YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
Dost acı söyler. Fanatik gazetesinde iyi dostlarımız vardır. Çok sevdiğim, çok değerli elemanlardır, her biri.

Rövanşa 300 Spartalı çıksın
Dost acı söyler. Fanatik gazetesinde iyi dostlarımız vardır. Çok sevdiğim, çok değerli elemanlardır, her biri. Ancak, kimsenin bu sonucu beklemediği Yunanistan maçını bizim çocuklar 4-1 geçince attıkları manşet, hamasetten beterdir. Cumartesi gecesi, Karaiskaki zeminini bilumum atmıkla bezeyen Yunanlı fanatiklerin yanında, bizim Fanatik'in pazar günü attığı manşetin parça tesiri, çok daha vahimdir. Demek Yunanistan'ı yenenler, 'Mustafa Kemal'in Çocukları.' Adı üstünde oyun bu. Oynayıp yenilselerdi, kimin çocuğu olacaktılar? Yunanlı çocuklar, çıktılar oynadılar ve yenildiler. Kimlerin çocukları bu topçular acaba?
Kiosklarında tespih satılan, erkekleri bıyıklı tek AB ülkesi Yunanlılarla güzel ortak yanlarımız var tabii ki. Ama işte nihayetinde, onlar da sahayı hurdalığa çevirmek hususunda yamanlar, biz de. Onlar da yabancı ülke
milli marşına ıslıkla eşlik etmekte katılımcı bir ruha sahipler, biz de. Basın desen, oradakini Türkçe bas, buradakini Yunanca, hiç mi hiç yabancılık çekmezsiniz.
Avrupa'nın son şampiyonuna, Dünya Kupası elemelerindeki iki maçta da yenilmemişiz, bu sefer gitmişiz sahasında yenmişiz. Tüm gruplarda, en iyi iki takımdan biriyiz. Aferin yok, teşekkür yok. Ver yarım ekmek arasına sade hamaset. Neymiş efendim, ertesi gün, yani bağımsızlık günü Yunanlılara zehir olacakmış. Allahtan Ege üzerinde it dalaşı yapan F-16 pilotu değil, bizim fanatikler.
Gerçi Atina'dan dostlarım, maç sabahı bazı gazetelerin attığı milliyetçi manşetleri ve üzüntülerini aktardılar bana. Ama, eski bir İnka atasözüdür; iki eksi bir artı etmez.
Hem sonra ben Yunanlı gazeteci olsam, işin mizahına bakarım. Şu başlığa bakın mesela: Bu hocayla olacak gibi değil, diye düşünenleri tavlamak için iyi prim yapacak gibi geliyor bana: "Otto Rehavet değil, Otto-kritik zamanı!" Hatta PASOK yanlısı basın olsam, hemen ortamı gererdim. Malum Karamanlis, harbi söylüyorum, Karamanlı bir sülaledendir. Buradan göçmedirler yani. Bu bakımdan, Karamanlis'i koyunların arasında çoban kılığında gösteren bir resmin üstüne, 'Karamanlının Oyununa Geldik' manşeti iyi giderdi mesela.
Malum film, Yunanistan'da kapalı gişe oynuyormuş. Yunanlı topçuları adam yerine koymayan milliyetçi gazetenin biri mesela şu başlığı atardı: 'Türklerle rövanşı 300 Spartalı oynasın!'
Bu arada bizim sakatlıklar da illallah dedirtti. İbrahim Üzülmez ve Gökhan Ünal kadrodan çıkarılmış, yerlerine Ferhat ve Yasin kadroya çağrılmış. Yalan olmasın, Fatih Hoca yetkililere, Barça'nın istediği Beşiktaşlı minik Muhammet'i de hazırlayın, vize işlemlerine başlayın, demiş.
Dostum, gündelik felsefe gurusu Paul Isaac'in telefonda bana dediği gibi, "Bir gün herkes milli formayı giyecek."