Ya Yargıtay onaylarsa?

Ya Yargıtay onaylarsa?
Ya Yargıtay onaylarsa?
Fenerbahçe'de yeniden aday olan Başkan Aziz Yıldırım, 'Şike Soruş-turması'nda Yargıtay kararını bekliyor. Süreçten 'aleyhine' karar çıkarsa her şey olabilir...
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Fenerbahçe’de, bu hafta sonu yapılacak seçim öncesi tartışmalar bir yandan devam ederken, diğer yandan kulüp başkanı Aziz Yıldırım hakkındaki davaların durumu merak ediliyor. 3 Temmuz 2011’de başlayan ‘Şike soruşturması’ nedeniyle hapis cezası alan ve itirazını yapan Yıldırım, Yargıtay süreci devam ederken, 15 yılını doldurduğu Fenerbahçe Başkanlık makamına tekrar aday oldu. Yargıtay’dan, Yıldırım aleyhine bir karar çıkması halinde başkanlık koltuğunun ne olacağı ise merak konusu. Yargıtay’ın kararını gelecek aylarda -muhtemelen bu futbol sezonu sonunda- açıklaması bekleniyor. Aziz Yıldırım’ın yeniden başkan olması ve Yargıtay’ın da şike kararını onaması durumunda gerçekleşecek muhtemel senaryolar ise şöyle:

Başkanlık direkt düşer

1) İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Aziz Yıldırım hakkında verilen kararın Yargıtay tarafından onanması durumunda 6222 sayılı kanunun 11. maddesine göre Aziz Yıldırım’ın yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanması gerekir. Yine Fenerbahçe Dernek Tüzüğü’nün 6. maddesine göre dernek ‘Kötü şöhret sahibi olanlar’ ve ‘Cezaları tecil edilmiş veya affa uğramış olsalar bile, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı hapis cezası ile mahkûm olanlar’ Fenerbahçe’ye üye olamazlar. Tüzük gereği Yargıtay kararının onanmasından sonra Fenerbahçe Disiplin Kurulu, Yıldırım’ın başkanlığını düşürebilecek. Tüzükteki maddeleri gerekçe gösteren birinin başkanlığın düşürülmesi için dava açması da yeterli olabilecek.

Başkanlıkta kalabilir

2)6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’nda yasaklılık getiren maddenin Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar açısından bir bağlayıcılığı yok. Ceza hukuku profesörü Ersan Şen, şike davasından ceza alanların yasaklanamayacağını söylüyor: “6222 sayılı kanunun 11. maddesi 10 Aralık 2011’de değiştirildi. Değiştirilen kanunda ‘Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkûmiyet halinde kişi hakkında ayrıca TCK 53. maddesi hükümlerine göre spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzelkişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına hükmolunur’ diyor. Ancak bu kanun 3 Temmuz sürecinden sonra çıkarılmış bir kanun değişikliğidir. Böyle bakılırsa failin aleyhinde uygulanamaz.”
Şen özetle şu ifadeleri kullanıyor:
“Anayasa, Ceza Kanunu ve evrensel hukuk prensiplerine göre baktığımızda 3 Temmuz sürecinden 5 ay sonra değiştirilen bu kanunun aleyhe olan kısımlarının Aziz Yıldırım ve diğer yönetim kurulu üyelerini etkilemeyeceğini düşünüyorum. Nihai görüşüm şu; 6222 sayılı kanunun 11. maddesine eklenen hükmün uygulanmayacağını düşünüyorum. Aleyhe sonuç doğurduğu için geriye dönük etkilemeyecektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vermiş olduğu emsal niteliğinde bir karar var. ‘Welch kararı’ yeni bir kanun koyup geriye dönük geçmişteki bir hadiseye bu cezayı uygulayamazsın diyor. Bu karar kesinleşirse karar, Fenerbahçe spor kulübünün disiplin kuruluna kalıyor. Yargıtay onasa bile Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe başkanlığı devam edebilir.”

Aydınlar: Fenerbahçe bİr kulüpten fazlasıdır


Fenerbahçe’de bu hafta sonu yapılacak Seçimli Olağanüstü Genel Kurul’da mevcut başkan Aziz Yıldırım’ın karşısındaki en önemli aday olarak görülen eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı ve Fenerbahçe yöneticisi Mehmet Ali Aydınlar, Yıldırım ile tartışmasını sürdürüyor. Aydınlar, dün yazılı bir açıklama yaparak Yıldırım’ın seçim kitapçığının önsözünde bulunduğu belirtilen yazıyı okuduğunda büyük bir üzüntü ve endişe duyduğunu belirtip şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle Sayın Başkana şunu hatırlatmak isterim; Fenerbahçe sadece bir kulüp değildir. Bu ülke için bir kulüpten çok daha ama çok daha fazlasıdır. Bahse konu yazıda, Sayın Başkan 3 Kasım’da yapılacak kongrenin bir seçim olmadığını ifade etmiş. Oysa ben ve arkadaşlarım Fenerbahçe olağanüstü kongresine kulübümüze artı değerler katacak, kulübümüzü geleceğe nasıl taşıyabileceğimizi tartışabileceğimiz demokratik bir seçim olacak düşüncesi ile girmeye karar vermiştik.”
Mehmet Ali Aydınlar, seçim sürecinin sonuna dek asla üslup ve yaklaşımlarını bozmayacaklarını anlatarak, “Bu anlamda da, yaşanacak sürecin sonuna dek asla üslubumuzu ve yaklaşımımızı bozmadan, tüm Türkiye’ye heyecan duyacakları, sportif ve demokratik bir seçim yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

‘Yıldırım’ı destekliyoruz’


Fenerbahçe 2000 Derneği, seçimde mevcut başkan Aziz Yıldırım’ı destekleyeceklerini açıkladı. Yaklaşık bin üyesi olan derneğin başkanı Gürkan Yıldırım, “15 senedir her türlü engel ve olumsuz koşullarda dahi gösterdiği liderlik vasfıyla birlik ve beraberlik içerisinde tutan başkanımız Aziz Yıldırım’a destek vermeyi Fenerbahçelilik duruşu olarak benimseyip, kendisine başarılar dileriz” dedi.
‘Yıldırım sunum’ yarın
15 yıldır görevde olan Aziz Yıldırım, başkan seçilmesi halinde yapacaklarını ve projelerini yarın genel kurul üyelerine hitaben açıklayacak. Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapacağı açıklama saat 14.00’te başlayacak.

Mahkeme reddetti


Fenerbahçe Kulübü, İstanbul Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, kulübün eski yöneticisi Recep Özcan’ın başkan Aziz Yıldırım ve yöneticiler Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu hakkındaki tedbir kararının Fenerbahçe Futbol AŞ’deki görevlerini de kapsayacak şekilde genişletilerek verilmesi talebini reddettiğini açıkladı.

THY Eurolig’de zor gece


Fenerbahçe Ülker, ‘2’de 2’ yaparak başladığı THY Eurolig’de bu akşam üçüncü maçında CSKA Moskova’yı ağırlıyor. Sarı-Lacivertlilerin NTVSpor Smart’tan yayımlanacak maçı Ülker Sports Arena’da saat 21.45’te başlayacak. Galatasaray Liv Hospital ise Unicaja’ya saat 21.00’de konuk olacak. Müsabaka NTVSpor’dan naklen yayımlanacak.