Yar Demba Ba'na bir eğlence medet!

Yar Demba Ba'na bir eğlence medet!
Yar Demba Ba'na bir eğlence medet!
Demba Ba öyle bir performans gösterdi ki bu sene tribünlerin kime gönül düşüreceği şimdiden belli oldu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Vay vay vay... Sen neymişsin be Demba Ba! Ve sen neymişsin be Şampiyonlar Ligi! Koca takım, ağustos mağustos demeden “sana geliyoruz” diyerek nasıl koşuyor, nasıl oynuyor? Yaya Youre’ye kim Atiba forması giydirdi? Veli’yle Khedira’yla arasındaki fark ne zaman bu kadar azaldı? Mustafa Pektemek sezonun transferlerinden rol çalacak hale ne zaman geldi? Ersan Hummels’le aynı yerde mi tatil yaptı? Vallahi Tebrikler Beşiktaş . Tamam bu daha başlangıç. Ama iyi başlangıçlar her zaman etkileyici oluyor. 

Evet, bir yandan abartmamak da lazım. Durum 1-1’ken bir anda balkabağı etkisi altındaki Külkedisi gibi görünmediler değil. Bonservisi alındı diye bayram yapılan Motta henüz ışık vermiyor. Tolga daha iyi olsa ne güzel olur. 

Fakat doğruya doğru demek de şart. Tamam, geçen sezon da Biliç iyi bir başlangıç yapmıştı. Fakat bu sefer zamanlama da iyi, performans da.

Bir kere top rakipteyken çok arzulu Siyah-Beyazlılar. ‘Kaybettiğin topu derhal ele geçir’ adlı yeni futbol kanununu çok iyi bellemişler. Veli ve Atiba orta sahanın ortasını öyle bir parselliyorlar ki, imara açılmış tek bir pafta bulamıyorsunuz. Mustafa sanki defanstaki son adam gibi, hırsla her topu onur meselesi haline getiriyor. Olcay ince işçilik konusunda ihtisas yapmış. Bilek kıvraklığıyla oynuyor. Defanstaki ikili Pedro-Ersan su sızdırmama üzerine ant içmişler gibi. Ama bir de Demba Ba var ortada. Sanırım Les Ferdinand’dan beri en etkileyici başlangıçlardan biriydi. Onu özel kılan, kendi seyircisi önünde, ilk 11 başladığı ilk maçta hat-trick yapması değil sadece. Topu sırtı dönük her aldığında meclisteki kürsü dokunulmazlığına erişip sonra da topu gitmesi gereken noktaya behemehal aktarması. Yetmedi, takım savunmasını en önde başlatıp, herkesin imdat çağrısına yetişmesi. Açıkçası öyle bir performans gösterdi ki, bu sene tribünlerin kime gönül düşüreceği şimdiden belli oldu.

Son söz de Biliç’e. Demba Ba dışında belirgin bir takviye olmadan, takım içinden transfer yapmış gibi oyuncuları kazanması, takım oyununu geliştirmesi, ekibini bu kadar çabuk hazırlamış olması takdire şayan. Boşa sevmiyormuşuz demek ki! Artık sadece gitarı ve dünya görüşüyle değil oynattığı oyunla da karizmatik olacak anlaşılan.
Artık yeni rakip beğenmekte sıra. Umarım sıkletine göre bir kulüp düşer de Beşiktaş bileğinin hakkıyla Devler Sahnesi’ne girer. İnsan hevesleniyor!