Yabancı oyuncu kuralı değişti!

Yabancı oyuncu kuralı değişti!
Yabancı oyuncu kuralı değişti!
Daha önce Türk pasaportu bulunan veya milli takımda forma giymiş oyuncularla ilgili 'Türkiye'de yetişme şartı' arama kararı alan TBF, yeni yönergeyle 'altyapıdan yetişme' şartı aramayacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TFF), yabancı kuralı tartışmalarına son verdi. Yeni kurala göre, Türk Pasaportu bulunan oyuncularda altyapıdan yetişme şartı aranmayacak.

Galatasaray'da şok ayrılık!


NTV Spor'un haberine göre; Basketbol Federasyonu, yayınladığı 2014-2015 sezonu yarışma yönergesiyle Türk pasaportu olan oyuncuların da yerli oyuncularla aynı statüde yer almalarına karar verdi. Yönergenin 12. maddesinin 6. fıkrasına göre "2012-2013 sezonu ve daha önceki sezonlar için geçerli ilgili yönerge hükümleri kapsamında hali hazırda ümit, genç ve yıldız takımlarından yetişme şartı aranmaz hakkını kazanmış sporcular ve Türk A Milli Basketbol Takım kadrosunda yer almış sporcular" için altyapıdan yetişme şartı aranmayacak.

Bu karar üzerine sözleşmeleri devam eden Fenerbahçe Ülker'den Emir Preldziç ve Banvit'ten Keith Simmons'ın yanı sıra; kulüpleriyle sözleşmeleri sona eren Galatasaraylı Erwin Dudley, Mersin Büyükşehir Belediyeli Michael Wright, Beşiktaşlı Tomislav Ruzic ve Ted Kolejli David Dixon gelecek sezon Türk oyuncularla aynı statüde yer alacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu kulüp temsilcileriyle yapılan lig kurulu toplantısının ardından, yabancı kuralını yeni bir yorum getirerek "Türkiye'de yetişmiş oyuncu" şeklinde uygulama kararı almıştı. Bu karar Türk pasaportu alarak yerli statüsünde oynayan basketbolcuları etkilemiş, "devşirme" oyuncuların artık yabancılarla birlikte "Türkiye'de yetişmemiş oyuncu" statüsünde yer almalarına sebep olmuştu.

Beşiktaş'a ABD'li guard