'Yarıştan sonra da gülüyor'

İngiltere'nin saygın iş ve finans gazetesi Financial Times, geniş yer ayırdığı Süreyya Ayhan'dan, 'Tarihteki en ünlü kadın Türk atleti' diye söz etti.

LONDRA - İngiltere'nin saygın iş ve finans gazetesi Financial Times, geniş yer ayırdığı Süreyya Ayhan'dan, 'Tarihteki en ünlü kadın Türk atleti' diye söz etti. Ayhan'ın son dönemdeki başarılarına geniş yer veren gazete, milli atletle yaptığı bir ropörtajı da yayınladı. Cumartesi günü başlayacak Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metrede en güçlü şampiyon adayı olduğu vurgulanan ropörtajda, Ayhan'ın bir yarış sonrası Türk bayrağıyla koşarken çekilen fotoğrafı da yayınlandı. Gazete, Süreyya Ayhan'ın rekorları kırarken gülerek poz verdiğini de vurgularken şu görüşlere yer verdi: "Türkiye'de yetişen bu köy çocuğu, bu yıl 8 yarışa katılacak. Gelecek yılki hedefi, olimpiyat şampiyonluğu. Gazetecilerle sadece dört dakikalığına konuşuyor. Zürih'te geçen cuma günü elde ettiği 3.55.06 derecesi, son 6 yılın en hızlı derecesi. Zürih'te ilk 800 metredeki çıkışıyla yarışın sonucu hemen belli oldu. Süreyya Ayhan, henüz 24 yaşında. Türkiye tarihinde en tanınan ve bu dereceye ulaşan tek kadın sporcu. 'Benim en sevindiğim olay, köy çocuklarının, kız erkek demeden sürekli koşmaya başlamaları', diyor.
Şimdiden form tuttu
Öte yandan, Golden Lig finallerine Edirne'de yoğun bir tempoyla hazırlanan Ayhan, çok iyi bir form yakaladığını vurgulayarak şöyle konuştu: "Yarışmama daha bir hafta var ve ben de form tuttum. Edirne'deki çalışmalarımız, çok iyi gidiyor. Hiç bir problemim de yok. Buradaki çalışmalarımızın amacı da formumu korumak." Ayhan'ın formundan çok memnun olduğunu söyleyen Kop ise, "Şu anda rakiplerimizden çok iyi durumdayız. Golden Lig'de de şampiyon olup sezonu başarılı biçimde kapatacağız" diye konuştu. (Spor Servisi)