Yapay penisle dopinge 3 yıl ceza

Yapay penisle dopinge 3 yıl ceza
Yapay penisle dopinge 3 yıl ceza
İtalyan atlet Liccardi, yapay penis kullanarak doping testine müdahale ettiği gerekçesiyle 3 yıl men cezası aldı.

Eda BERKBAYRAK / Milano (DHA) - Geçtiğimiz Eylül ayında Bari'ye bağlı Molfetta kentinde gerçekleştirilen 10 kilometrelik maratonun ardından yapılan doping testinde, içi temiz idrar dolu bir yapay penis kullanarak idrar örneği verdiği tespit edilen uzun mesafe engelli koşucusu Devis Licciardi, 3 yıl ceza men cezasına çarptırıldı.

Doping testinden geçebilmek için yapay penis kullandı


İtalya Milli Olimpiyat Komitesi'nin (CONİ) resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, Liccardi'ye Dünya Dopingle Mücadele Kodu 2'nci maddesi 5'inci fıkrasında yer alan "Doping kontrolünün her hangi bir kısmını değiştirmek ya da değiştirmeye kalkışmak" ile 10'ncu maddenin 6'ncı fıkrasında belirtilen, "Bazı geçerli birden fazla kural ihlali" nedeniyle ceza verildiği ifade edildi.

Hakkında soruşturma başlatılması sonrası birlikte formasıyla koştuğu Hava Kuvvetleri takımından ayrılmak zorunda kalan atlet Liccardi, bu ceza ile 25 Eylül 2016 gününe kadar da pistlerden uzak kalacak.

İtalya'da Milli Olimpiyat Komitesi'ne bağlı görev yapan Ulusal Dopingle Mücadele 1'nci Mahkemesi tarafından verilen karar uyarınca, aynı zamanda Liccardi'nin antrönörü olan kız arkadaşı Sara Malpetti de 3 yı 6 ay ceza aldı. Sara Malpetti'nin cezası 4 Haziran 2017'de sona erecek.