Yargıtay onarsa başkanlık gidecek

Yargıtay onarsa başkanlık gidecek
Yargıtay onarsa başkanlık gidecek
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANALİZ

Toplam süre göz önüne alındığından spor yargısından çok daha kısa sürede kararın alan ceza yargısının verdiği hükmün bundan sonra ne tür yansımaları olacağı da bugünden itibaren tartışılmaya başlanacak.
Şüphe ve kanaate göre karar verebilen ve bu anlamda işi daha kolay gibi gözüken Türkiye Futbol Federasyonu’nun kurulları kararlarını 10 ayda ancak alabilirken kesin ve somut delile dayanarak karar almakla mükellef ceza yargısı 4.5 ayda hükmünü verdi. Ortaya da iki zıt karar çıktı. Spor yargısı ‘şike sahaya yansımamıştır’ diyerek kişi ve kurumları da ayırıp cüzzi cezalarla dosyayı kapatırken, ceza yargısından onlarca sanığa şike ve teşvikten kesin suçlama çıktı. Yani mahkemeye göre şike sahaya yansıdı. Sürecin başında aslında tersi bir durumun ortaya çıkması bekleniyordu. Yani, beklenti spor yargısının ağır cezalar vereceği, buna karşın ceza yargısında delil yetersizliğinden muhtemel beraatler çıkacağı yönündeydi. Dediğimiz gibi tersi bir durum ortaya çıktı ve açıkçası bu durum özellikle spor yargısı için şu an itibarıyla izaha muhtaçtır. 

Yıldırım koltuğu kaybeder mi?
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, hakkında verilen ceza kararı Yargıtay tarafından onanmayana kadar başkanlık koltuğunda oturmaya devam edecektir. Ancak cezası onanırsa başkanlığı bırakmak zorunda kalacak. Yargıtay aşamasının en iyi ihtimalle bir yıl içinde sonuçlanması bekleniyor. 

Trabzon kupayı alır mı?
Davada başkan ve yöneticileri beraat eden Trabzonspor, Çağlayan’ın en büyük kazananı oldu. Spor yargısından umduğunu alamayan Trabzonspor, bu kararlarla elinin güçlendiği görüşünde. Trabzonspor, öncelikle TFF üzerinde baskı kurarak yeni bir disiplin soruşturmasının açılmasını isteyecek. Ancak Demirören yönetiminin buna cevaz vermesi zor. İleride gelmesi muhtemel yeni bir TFF yönetiminin de bu minvalde vaatte bulunup bulunmayacağı şimdiden kestirilemez. Trabzon kanadının bir diğer kozu da uluslararası futbol tahkimi mahkemesi CAS! Ancak bazı spor hukukçuları CAS yolunun Trabzon’a kapalı olduğu görüşünde. 

Beşiktaş kupayı verecek mi?
Taraftarının da başlattığı kampanya çerçevesinde dönemin Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören tarafından TFF’ye iade edildiği açıklanan Türkiye Kupası’nın akıbeti de soru işareti. Eski Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı ve eski hocası Tayfur Havutçu, şike yapmakla suçlu bulundu. Buna göre Kartal aklanmamış oluyor. Şimdi, Orman yönetiminin daha önce sembolik olarak yapılan iade hareketini somuta dökecek mi dökmeyecek mi, göreceğiz.

‘Geçmiş olsun’ dediler
Şike davasının Yargıtay kararına kadar sona ermesinin ardından tahliyeler de gelince bu isimlere geçmiş olsun mesajları yayımlandı. Aslan ‘Geçmiş olsun’ dedi. Mesajlar şu şekilde: 

GALATASARAY : “Bugün açıklanan mahkeme kararı sonucu gerek beraat eden gerekse mahkumiyetlerine karar verilerek tahliye edilen kulüp yönetici ve sporcularına ‘geçmiş olsun’ diyor, bu vesileyle Türk spor camiasının böyle bir sorunu tekrar yaşamamasını gönülden diliyoruz.” 

KULÜPLER BİRLİĞİ:“Açıklanan karar neticesinde Türk futbol ailesinde görev yapan yönetici arkadaşlarımızın tahliye edilmiş olmalarının mutluluk verici olduğu kanaatindeyiz. Bugün tahliye olan futbol ailesi üyelerine Kulüpler Birliği’ne üye tüm kulüp başkanlarımız adına geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.” 

ELAZIĞSPOR: “Sayın hocamız Bülent Uygun’un teşvik olaylarıyla uzaktan yakından alakası olmadığını düşünüyor, Yargıtay aşamasında davanın hocamız lehine sonuçlanacağına inanıyoruz.”