YAKINDAN KUMANDAN

YAKINDAN KUMANDAN
YAKINDAN KUMANDAN
Inter'in Fenerbahçe maçına çıktığı forma, İzmirli bir avukatta infial uyandırmış. Formadaki haç işaretinin Haçlıların 'sefer forması' olduğunu tespit eden hukuk kişisi, UEFA'ya başvurarak Inter'in üç puanının silinmesini istemiş.

Fatih Terim yapımı Hasan Şaş
Inter'in Fenerbahçe maçına çıktığı forma, İzmirli bir avukatta infial uyandırmış. Formadaki haç işaretinin Haçlıların 'sefer forması' olduğunu tespit eden hukuk kişisi, UEFA'ya başvurarak Inter'in üç puanının silinmesini istemiş.
Eskiden böyle enteresan işler vardı. Maltepe sigarasının dış çizgilerini kesip, zorluk derecesi üç buçuk parende attırırsan gamalı haç olurdu. Bahar sigarası mesela, amblemini ters çevirdin mi, Mao'yu görürdün. Neye takmış olsak, her şeyde o taktığımıza ait bir eser bulurduk. Mussolini faşistlerinin bir başka takımla zorla birleştirdiği Inter, isminin kullanılmasının yasaklandığı bu yıllara 'posta koymak' maksadıyla, Milano şehrinin amblemi olan sembolü kullanmış, aslında. Zapatistlerle gönül bağı
olan bir takım, inceden bir faşizm aleyhtarlığı yapmış yapmasına da, bizim avukat açısından hikâyenin bu olması önemli değil.
Eskiler, 'Tahsil cehaleti götürür' derlerdi. Şimdi bakıyorum da, okumuş olmak, cahilden beter ediyor. Ondan sonra, Malatya'daki vahşetle karşılaşınca, Cem Yılmaz gibi soruyoruz: "Pınar ne oldu?" Bu ülkede okumuşu haç işaretli formadan kıl kaparsa, cahili böyle adam boğazlar işte.
***
Neyse! Bir şeyi çok isterseniz olur, derler. Bir topçu, demek ki çok isterse kendini attırırmış. Hasan Şaş'ı 'nizami' bir hakem, herhalde ilk yarım saatte atardı. Fakat hakem sabretti, "Biri gelir bunu çıkarıp mahallesine götürür" dedi. Dakikalarca bekledi, "Belki Haluk Ulusoy girer araya" diye geçirdi içinden. Hasan Şaş'ı maçtan sonra kameraların karşısında görenler, bütün mimiklerin, el hareketlerinin 'Bir Fatih Terim Yapımı' olduğunu görmüşlerdir. Hasan Şaş, devre arasında Galatasaray'dan ayrılacağını, Avrupa'da oynayacağını da sözlerine ekledi.
İşte buna katlanamayız. Yanlış olur, yazık olur. Bu sabah dükkâna gelirken radyolardan birinden duydum. Tuncay Özkan, CHP'de siyasete atılacakmış. Baykal'la görüşmüş, genel sekreterlik istemiş. Hakemin attığının derdinden en iyi halkın attığı anlar. Hazır Tuncay Özkan gibi bir ruh ikizi CHP'ye gelmişken, Hasan Şaş da, bıraksın Avrupa'yı filan, girsin siyasete. Baykal artık yaşlandı, öyle olur olmaz itiraz edemez. Diyelim ki etti, halk artık onu oyundan atmaya bile yanaşmaz. O bakımdan bence CHP yıllardır aradığı tandemi buldu, diyebiliriz. Hasan Şaş gibi itiraz işinde 'Alp Disiplini'ne yatkın, ama asıl mahareti mukavemete dayalı 'Kuzey Disiplini' ustası bir unsur, mutlaka parti saflarına kazandırılmalı. Bu tür elemanlar
kolay yetişmiyor.