Yabancı değil bizden biri

Süper Lig'de en uzun süre forma giyen yabancı futbolcu unvanı, yeni sezonda da İstanbulspor forması giyecek olan Uche Alozia Okechukwu'ya...

İSTANBUL - Süper Lig'de en uzun süre forma giyen yabancı futbolcu unvanı, yeni sezonda da İstanbulspor forması giyecek olan Uche Alozia Okechukwu'ya ait olacak. Türk vatandaşlığına geçerek Deniz Uygar adını alan Uche, 1993-94 sezonundan bu yana Türkiye'de oynuyor.
Türkiye'de en uzun süre futbol oynayan yabancı oyuncu rekoru ise Detlef Müller'e ait. Ama futbolseverler onu bu isimle tanımıyor; Metin Mert ismini alan Alman asıllı kaleci, 1992'de Sarıyer'e transfer olmasının ardından, kariyerinin 12. sezonuna da Türkiye'de giriyor. Metin, bu yıl Antalyaspor'un kalesini koruyacak.
Süper Lig'de en uzun süre forma giyen ve halen faal futbolculuk yaşamlarını sürdüren yabancı futbolcular, Türk vatandaşı statüsünde oynuyor. Bu oyuncuların ülkeleri, Türkiye'ye geliş sezonları ve oynadığı kulüpler şöyle: 1992-93: Detlef Müller 'Metin Mert' (Almanya) Sarıyer, Trabzonspor, Kocaelispor, Konyaspor, Antalyaspor. 1993-94: Uche Alozia Okechukwu 'Deniz Uygar' (Nijerya) Fenerbahçe, İstanbulspor. 1994-95: Roman Dobrowski 'Kaan Dobra' (Polonya), Kocaelispor, Beşiktaş. 1995-96: Allum Buker 'Ali Uyanık' (Kamerun) Samsunspor, İstanbulspor, Konyaspor.
(Spor Servisi)