YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
Cumartesi günü İsmet Berkan arayıp, "Orhan Pamuk'la başlıyoruz, çok yeni bir şey, her hafta farklı sektörlerden bir önemli kişilik gazeteyi yapacak" deyince...

Sıra bana gelirse
Cumartesi günü İsmet Berkan arayıp, "Orhan Pamuk'la başlıyoruz, çok yeni bir şey, her hafta farklı sektörlerden bir önemli kişilik gazeteyi yapacak" deyince, hemen topa girdim. "Sayın Berkan" dedim, "bir gün herkes Radikal'in yayın yönetmeni olacak' şeklinde özetlenebilecek bu tutumunuzu ben de destekliyorum, yalnız şu var: bizim çocuklar biraz hassastır, Orhan Pamuk spor sahasına girer girmez kendini yerde bulabilir." Bendeki kayıtlara göre, şöyle devam ettim: "Bu tür edebi şahsiyetler kolay yetişmiyor, kötü bir sakatlık onu uzun bir süre âlemlerden uzak tutabilir".
"Hiç öyle bir niyeti yok, kaldı ki spor sayfasının edebi niteliğini çok iyi bulduğunu söyledi" dedi, sayın Berkan. "Şimdi bırak bunları da, sen de ısınmaya başla. Sıra sana da gelecek çünkü" deyince, tatlı bir ürperti hissettim. Şu kış soğuğunda ılık bir su, başımdan tırnaklarıma kadar yayıldı.
Ne yalan söyleyeyim, gurur da duydum.
Tabii bir fikir edinmek için, pazar sabahını bekledim. Gazeteyi görünce anladım ki, her konuk yönetmen, kendi koordinatlarını yansıtmak hususunda bir serbestiye sahip.
Kendi sürmanşetimi attım hemen:
Tüpgazlar Değil, Toplum 'Ezik ve Darbeli'.
Bir iki toplumbilimci ve psikiyatr öğretim üyesinin görüşleri ve anket sonuçlarıyla süslerdik. Toplum olarak neden hakkımızı aramasını bilmiyoruz gibi bir yaklaşım, Radikal'in genel yayın akışını da gözeten bir tavır olurdu. Bir de bizim tüpgaz sektöründen birini, şartları zorlayıp Oda Başkanı'nı konuştururduk. Her bölüme, dikkat çekmeden ve sayfaları da boğmadan, mümkün olduğunca sektörden haber sokardık. Ne bileyim yani, ekonomi sayfasında, bizim sektörün benim dışımda önde gelenlerinin katılacağı bir mini açık oturum yaptırırdık. Spor sayfaları için Edit Adam Uğur Vardan'a; "Biliyorsun işte yap getir" derdim demesine de, sektörün futbol başta motor sporlarına reklam ve sponsorluk anlaşmaları ve sair yollarla katkıları üzerine haber oluşturma fikrini de, inceden işlerdim yani. O da reddetmezdi. Kültür Sanat sayfasında; önümüzdeki aylarda açılacak 'Tüpgaz Resimleri Yarışması' duyurusunu konunun uzmanlarının soruşturma cevaplarıyla birlikte verirdik. Bunları hep birlikte yapardık yani.
Sıra, bizzat yazacağım yayın yönetmeni yazısına gelirdi.
Sıradan bir bayi iken başladığım bu maceranın, beni buralara getireceğini biri söyleseydi, "Bırak Alla'sen, başka işin mi yok" derdim. Şahsımda sektöre ve daha da önemlisi yazarlık mevzuum olan futbola hak ettiği
değeri vermeyenlere hiçbir küskünlüğüm yok. Kimsenin beni kıskanmasına gerek yok. Çağımız hız çağıdır. Sıra size de gelecek. Yeter ki beklemesini bilin. Yaptığıma gelince. Orhan Pamuk başta olmak üzere, bizden öncekilerin eksiklerini tamamladık. Kim olsa bunu yapardı. Abartmayın lütfen.
Gibi bir şey yazardım.