YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
İkinci Cumhuriyetçilerin (İC) onbiri basında tartışıladursun, Ulusalcıların muhtemel onbiri ve yedek kulübesi de basına sızmış durumda. Sağ olsunlar benim de görüşüme başvurma nezaketi gösteren kaynağıma da bir...

Ya 'ulusalcılar'ın 'onbir'i?
İkinci Cumhuriyetçilerin (İC) onbiri basında tartışıladursun, Ulusalcıların muhtemel onbiri ve yedek kulübesi de basına sızmış durumda. Sağ olsunlar benim de görüşüme başvurma nezaketi gösteren kaynağıma da bir iki önerim oldu. Şimdi bunu saklamanın manası yok. Kalede Altemur Kılıç'ın oynayacağı, Gündüz Kılıç'tan mülhem bu mevkiye ayrı bir yatkınlığı olduğu, ama daha çok babalarının İstiklal Mahkemelerindeki mühim görevi nedeniyle kadroya alındığı sır değil. Ancak tıpkı oyuna defansın sağında başlayacak olan Gündüz Aktan gibi, bu maçın, Kılıç'ın da jübile maçı olacağı, on dakika sonra her ikisinin de ağlayarak omuzlara alınacağı, bir devlet sırrı gibi saklanıyor. Yani ikisinden...
Kılıç ve Aktan'a 'Plan Yapmayın Plan' remiksi de içinde olmak üzere yurdun muhtelif köşelerinden getirilen mahalli hediyelerin verilmesini müteakip kaleye Tuncay Özkan, Aktan'ın yerine de Sayın Ceviz Kabuğu geçecek. Özkan'ın senelerce kaleyi kimseye teslim etmeyeceği, er ve erbaş kantininde bile konuşuluyor. Hatta bu mevkiin mümkünse babadan oğula geçmesi için ne gibi düzenlemeler yapılabilir, şimdi Ulusalcı kamuoyu bunun peşinde. Öte yandan defansın göbeğinde Emin Çölaşan'la İlhan Selçuk'un tandem oynayacağı kesin gibi. Defansın solunda oynaması beklenen Anıl Çeçen'in baldırında çekme var, eğer lisansı yetişirse burada Rahmi Turan da oynar, diyorlar.
Orta sahada Mustafa Balbay ve Özdemir İnce, sürekli yükselen form grafiğiyle herkesten çok formayı hak etmiş durumdalar. Kanaatim odur ki Balbay, iki ayağına hâkimiyetiyle, rakip defansın arkasına attığı adrese teslim toplarla, sahayı dikine kullanabilmesiyle Avrupa'nın her ulusalcılarında rahat top oynar. Özdemir İnce'nin ön liberoda oynamayı, 'liberal' sıfatını çağrıştırması nedeniyle kabul etmediği, adam markajı ağırlıklı oynayacağı, gelen bilgiler arasında. Orta sahanın sağında ve solunda kimin oynayacağı, şeref tribününün konumuna göre değişecek. Mehmet Ali Kışlalı, "Sağda veya solda olmam değil, askere yakın olmam önemli" dediği için; emir de demiri keseceğinden, her iki yarıda da aynı kanatta oynayacak. Dolayısıyla Ümit Özdağ'a diğer kanat kalıyor. Tesisleri terk etmeye hazırlanan Özdağ'ı "Sen bir asker evladısın" diye kolaylıkla ikna etmişler, bunu da söylemiş olayım.
Bu arada orta sahada Yalçın Küçük'ün de düşünüldüğünü, ancak son anda vazgeçildiğini de sizlerle paylaşmak durumundayım. Takıma yakın kaynaklar, bu işin biraz da forma aşkı istediğini, Yalçın hocanın sağolsun sık forma değiştirdiğini, oynamadığı takım, giymediği forma kalmadığını söylüyorlar. "Aranıza girmem doğru olmaz" dedim, "Sonra siz iyi olursunuz, kötü, yine ben olurum." Söyleyince kötü olduğumu zaten herkes biliyor.
Forma kavgasının en yoğun yaşanacağı mevkinin forvet olacağı zaten belliydi. İC'cilerin defansı uzun adamlardan oluşuyor. Yüksek defansa kanatlardan uzun top atarak değil, yerden ayağa top yaparak ve hızlı hücuma çıkarak bu defansı dağıtabileceklerini fark etmişler. Hızlı, pır pır, susmak bilmeyen Nihat Genç'le Ümit Zileli'nin hafta içi idman performanslarının çok iyi olduğunu söylediler. Nihat Genç, camiada huzur bulursa, Ulusalcılar yıllarca forvet sıkıntısı yaşamazlar.
Fakat Ulusalcılarda asıl sıkıntı Onur Öymen'in bir türlü ikna edilemesinde yaşanıyor. İkna olsa bile, sahaya atlayıp penaltıyı kimseye bırakmayacağına kesin gözüyle bakılan Onur Bey'e karşı tellerin yükseltilmesine şimdiden başlanmış. Bu arada, "Şöyle mufassal bir paintball" müsabakası da her ulusalcı etkinlikte hakkıyla yer almak isteyen Sayın Öymen'e götürülen teklifler arasında. Bu arada kapışmanın İkinci Cumhuriyetçiler kanadında Neşe Düzel ve Nur Çintay A. ile Ulusalcılar kanadında Güler Kömürcü, Mine Kırıkkanat ve Ruhat Mengi'ye sıçrarsa ne olacağını da, kimse, düşünmek bile istemiyor.