'Yangından mal kaçırır gibi'

'Yangından mal kaçırır gibi'
'Yangından mal kaçırır gibi'
Sarı-kırmızılı kulüp, basketbolda 2 devşirme oyuncuya izin verilmesi ve Kayseri KASKİ maçının tarihi nedeniyle Türkiye Basketbol Federasyonu'na sert tepki gösterdi.

Galatasaray 'ın internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:
" Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından sezonun en önemli bölümünde alınan kararların sürekli Galatasaray Odeabank aleyhine bir tavır içinde olması bizi son derece rahatsız etmektedir.

Sezon başındaki Lig Kurulu toplantısında her takımda 1 devşirme oyuncunun kadroda bulundurulması kararı alınmasına ve bunun sözünü TBF Başkanı Turgay Demirel bizzat vermesine rağmen rakiplerimizin yaptığı baskı sonrası 2 devşirme oyuncunun kadroda bulundurulmasına izin verildi. Bu kural daha açıklanmadan 2. devşirme oyuncusunu transfer eden rakibimize istediği izin verildi ve ligde çift devşirme basketbolcusu olan tek takım olarak avantaj sağladı.

Kayseri KASKİ takımıyla 15 Mart’ta oynamamız gereken TKBL maçı rakibimizin Euroleague Play-Off maçı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Ama bu ileri tarih nedense ligin son maçını oynayacağımız ve lig liderinin belirleneceği Fenerbahçe maçımızdan sadece 3 gün öncesine (26 Mart) alındı. TBF, bu maçtan 72 saat sonra Play-Off maçlarının hemen başlamasına da karar verdi. Sporcu sağlığı ve adaletli bir spor yönetimi için yaptığımız tüm sözlü ve de yazılı itirazlar maalesef hiç de makul olmayan cevaplarla reddedildi.

Tekrar etmemiz gerekirse lig liderliği maçının 1 Nisan Salı gününe, play off maçlarının da her takımın aynı anda oynamaya başlayacağı ve eşitlik ilkesine uygun olarak 11-13 Nisan tarihlerindeki Euroleague Sekizli finalleri sonrası 17 Nisan 2014'te başlamasını Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan talep ediyoruz. Aksi takdirde yangından mal kaçırır gibi oynanacak sıkıştırılmış lig ve play off maçları yüzünden yaşanacak her türlü sakatlıktan ve oluşacak olumsuzluklardan Türkiye Basketbol Federasyonu sorumlu olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."