Ya başpehlivanda da çıkarsa?

Ya başpehlivanda da çıkarsa?
Ya başpehlivanda da çıkarsa?
Ata sporu yağlı güreşte bu yıl şimdiye kadar dopingli çıkan sporcu sayısı 16... Son olarak Kırkpınar'da alt boyların birincilerinde yasaklı madde çıktı ve savunmaları istendi... Başpehlivanların test sonuçlarıysa yarın belli olacak.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Bu yıl Edirne’de 652.’si düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden yaklaşık iki hafta önce Radikal’e konuşan ünlü bir başpehlivan, “Herkese test yapılsa başa çıkacak 8 adamı zor bulurlar” demiş ve ata sporunun içine düştüğü doping çukuruna işaret etmişti. ‘Dualı çayır’da performans artırıcı yasaklı madde kullanımının alt boylara kadar indiği zaten biliniyordu. Bu yıl, Hamza Yerlikaya yönetimindeki Güreş Federasyonu’nun (TGF) dopingle mücadeledeki kararlı tavrı bu durumu gözler önüne serdi. Kırkpınar’da daha önceki yıllarda da doping vakaları olmasına karşın bu yıl olay can sıkıcı boyutlara vardı, öyle ki Edirne’de önemli alt boyların birincilerinin hepsinde yasaklı maddeye rastlandı. Baş güreşlerinde dereceye giren şampiyon Ali Gürbüz, ikinci İsmail Balaban, üçüncüler Orhan Okulu ve Recep Kara’nın sonuçlarınınsa yarın açıklanması bekleniyor.
TGF bu yıl ilk ‘doping baskını’nı haziran ayında İzmit’te yapılan Sekpark Yağlı Güreşleri’nde gerçekleştirmişti. Meydanda güreşler devam ederken doping testi yapılacağının anons edilmesinin ardından aralarında başpehlivan Ali Gürbüz’ün de bulunduğu Belek Belediyespor güreşçileri, 50 bin TL’lik anlaşmalarından vazgeçip kispet giymeden çayırdan ayrılmışlar, bu olay diğer pehlivanların dikkatini çekmişti. Belekli sporcularsa kendilerine karşı komplo olduğunu öne sürmüşlerdi. O gün numune veren başpehlivan Serhat Gökmen ve alt boylardan Özer Ay dopingli çıkmış, Kırkpınar’da güreşmemişlerdi.
Doping testleri Silivri, Antalya ve Kızılcahamam’da devam ederken başpehlivanlar Murat Aydoğdu, Gökhan Arıcı, Sermest Bulut, Ali Altun, Ahmet Selbest, Bekir Seçim ve Süleyman Aykırı’yla büyük ortadan Bilal Kıvrak’ın da numuneleri ‘pozitif’ çıktı. Bu isimlerin bazılarının kanında üç ayrı yasaklı maddeye rastlanırken birçoğunun itiraz hakkını kullanmadığı öğrenildi. Aralarından birinin numunesinde ‘testesteron’a rastlanırken, bu isim “Vücudum kendisi üretiyor” diyerek itiraz etti. Söz konusu sporcuların sonuçları Kırkpınar sonrası açıklandığı için hepsi Sarayiçi’nde güreşti. Hatta Sermest Bulut çeyrek finale kadar yükseldi.

Savunmaları istendi

Ve Kırkpınar... Her yıl olduğu gibi bu yıl da er meydanında baş, baş altı, büyük orta, küçük orta büyük boy ve küçük orta küçük boyda dereceye girenlere doping testi uygulandı. Sonuçsa üzüntü yarattı: Başaltında ilk ikiye giren ve bayramdan sonra başpehlivanlık kategorisinde güreşmeleri beklenen Abdullah Kaçmazoğlu ve Sinan Kaya’nın testleri ‘pozitif’ çıktı. Aynı şekilde büyük orta birincisi Cemali Küçükgüçlü, küçük orta büyük boy birincisi Kazım San, küçük orta küçük boy birincisi Kürşat Korkmaz’la küçük orta büyük boyda güreşen Mustafa Seçim’de yasaklı maddeye rastlandı. Dopingli çıkan sporcuların hepsi Güreş Federasyonu Disiplin Kurulu’na sevk edilerek savunmaları istendi. Savunmaların alınmasının ardından bu sporcular ya suçsuz bulunacak yahut iki yıl men cezası alacak.
Yağlı güreş camiası şimdi merakla başpehlivanlık doping testi sonuçlarını bekliyor. Herkesin temennisi Gürbüz’ün temiz çıkması zira genç başpehlivan efsane isim Ahmet Taşçı’dan sonra yağlı güreşin yeni yüzü oldu ve Antalyalı sporcuda doping çıkması ata sporuna büyük darbe vuracak. TGF Başkanı Hamza Yerlikaya ve Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı efsane başpehlivan Ahmet Taşçı’ysa dopinge karşı kararlı mücadelelerine her fırsatta devam edeceklerini dile getiriyorlar. Federasyonun bu uygulamaları pehlivanlar tarafından büyük destek görüyor zira camiada ortak kanı, doping kullanımının haksız rekabete neden olduğu... Önceki yıllarda bazı ceza alan isimlerin sanki hiç bir şey olmamışçasına üst kategoriden devam ettirilmesi de sık sık dile getiriliyor.

‘Lütfen doğal olun’

Önceki yıllarda testlerdeki gevşeklikler de eleştiri konusu oluyordu... Örneğin geçen yıl başpehlivan Ali Gürbüz’e doping testi yapılmamıştı. Hatta Gürbüz’ün beraberindekilerle Sarayiçi’nde fellik fellik, numune verecek bir yetkili aradığı görüntüler internete düşmüştü. Bu duruma diğer pehlivanlar tepki göstermiş ve federasyondan daha özenli olmasını istemişlerdi.
Bu konuda son sözü, başpehlivanlardan Mahmut Kavakçı’ya bırakalım. Er meydanlarının sempatik ismi, TRT’de bir güreş sonrası kendisine uzatılan mikrofona şu sözleri sarf etmişti: “Pehlivan arkadaşlarımdan ricam, lütfen ‘doğal’ olsunlar...”

Bari doping serbest olsun!


Türkiye , dopingle mücadelede önemli bir virajdan geçiyor... Yasaklı madde kullanımına karşı federasyonlar savaş açmış durumda. Özellikle halter ve atletizm federasyonları son yıllarda önemli adımlar attılar. Şimdi de Güreş Federasyonu kararlı bir şekilde dopingin üstüne gidiyor.
Elbette doping yalnızca Türkiye’nin sorunu değil. Dünya üzerinde birçok spor dalında artık doping kanıksanmış durumda. Spor Yazarı Hıncal Uluç’un “Doping yapmayan atlet yoktur, yakalanmayanlar vardır” sözünü doğrularcasına, birçok ünlü isim performans artırıcı maddeler kullanndıklarını kabul ettiler. Misal atlet Marion Jones, misal bisikletçi Lance Armstrong... Son olarak ünlü atletler Asafa Powell ve Tyson Gay de dopingli çıktı. Artık “Bakalım sırada kim var?” diyoruz. Yiğiter Uluğ Radikal satırlarında içinde bulunduğumuz durumu güzel özetledi: “Madem artık bütün şampiyonların, üst düzey sporcuların kimyasal destek aldığını biliyoruz; yakalanmayan şampiyon, yakalanan hain oluyor... Bırakalım kendimizi kandırmayı da her şey açıklığa kavuşsun bari!”