Yanal: Kalsaydım Almanya'ya gitmiştik

Son olarak Vestel Manisaspor'u çalıştıran ve kısa bir süre önce bu görevinden ayrılan Ersun Yanal, önceki akşam ilginç bir şekilde Star TV'de yayımlanan 'Telegol Özel' programında Serhat Ulueren'in konuğu oldu.

İSTANBUL - Son olarak Vestel Manisaspor'u çalıştıran ve kısa bir süre önce bu görevinden ayrılan Ersun Yanal, önceki akşam ilginç bir şekilde Star TV'de yayımlanan 'Telegol Özel' programında Serhat Ulueren'in konuğu oldu. İlginç bir şekilde, çünkü Yanal Milli Takım'ın başındayken Serhat Ulueren'in Telegol programında yapılan yayınlarda genç çalıştırıcıya yüklenilmiş, hatta Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü'nden ayrılmasına kadarvaran sürecin fitili bu programda ateşlenmişti.
Ulueren, Yanal'ın hakkında teşvik primi aldığına yönelik iddiaları ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine Ersun Yanal, Ulueren aleyhine üç dava açmıştı. Buna karşın Ersun Yanal, programa katılmakta tereddüt etmedi. Yaklaşık iki saat süren programda Yanal hakkındaki teşvik primi iddialarından, transfer dedikodularına kadar pek çok konu konuşuldu.
Ersun Yanal, Milli Takım'ı çalıştırdığı dönemde çok gündeme gelen Hakan Şükür konusuna ilişkin açıklamasında daha önceki söylemini değiştirmedi ve Hakan'ı taktiksel nedenlerden ötürü kadroya almadığını ifade etti. Yanal bu konuda, "Bir teknik direktör, özelikle Milli Takım'dayken takım kurma özgürlüğünü yaşamalı. Ben bu inisiyatifi iyi kullanamadım. Hakan futbolculuk kariyerinde her zaman gündemde olmuştur. Bu olayı medyanın abarttığını düşünüyorum. Her zaman bu olayda farklı bir şeyler arandı. Bizim aramızda hiçbir şey olmaz"dedi.
'İsviçre maçından sonra bırakırdım'
2006 Dünya Kupası elemelerinde kendisinin Milli Takım'ı çalıştırıyor olması halinde Almanya'ya gideceklerini iddia eden Yanal, Fatih Terim'e ilişkinse şu değerlendirmede bulundu: "Terim ne kadar deneyimli de olsa yeni bir takım kurmada zorlanacaktır elbette ki. Ben Terim'le ilgili bir teknik değerlendirme yapmıyorum. Fakat bir teknik direktör değişiminde, yeni gelen teknik direktörün yapabileceği çok bir şey yoktur. Kimse sihirbaz değil. Yine de benden sonra Milli Takım'ın başına en çok yakışan insan Terim'di. İsviçre baraj maçında ben olsaydım ve aynı olaylar yaşansaydı, o takımın başında olmaz ayrılırdım, ama İsviçre maçındaki olay komple ele alınmalı. Burada Terim'in tek başına yükü almasının dışında, yönetimin suçları da var. Ama ben, hoca olarak orada olmazdım." Yanal kendisini Milli Takım'da Levent Bıçakcı ve ekibinin istemediğini de sözlerine ekledi. (Spor Servisi)

* * * * *
'Fener'den iki teklif aldım'
Ersun Yanal programda teşvik primi aldığına ve bunu çeşitli gazetecilere anlattığını dair iddiaları reddederken dağıtılan paranın kulübün verdiği prim oldğunu söyledi. Ankaragücü ve Gençlerbirliği'nde çalışırken iki kez Fenerbahçe'den transfer teklifi aldığını ifade eden Yanal, Galatasaraylı yöneticilerle son dönemde görüşüyor olsa da bu görüşmelerin transfer amaçlı olmadığını, Galatasaray'a oyuncu tavsiye ettiğini belirtti. Yanal, 'Fenerbahçe'yi şampiyon yaparım diyor musunuz' sorusu üzerine ise "Bizler çok yetenekliyiz. Sadece ben değil, diğer Türk teknik direktörler de. Ben Fenerbahçe'nin başında olsaydım şimdi şampiyonluğumuzu ilan ederdik. Ben üç büyükleri şampiyon yapardım diyebiliyorum. Bu güvenim var. Başlarındaki hocalardan fazlam var, eksiğim yok" yanıtını verdi.