YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
Futbol iyidir, güzeldir de, hayat bazen ölümüne nankördür. Top yuvarlaktır, dünyadan daha yuvarlak ama hayat zar gibi köşelidir işte. Hileli bir zar gibi. Kırk yılın başında düşeş gelir...

İnadına Göz-Göz!
Futbol iyidir, güzeldir de, hayat bazen ölümüne nankördür. Top yuvarlaktır, dünyadan daha yuvarlak ama hayat zar gibi köşelidir işte. Hileli bir zar gibi. Kırk yılın başında düşeş gelir, onda da altı kapıya bağlanmışındır.
Beş yılda Süper Lig'den Amatör kümeye düşen Göztepe'den bahsediyorum. Gözümüzün önünde göz göre göre çekip gitti hayatımızdan. Bağırmadan çağırmadan, sessiz sedasız. Beş yıl boyunca her gün yarası biraz daha kanıyordu. Gelebileceği en iyi yere, mezarlığın duvarına kadar geldi ve oradan da kimse geri döndürmedi. Ölümü bile küçük bir haber oldu. Altınordu'nun yaptığını o da yapabilir mi? Yapsa bile yeniden yukarılara tırmanabilir mi? Geçin bunları bir kalem.
Çocukluğumuzun sokakları, top sahaları gibi, takımları da gidiyor bir bir. Adalet'e yetişemedi ama, Vefa'yı, Feriköy'ü, Toprakspor'u seyretti benim kuşağım. Şekerspor'un yeşil-beyaz çubuklu forması hâlâ heyecanlandırır. Bizim nesil, Eskişehirspor'un Mümin'li Fethi, Nihat, Ender'li onbirini bugün bile gözü kapalı sayar. Onun için geçen sezon Es-Es'lerin Pendik'le oynadığı 2-A'ya yükselme maçında kırmızı-siyah kaşkollarını sallayarak Cebeci'nin yolunu tutar.
Göz-Göz'ün kalesinde Ali Artuner olur, Fevzi gibi topa vurur, Halil gibi incecidir.
Ama hayat acımasızdır. Ne işe yaradığını hâlâ anlayamadığım tarih, bu sezonu bir çınarın devrildiği yıl olarak yazmaz. Tarih, bu sezona 'Göztepe'nin 3. Lig'den bile düştüğü sezon' muamelesi yapanı, meczup diye bir kenara yazmaya bile tenezzül etmez. Herkesin geçmişimizi talan ettiği bu nizami âlemde, hatıralarımıza biraz olsun sahip çıkalım bari. Başka bir mülkümüz yok.
Güzel günlerinin temiz topçusu Gürsel Aksel "Biz, bugüne kadar Göztepe'de formamıza hiç ihanet etmedik, ettirmedik. Size şerefli bir forma bıraktık" diyordu. Düşürenler, formalarına ihanet etmediler tabii ki. Hele topçular. Ama sebep olanlar utansın. Koca bir camia, bu kadar çaresiz olmasın. Yeni baştan başlansın. Sıfırdan. Efsane olmak budur. Söz size
Göz-Göz'lüler. Amatör Küme'de ilk maçınıza kalkıp Ankara'dan gelmezsem berbat olayım. 'İnadına Göztepe' diye bağırmak için.
'İnadına Göztepe'
Önemli Not: Merak edip soruyorlar. Papatyacı Cemil Bey, ben değilim. O meseleyi ben yazsam, öyle mi yazardım. Daha ne diyeyim.