Yanal: Kurda kuşa yem oldum!

Yanal: Kurda kuşa yem oldum!
Yanal: Kurda kuşa yem oldum!
Fenerbahçe'deki görevinden ayrılan Ersun Yanal'ın bu kararı almasının altında 2 temel sebep yatıyor; pasifize edilmek ve yalnız bırakılmak.

Fenerbahçe 'de günlerdir geleceğinin sinyallerini veren fırtına dün koptu, teknik direktör Ersun Yanal istifa etti. Aykut Kocaman’dan devraldığı bayrağı daha ilk sezonunda şampiyonluk yaşayarak zirveye çıkaran tecrübeli hoca, 21 Mayıs’ta 2 yıllık sözleşme imzalamasına rağmen ne oldu da sarı-lacivertlilerle yollarını ayırmaya karar verdi?

Gökhan Gönül'ün isyanı: O kişilikte...


"KARTAL YAPABİLİR Mİ?"

Vatan Gazetei'nden ALİ Can'ın habeine göre; Ersun Yanal’ı görevini bırakmasının tek bir sebebi yok. Üst üste gelen olaylar tecrübeli çalıştırıcıyı bu kararı almaya itti:

1 - Takımın oynadığı hazırlık maçlarında başarısız sonuçlar almasının ardından Sevilla karşılaşmasında yenen gollerle ilgili olarak başkan Aziz Yıldırım’ın Ersun Yanal’ı dışarıda bırakarak futbolcularla bir toplantı yapması, Yanal’ın takıma verdiği izni de kaldırması.

2 - Sarı-lacivertlilerin idman programını Başkan Aziz Yıldırım’ın bizzat belirlemesi.

3- Takımın durumuyla ilgili Ersun Yanal ile değil de yardımcısı İsmail Kartal ile dertleşmesi. Yöneticilere “Ersun istifa edecek gibi görünüyor. Bakın bakalım İsmail Kartal bu yükü kaldırabilir mi?” diyen başkanın bu sözlerinin Yanal’a da iletilmesi.

4 - Özel hayatı ile ilgili olarak çıkan iddiaların resmi siteden yalanlanması talebinin kabul edilmemesi. Yanal’ın kendi twitter hesabından hakkındaki iddialara itibar edilmemesini kamuoyu ile paylaşması.

DİREKT YÜKLENDİ

5 - Son olarak Soma için oynanan yardım maçı öncesinde Başkan Aziz Yıldırım’ın “Biri hata yapıyorsa onu uyarmak, kızmak, bağırmak zorundayım. Ersun Yanal ayrılabilir, ama bu sebeplerden dolayı değil. Kimsenin özel hayatı beni ilgilendirmez. Bu ‘özel hayat’ kulübe zarar verirse o zaman müdahale ederim” demesine karşın “Ben dikkat ediyorsam herkes dikkat edecek” diyerek, üstü kapalı değil direkt hocasına mesaj yollaması.

6 - Başkanın aynı futbolcularla yaptığı toplantıya hocasını almamasını “Futbolcular ile konuşacağım için girmemesini söyledim” diyerek savunması ve ardından “Sonra hocayla konuştum. Kendisine fazla izin vermemek, çalışmak gerektiğini anlattım” sözleriyle adeta Yanal’a ayar verdiğini ilan etmesi.

ÖZEL HAYATI NEDENİYLE ÇOK ELEŞTİRİLDİ

Fenerbahçe'den istifa eden Ersun Yanal’ın son dönemde en çok eleştirildiği konu özel hayatı oldu. Tatilde teknede bir hanım arkadaşıyla samimi görüntüleri magazin basınında geniş yankı uyandırmıştı.

Takım yaylada kamptayken yine bir özel bir misafirinin tesislere gelmesi Yanal’ın hanesine eksi olarak yazıldı. Kopenhag’da bir kadınla kafede otururken kendisine gören futbolcularına “Gelin çocuklar birlikte oturalım” derken, hiç ummadığı bir yanıt aldı: “Bizim yarın maçımız var.”

Sevilla maçı sonrası Kopenhag’da kalması da tepki çekerken, Yıldırım’a Yanal’ın özel hayatıyla ilgili çok sayıda şikayetin de geldiği ifade edildi.

Fenerbahçe antrenmanını İsmail Kartal yönetiyor


İKNA EDER DİYE USLU İLE GÖRÜŞMEDİ

Soma Turnuvası sonrası genel sekreter Mahmut Uslu’nun soyunma odasına inerek hocasına dün için ‘görüşelim’ talebinde bulunduğu da öğrenildi. Yanal “Nerede buluşalım?” diye sorarken, Uslu’nun “Samandıra’da, yarına (cumartesi) idman kondu” yanıtı, idmandan haberi olmayan hocanın büyük şaşkınlık yaşamasına neden oldu.

İkilinin dün 15.30’da Samandıra’da buluşması beklenirken, Uslu tesislere gitti ama Yanal gitmedi. Dostları ile konuşan Yanal, "Beni ‘Sinek 2’liye çevirdiler. Kurda kuşa yem ettiler” sözleriyle duygularını ifade ederken, görevi bırakıp bırakmama konusunda arkadaşlarının fikrini aldı. Dostlarından yıpranmaması adına istifanın daha iyi olacağı şeklinde yanıt almasının ardından da kararını verdi. Yanal daha önce kendisini birkaç kez istifadan döndüren Uslu ile görüşmeye de kararını değişmemesi için gitmedi.

"TELEFONDA AYIP OLUR"

telefonla durumu Uslu’ya izah etmek istese de ayıp olacağını düşünüp Anadolu Ajansı’na gönderdiği açıklama ile istifasını duyurdu ve telefonunu kapatıp Bodrum’a gitti.

"İLKELER PARADAN ÜSTÜNDÜR"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, görevinden istifa ettiğini Anadolu Ajansı aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. Tecrübeli teknik adam, yaptığı yazılı açıklamada Fenerbahçe’de çalıştığı süre boyunca teknik direktör olarak görev almaktan büyük onur duyduğunu belirterek, “Göreve geldiğim sezon takımımı şampiyon yapmış bir teknik adam olarak bugünkü koşullarda görevime devam etmem mümkün değildir” dedi.

TEKNİK direktörlüğü süresince kendisine destek veren Fenerbahçe taraftarına, yönetimine, medya ve spor kamuoyuna teşekkür eden Yanal, ülke futboluna her düzeyde katkıda bulunmaya devam edeceğini belirterek, “İlkeler, kazandığımız ve kazanacağımız paradan her zaman daha üstündür ve başarı için olmazsa olmaz koşuldur” diye görüşlerini aktardı.

Fenerbahçe'den Ersun Yanal açıklaması


HOCA ADAYLARI İÇİN TOPLANTI YAPILACAK

Ligin başlamasına kısa bir süre kalmasının nedeniyle Ersun Yanal’ın istifasının ardından takımın başına kimin geçeceği de en çok merak edilen konuların başında geliyor. Akla ilk olarak Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra hiçbir takımla çalışmayan Aykut Kocaman gelse de başkan Aziz Yıldırım’ın “Ben görevde olduğum sürece kulübün kapısından içeri giremez” sözleri hâlâ hafızalarda olduğunda bu seçenek mümkün görünmüyor.

Birçok kişi Yanal’ın yardımcılığını yapan İsmail Kartal’ın teknik direktörlük koltuğuna oturacağını düşünse de yönetim, Kartal’ı şu an için sadece geçici olarak düşünüyor. Ortaya atılan diğer isimlerden Mustafa Denizli ve Lucescu da kesinlikle listede değil. Bugün 15.00’te yapılacak yönetim kurulu toplantısında yeni hoca adayları belirlenecek.

YILDIRIM BODRUM'DA PAS GEÇTİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile hocası Ersun Yanal arasında gerginlik ile ilgili bir önemli detay da dün su yüzüne çıktı. Başkanın tatil için gittiği Bodrum’da takım kaptanı Volkan Demirel’i teknesinde ziyaret ettiği ancak yan koyda kendi teknesinde bulunan Ersun Yanal’la görüşmediği ortaya çıktı.

BAŞKAN: ŞAMPİYON OLAN SİZLERDİNİZ

Yanal'ın istifasının ardından Aziz Yıldırım, yanında 6 yöneticiyle Samandıra’ya geldi. Takıma, istifanın detayları anlatıldıktan sonra bazı oyuncular Aykut Kocaman’ın geri dönme ihtimalini sorunca Başkan bunun mümkün olmadığını söyledi. Daha sonra oyuncularıyla konuşmaya devam eden Yıldırım, Nisan ayında alınan şampiyonluğa değinerek “Bu takımı siz şampiyon yapmıştınız zaten” diyerek hocadan ziyade takımın önemli olduğunu vurguladı.

"4. YILDIZI TAKACAĞIZ"

Ersun Yanal’ın ani istifası sonrası Fenerbahçe’de yeni sezonla ilgili taraftarlarda oluşan soru işaretlerine sarı-lacivertli yönetici İsfendiyar Zülfikari yanıt verdi. Zülfikari, twitter hesabından “Biz bu sene şampiyon olacağız, 4. yıldızı Takacağız.. Kimsenin şüphesi olmasın” yazarak taraftarların yüreğine su serpti.

Aziz Yıldırım'ı çıldırtan tablo!