YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
İkinci Cumhuriyetçilerin 11'inden ciddi endişelerim var. Bu tertiple çıkarlarsa ulusalcılar bunları haşat eder, bu bilinsin. Sadece ulusalcılar değil, 'mahalle baskısından' bu ikinci cumhuriyetçiler orta sahayı bile geçemezler.

İkinci Cumhuriyet Milli Takımı
İkinci Cumhuriyetçilerin 11'inden ciddi endişelerim var. Bu tertiple çıkarlarsa ulusalcılar bunları haşat eder, bu bilinsin. Sadece ulusalcılar değil, 'mahalle baskısından' bu ikinci cumhuriyetçiler orta sahayı bile geçemezler.
Kalede Mehmet Barlas mesela, karşı karşıya kaldığının yanağından bir makas alır işi bitirir, düşüncesiyle kadroya alındığı belli. Aylardır doğru dürüst idman bile yapmadı. Defansın sağında Mehmet Ali Birand, kaç sezondur top mu oynuyor? Ne adam kovaladığı var, ne gitti mi yerine geliyor. Ulusalcılar bu kanattan -ki onların sol kanadı oluyor- Alpaslan Işıklı ve Anıl Çeçen'le iyi bindirmeler yaparlar. O kanatta orta sahanın sağında oynayan Ali Bayramoğlu'nun defansif özelliği zayıftır, kanaatimce kızları da maça çekmek için oynatılıyor gibi bir his hasıl oldu bende. Biraz da hisli biriyim ya, belki de ondandır. Hem sonra Mehmet Altan kademeye girmeyi bilmez, sağdan gelen her top kalede pozisyon olur, onu söyleyeyim. Hele Murat Belge'yle defansın ortasında hiç olmazlar. İkisi de sol ayak bir kere. Sağ bacaklarıyla kukaya vuramazlar. Bu ikisinin arasına girerek oynayan her forvet, gol kralı olur.
Eser Karakaş oyunu okuyamaz. Kafasını kaldırmadan oynuyor. Duran toplara ben vururum sevdasında çok top harcar. Adam markajını sevmez. Etyen Mahçupyan, azınlık ruh haliyle kendini hocaya kabul ettirmek için çok çalışacak ya, Eser Karakaş da yanında yatar. Adam arkasına saklanır. Gerçi o cüsseyle... Neyse!
Orhan Pamuk'tan forvet olmaz. Oyuna çabuk küser. Günümüz futbolu, çok sert oynanıyor, iki harekette ayağını eline verirler, yazık olur. Şahin Alpay desen, yattığı pozisyondan kalkmasını bilmiyor. Herkes 10 yıl önce "Bu kadro, geleceğin milli takımı" diyordu ama artık takımda bir yenilenme ihtiyacı geldi dayattı işte. Takımın papazları ne hoca dinliyor ne idareci.
Alın Gökhan Özgün'ü mesela, açın gençlerin önünü. Üstün top tekniği, oyunu okuma özelliği, her iki ayağını kullanmadaki üstün becerisiyle takımın uzun yıllar 10 numarası olacaktır. Kürşat Bumin ne güne duruyor?
Efendim genç değilmiş. Ayhan da yıllar sonra milli takıma seçilmedi mi? İkinci Cumhuriyet Milli Takımı'nda yurttaşlık bağına takılıp kalmak, düpedüz ulusalcı bir argümandır.
Bu bakımdan iki Andrew'dan biri, form durumuna göre yakışır. Finkel de uyar, Mango da. Ama takıma hiç gecikmeden tereddütsüz monte edilecek topçu, Joost Logendijk'tir. Üstelik eniştemiz olması hasebiyle yerli
statüsünde oynayacak, yabancı kontenjanı da artırılmış olacaktır. Sonra takım çok İstanbullu. Buraya Ankara'dan Mustafa Erdoğan yakışır, derim. Yani çok istiyorsanız, teknik direktör olurum, yani. Anlaşırsak neden olmasın. Profesyoneliz.