Yalman'dan F.Bahçe'ye zeytin dalı

Yalman'dan F.Bahçe'ye zeytin dalı
Yalman'dan F.Bahçe'ye zeytin dalı
Galatasaray Kulübü'nün 25 Ekim'de yapılacak olağanüstü seçiminde başkan adayı olan Alp Yalman, basın mensuplarının karşısına çıktı. Vaatlerini dile getiren Yalman, sorulara da yanıt verdi.

Sarı-kırmızılı kulüpte 6 yıl başkanlık yapan Alp Yalman'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Öncelikli anlayışımız hiçbir konuda yalan söylememek olacaktır. İlişki içerisinde olduğumuz tüm kurum ve kuruluşlara karşı dostane bir tutum sergileyeceğiz. Verdiğimiz tüm sözleri zamanında yerine getireceğiz.

- Maalesef son derece olumsuz bir tabloyla karşı karşıyayız. Kötü bir miras devralıyoruz. Kalıcı başarıyı kaynak yaratan etkin mali yönetimin çalıştığı, bunu dünya markas yapan bir stratejiyle başarıyı yakalacağız.

- Kulübün taşınmazlarını elden çıkartmayacağız. Mevcut borçları yönetilebilir hale getirme politikası uygulayacağız.

- Pazarlama mağazacılıkta yeni fikirler geliştirerek yeni gelirler yaratacağız. Bir taraftan da devam eden sportif mali sözleşmeleri gözden geçirecek bir ortam oluşturacağız.

- Futbol akademilerini geliştireceğiz. TT Arena'nın gerekli bakımlarını yapıp, stada giden yollarla ilgili düzenleme yapacağız.

- Basketbol, voleybol ve tüm spor branşlarımızda Avrupa'da başarılara imza atmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Tüm araştırmacılara Türkiye 'nin en büyük spor arşivini sunacağız.

- Tüm bu hedefleri hayata geçirirken insan kaynağımnızdan da en etkin şekilde yararlanacağız. Üyelerimizle periyodik aralıklarla biraraya gelerek konferans, onları dinleme toplantıları gerçekleştireceğiz. GSTV'yi yönetimlerin sözcüsü olmaktan çıkaracağız.

- Tüm edindiğim Galatasaray tecrübemi genç ve enerjik arkadaşlara aktaraak Galatasaray'ın sorunlarını çözmek için çabalayacağız.

BASIN MENSUPLARININ SORULARI

Galatasaray'ı yönetmek için talip olduğunuzu söylüyorsunuz. 8 aylık kesit var ve sıcak paraya ihtiyaç olan süreç. Bunu nasıl yapılandıracaksınız?
-Biz en azından yapabileceklerimizi 2016 Mayıs'ına kadar yola koyacağız. Bunu da göreceksiniz.

Aziz Yıldırım'la ilgili söylerinizin ardından sosyal medyada tepkiler oluştu. Bunun arkasında mısınız?
-Galatasaray hiçbir kulüple düşman olmaz. Her kulübün dostuyuz, yakınıyız. Rekabetin nefretle karıştırmıyor olmak lazım. Spor müsabakaları seyircilerin keyif alarak takip edileceği bir yerdir. Bunlara ancak tüm bu spor dünyasından olanların el uzatmaları örnek olabilir. Aksini düşünmek doğru değildir.

Seçildiğiniz takdirde Cesare Prandelli ile devam edecek misiniz. GS TV ileyaptığınız röportajda Suada'ya gitmediğinizi ifade ettiniz. Buralar sorunlar mı var?
-Oturacağız, konuşacağız. Prandelli Galatasaray'ın antrenörü. Onun düşünceleri nedir? Galatasaray'ı daha iyi günlere götürecek niyette midir? Tüm bunları konuşacağız. Gelir gelmez mukaveleleri değiştirecek değiliz. Fatih'e (Terim) canım sıkılmışsa Prandelli'ye de bunu yapacak değiliz. Görevden almayı düşünmüyorum.

Suada olduğu tarihten bir yana benim içim oraya gitmek istemiyor. Onun için söyledim. En önemli tarafı da Galatasaray Genel Kurulu da buranın Galatasaray Adası olmasına karar verdi. Bunun dışında bir şey söylemek doğru olmaz.

Galatasaray'ın kaybolmakta olan örf ve adetler konusunda atacağınız ilk iki adım nedir?
-Teşekkür ederim. Bana hizmetimi bu kadar uzattıkları için teveccüh borçluyum. Galatasaray'a olan hizmetim de hiç bitmeyecek. Kardeşliği, dostluğu pekiştireceğim dersem haksızlık etmiş olurum. Galatasaray'da bu tarz şeyler hiç kaybolmaz, bunlar özel şeyler. İç barış dış barış bunlar kulübün yapısında var. Atacağımız ilk adımlar yere basan adımlar olacak. İlk adımlarımız mali portreyi daha sağlam çıkartmak. O kadar bozuksa kulübü yaşanabilir hale getirmenin adımlarını atacağız.

Mali söylemler Alp Yalman'ın söylemleri değil. Borçları nasıl aşağıya çekeceksiniz? Somut projeler gerekiyor sanırım.
Yapacağımız şeyleri yapmadan evvel çok fazla söyleyen biri değilim. Yapacağız yoluna koyacağız diyorsak da yapacağız. Nasıl yapacağımızı ancak o sürede anlatabilirim. Bunlar her dakika paylaşılacak şeyler olmayabilir. Transerde de bu böyle. Galatasaray'ıun menkul değerlerini daha üst seviyeye taşıyacağız. Herhalde atacağımız adımları da daha realist, ekonomik ve savruk olmadan yapmaya gayret edeceğiz.

Bilirlişi raporunda çatı yapımına engel bir durumun olmadığı belirtiliyor. Göreve geldiğinizde bu konuda ne yapacaksınız?
Arena'daki stadın çatının kapanmasıyla ilgili zaten bir sorun yok. Galatasaray'ın vermiş olduğu bir imza var. Onu da ele alacağız. Gerekli zamanda onu da yerine getireceğiz.

Galatasaray son dönemde kurumsallaşma ile ilgili çok fazla vakit geçirdi. Bu yapı devam edecek mi?
- Kurumsallaşma derken bunun belli tarifleri olmalı. Muhtemelen efektif bir yönetim olması lazım. Kurumda yer alan insanların performansları doğru ortaya koyuyor olması lazım. Tüm kurumlarda bu böyledir. Sportif olarak bakıyorsanız en yukarıda mücadele ediyor seviyede tutumak olmalıdır. Bunlar yerine getirilmesi gerekli şeyler.

Faruk Süren, Mehmet Cansun, Adnan Polat gibi isimler yönetiminizden gelip başkan oldular. Böyle bir adayınız var mı yeni yönetiminizde? Bir defa hepimiz genciz (gülüyor). Galatasaray'da da ancak insanlar belli görevlere Galatasaray'a verdiği katkıyla aday olurlar. Bu böyle oldukça herkes bu göreve gelebilir.

Mali yönden alınacak tedbirlerle ilgili konuştunuz. Sportif açıdan da bir beklenti var. Derwall'i getirerek bir devrim yapmıştınız. yeni dönemde buna benzer bir şey yapacak mısınız?
Galatasaray'da İlic vardı. Sezon açılmadan bırakıp gitmişti. Derwalli gel biiz şampiyon yap diye getirmedik. Futbolu düzenlemek, Avrupa'daki futbol düzenini buraya adapte olmasını sağlamak için getirdik. Bugünkü durumun o zamankinden benzer tarafları yok değil. Futbol da Galatasaray'ın hiçbir zaman hak ettiği yerden aşağıda olacağını hiç düşünmüyorum. Kimse merak etmesin.

Adnan Polat'ın ibrası hakkında ne düşünüyorsunuz. 2011 yılında haksızlık yapıldı mı?
-Arkadaşlarım da biraraya gelirken Galatasaray'ı nasıl daha iyi seviyeye getirebileceğimize baktık. İnançla yola çıktık. Adnan, diğer arkadaşlar gibi benim zamanımda yönetimimdeydi. Benim dostumdur. Herkes gibi dostumdur. Galatasaray'da başkan iken Duygun hoca da Divan Başkanı'ydı. Fikir alışverişinde bulunur ama kimsenin gölgesi olmayız.

Aysal ve yönetiminin futbolla ilişkisi için neler söylersiniz? Bu sorunların üstesinden nasıl gelmeyi düşünüyor musunuz. Cenazelerde bile Fatih Terim'le tokalaşma vs olmuyor. Onun gönlünü almayı düşünüyor musunuz?
-Geçmişle ilgili konuşmayı fazla sevmiyorum ama Fatih'in gönlü zaten Galatasaray'ladır. Gönlü bizde olanın gönlünü niye alalım. Ünal, yanlış yapmıştır yapmamıştır diye bir şeyi bana sormayın. Galatasaray'la şampiyon olmuştur bunu nasıl göz ardı edersiniz.

Aysal yönetimiyle ilgili türlü iddialar var. Adnan Polat dönemini inceleme altına almıştı. Sizin de Aysal dönemiyle ilgili böyle bir planınız var mı?
Bizim düşüncemiz. Ünal'ın hesaplarını değil, Galatasaray'ın hesaplarını incelemek. O tablolara ihtiyacımız var ki atacağımız adımları hesaplayalım.