YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
Kalli'nin yaşıyla ilgili tartışmaya Celal Kolot'un müdahelesi, hiç hoş olmadı. Malum, Almanlar futbol âleminde 'Panzer' lakabıyla anılır. Gerçi Kalli artık, her ne kadar Yılkı Panzer'i olsa da...

Zeus Tapınağı'na karşılık Kalli
Kalli'nin yaşıyla ilgili tartışmaya Celal Kolot'un müdahelesi, hiç hoş olmadı. Malum, Almanlar futbol âleminde 'Panzer' lakabıyla anılır. Gerçi Kalli artık, her ne kadar Yılkı Panzer'i olsa da, Kolot'un "Annem yaşında" diye her iki camia arasında gerginlik yaratacak sözlerini hiç sarf edilmemiş sayalım, derim. Şimdi mesela, Adnan Sezgin bu lafların altında kalmaz normalde. Bu aralar Mahmut Uslu'ya paçasını kaptırmış gibi ya; transfer döneminde kaçırılmış futbolcu gibi orta yerde gözükmüyor. Yoksa anında, "Hadi al ananı da git" diye ortalığı birbirine katardı. Peki iyi mi olurdu? Daha lig başlamadan gündeme adeta bir bomba gibi düşten demeçlerin, kime ne faydası olabilir ki?
Başbakan baktı ki yaş meselesinden iyi ekmek yeriz, Deniz Baykal'a 70 yaş tacizinde bulundu. Ancak işaret dili okuma uzmanları, bu tacizin basit bir tespitten ibaret olmadığını, özellikle tonlamasında yoğun bir prostat vurgusuna dikkat çekiyorlar. Uzman görüşü!
Bize laf düşmez, ne diyelim.
İşte bence Canaydın ve yönetim, yaş polemiğe basmamalı, birbirine kenetlenmeli ve ulusalcı rüzgârların da etkisiyle, vakti zamanında Almanların bizden Berlin'e götürdüğü Zeus Tapınağı'nı geri verene kadar, Kalli'yi iade etmeyeceğini, bunun mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesinin doğal bir sonucu olarak anlaşılması gerektiğini bir an önce açıklamalıdır. Madem Kalli, her gün idmana çıkmasına gerek olmadığını söyledi, bugünlerde halkın Kalli'yi gezmesi görmesi sağlanmalı. Buradan elde edilen gelir, altyapıya ayrılmalı ki üstyapı da, layıkıyla belirlenebilsin. Altyapı nasıl olsa üstyapıyı belirler deyip kendi haline bırakmamalı.
Ya da artık ne bileyim, koca camia, bulsun bir yolunu, gitsin yaş tashihi yaptırsın. Şahitler çıkıp, "Çok iyi hatırlıyorum, Rus tankları Berlin'e girmişti, Feldkamp o gün doğmuştu" filan derler, kemik muayenesinde de, 'Her tarafı bıngıldak' diye rapor alırlar, işi bağlarlar. Yani şöyle veya böyle, kapansın bu konu. Ama bir şekilde başlayan yaş tartışmaları da, bize yakışan bir olgunlukla noktalanmalı. Eski bir İnka atasözünün mealen dediği gibi, "Objektif ölçünün olmadığı yerde kırgınlıklar büyür." Büyütmemek için ne yapmak lazım?
Asker mesela, YAŞ'la çözmüş bu işi. Kadron yoksa ya da yaşın geldi mi gidersin. Temyizi yok, öyle, amcam hâkimdi, genç millide oynamak için yaşımı küçültürüm işi yok. Ağustos ayı boyunca kimse Genelkurmay'ın önünde ne kadar dinç olduğunu göstermek için, tek elle şınav çekmeye kalkmıyor. YAŞ bu, kimsenin gözünün yaşına bakmıyor.
Vaden geldi mi gidiyorsun.