Grand Slam turnuvalarında en iyi derecesi çeyrek finale yükselmek olan Federer, bu yıl iyi bir form grafiği çizmesine karşın, geçen ay yapılan Fransa Açık Tenis Turnuvası'na ilk turda veda etmişti. (Spor Servisi)