Yağmurla kayan hayaller

Doğuştan fibula eksikliği nedeniyle 11 aylıkken iki bacağı da diz hizasından kesilen ancak hayata küsmeyerek atletizme başlayan ve büyük başarılar elde eden Güney Afrikalı sporcu Oscar Pistorius'un dünya şampiyonası hayalleri yağmura takıldı.

SHEFFIELD - Doğuştan fibula eksikliği nedeniyle 11 aylıkken iki bacağı da diz hizasından kesilen ancak hayata küsmeyerek atletizme başlayan ve büyük başarılar elde eden Güney Afrikalı sporcu Oscar Pistorius'un dünya şampiyonası hayalleri yağmura takıldı. Gelecek ay Japonya'da yapılacak Dünya Şampiyonası'na katılmak için İngiltere Grand Prix'sinde 400 metreyi 45.95 saniyenin altında koşması gereken Pistorius'un kullandığı karbon fiber protezler, yoğun yağmur nedeniyle kayınca başarılı sporcu kulvarından çıktı ve 47.65'le yedinci bitirdiği yarıştan diskalifiye edildi.
Ancak Pistorius için sorunlar burada da bitmedi. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Güney Afrikalı sporcunun kullandığı protezlerin haksız rekabet yarattığını belirtti. İki bacağı olan sporculara karşı yarışan Pistorius'un protezlerinin koşu sırasında gerçek bacaklara göre daha az hava direnciyle karşılaştığı, bunun da sporcuya avantaj sağladığı açıklandı.
Olimpiyat ihtimali var ama...
Bu durum, Pekin Olimpiyatları'na katılmak isteyen 20 yaşındaki atletin işini oldukça zorlaştırıyor. Pistorius, 2008'in temmuz ayından önce yapılan bir yarışta 46.3'ten daha iyi bir derece elde etmek zorunda. Ancak IAAF, protezleri nedeniyle yarışmasına izin vermeyebilir. IAAF'ı, kendisi gibi ampute sporculara destek vermemekle suçlayan Pistorius, "Benimle hiç kontağa geçmeden bu araştırmaları yaptılar. Paralimpik sporlara saygıları yok gibi" dedi. (Spor Servisi)