Yağma bre deli yağmur!

Anadolu'da kızgın güneş kendini fazlaca gösterip toprağı kavurduğunda yağmur yağsın, toprak ıslansın, ürün gelişsin şeklinde dua edilir. Otomobil sporlarında ise bunun tam tersi vardır. Yarışlar öncesi önce organizatörler, ardından da pilotlar yağmur yağmaması için dua ederler.
Haber: ASENA ÖZKAN / Arşivi

Anadolu'da kızgın güneş kendini fazlaca gösterip toprağı kavurduğunda yağmur yağsın, toprak ıslansın, ürün gelişsin şeklinde dua edilir. Otomobil sporlarında ise bunun tam tersi vardır. Yarışlar öncesi önce organizatörler, ardından da pilotlar yağmur yağmaması için dua ederler. Dünya Ralli Şampiyonası'nın ikinci raundu olan İsveç Rallisi, yarın sona erecek ve gözler şampiyonanın üçüncü raunduna ev sahipliği yapacak Türkiye'ye çevrilecek ama... 'Rally of Turkey'e ev sahipliği yapacak Kemer'de durum pek içaçıcı sayılmaz. Mobil telefonundan ulaştığımız Metin Çeker, bir iş makinesinin üzerinde operatörü yönlendirirken "Dua etmekten başka yapacak bir şeyimiz yok" dedi, "Burada yağmur, dolu, kar, ne ararsanız var. Elimizden geleni yapıyoruz ama yağışın hiç durmaması, aralıksız yağması işimizi zorlaştırıyor. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız."
Rallinin startına tam tamına 20 gün var ve hava koşullarının bu süreçte iyiye gideceğini varsaymak, hayalcilik olacak gibi gözüküyor. İsveç Rallisi için bu ülkeye giden federasyon başkanı Mümtaz Tahincioğlu da Antalya'da hava koşullarının organizasyon çalışmalarına sekte vurduğundan yakınırken, bir başka konuya daha dikkat çekiyor. O da, en az hava koşulları kadar önemli. Federasyon başkanının altını ısrarla çizdiği konu, seyircilerin bu yarışı kurallara uyarak izlemesi.
İzlemenin de kuralı var
Diyeceksiniz ki, dağ başındaki otomobilleri izlemenin kuralı nedir? Doğrusu epeyce bir kuralı var. Öncelikle, organizatörlerin belirlediği etaplar, belirlenen tutar ödenerek ve kurallara uyularak izlenecek. Otomobilinize atlayıp, istediğiniz güzergahı izleyemeyeceksiniz. Bu konuda kural yok ama! Yediğiniz, içtiğiniz şeylerin ambalajlarını yere atamazsınız, kesinlikle doğaya zarar veremezsiniz. Bunun için Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu gerekli bilgileri aktarmaya başladı. Dilerseniz www.tomsfed.org adresinden bilgilenebilirsiniz, dilerseniz de 0216 465 11 55 numaralı telefondan federasyonu arayıp yetkililerden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yağmur, çamur, kar, kış, kıyamet ve 'Rally of Turkey'... Dünyanın en hızlı sürücüleri ilk kez yarışacakları parkurda, inanılmaz bir mücadeleye girecek. Bu fırsat kaçmaz, kaçmamalı. Ancak kurallara uymak şartıyla... Bir izleyicinin yapacağı hata, futbol maçlarındaki olayların çok daha kötüsünün yaşanmasına neden olabilir. Bir yanda futbol maçında sahaya attığı cisimle takımının ceza almasına neden olan futbol tutkunu, diğer yanda Kemer'de kurallara uymayan bir otomobil sporu meraklısı... Arada hiçbir fark yok...