Yarsuvat: Volkan da mı şike yaptı!

Yarsuvat: Volkan da mı şike yaptı!
Yarsuvat: Volkan da mı şike yaptı!
Galatasaray'ın eski başkanı Duygun Yarsuvat, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ünal Aysal’ın başkanlığı bırakmasının ardından Galatasaray ’ın sıkıntı döneminde başkanlığa aday olup seçilmiş olan Duygun Yarsuvat, uzun bir aradan sonra sessizliğini bozdu. İstanbul Ajansı’na konuşan eski başkan çarpıcı ve çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Sadece Galatasaraylıların değil, rakiplerin de en sevdiği başkanlardan biri olarak görevini tamamlayan Duygun Yarsuvat, Sneijder’in Gençlerbirliği maçındaki golünün tartışılmasına, “Peki Volkan’ın Sneijder’den yediği golleri nasıl açıklayacaklar. Volkan şike mi yaptı. O kadar uzak mesafeden o goller yenir miydi? O zaman Volkan’ı da savcılığa verselerdi” yorumu getirdi.

Türkiye Ligi’nin bu sezon antika dükkanına döndüğünü belirten eski başkan Yarsuvat, “Ibrahimoviç iddialarının perde arkasını ilk kez İstanbul Ajansı'na verdiği röportajda açıkladı.

Volkan’ı da savcılığa versinler

- Sneijder’in Gençlerbirliği maçındaki golüne takipsizlik kararı çıktı. Ne söylemek istersiniz?

Bizim rakiplerimiz sahada kaybettiklerini masa başında kazanmaya çalışıyorlar. En son Shakhtar Donetsk maçında da yaptılar. Bunlar küçük mühendislik oyunları. Bunları yapmaya bir kulübün tenezzül etmemesi lazım. Çıkarsın takır takır oynarsın kazanırsın veya kaybedersin. Karşı taraf şunu yaptı ben hükmen galibim gibi sözlere gerek yok. Ben başkan olsam yapmam. Biz kendi sahamızda oynadığımız her maç öncesi kulüp başkanlarınla yemek veririz. O yemeğe Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav laf olur diye gelmedi. Alt tarafı yemek yiyoruz. Maç sonrasıda gol tartışıldı. Peki Volkan’ın yediği golleri nasıl açıklayacaklar.Volkan şike mi yaptı. İki tane Sneijder’den gol yedi. Bir sağ köşeden bir sol köşeden. Onuda savcılığa verselerdi. O kadar uzak mesafeden o goller yenir miydi? Saçma sapan şeyler bunlar. Kaleci elini uzatmışta sonra çekmiş. Böyle şey olmaz. Ona bakma ben kalecinin kız kardeşine bir Rolls Royce yollamış mıyım ona bak. O varsa şike dersin. Banka hesabına bak o haftalar banka hesabında şişme olmuş mu? Kendine ev almış mı? Genç bir sporcuyu perişan ediyorlar hakları var mı buna.

Ligimiz "Antika dükkanı" gibi

- Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın Messi’yi Ronaldo’yu getirmek artık hayal değil açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye ligi antika futbolcularla doldu. Hepsi çok güzel ama zamanında. Şimdi 33 yaşındaki bir futbolcuyu alıp -25 dereceye Sivas’a maç yapmaya götürür müsünüz? Bizim antrenörümüz Kalli vardı o Sivas’a gitmezdi. Bizim ligimiz zor bir lig. Antika eşya ile mücadele edemezsiniz. Sağlam olması lazım. Bana Ronaldo’yu 23 yaşında bugünkü paraları vermeden getirirsen ozaman iyi iş yapmış olursun. Türkiye ligi antikacı dükkanı oldu. Bütün iddialim Galatasaray takımının yaş ortalamasının 23 olması. Eğer böyle yaparsak dinamik bir takım oluşturmuş oluruz.

4. Yıldızı unutturmaya çalıştılar

- Fenerbahçe’nin yıldız transferlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Galatasaray bu yıl 3 kupa 1’de yıldız alarak büyük iş yaptı. Rakiplerimiz de bu yıldızın etkisini azaltmak için bir takım isimler transfer ettiler. Van Persie büyük isim kimse hayır diyemez ama zamanında iyi isimdi. Van Persie iyi olsa Arsenal’den Manchester’dan yollanır mıydı? Hollanda milli takımı bu oyuncusundan vazgeçer miydi? Bir sakatlığı var heralde hala oynayamıyor. Bu gibi şeylerle Galatasaray’ı ezmeye çalıştılar. Başarımızı unutturmaya çalıştılar. Unuttursunlar. Biz kendimize yeteriz biz sessiz gideriz ama işimizi yaparız.

Ibrahimoviç’i 10 yıl önce alırdım

- Galatasaray başkanı olsaydınız Ibrahimoviç’i transfer eder miydiniz?

Ibrahimoviç sözleri seçim zamanında ortaya atıldı. Seçime dahi girmeyen başkan adaylarından biri. ‘Ibrahimoviç’i getieceğim’ dedi. Hatta onun üzerine biz dedik ki ’ gel bütçeye bak da ondan sonra Ibrahimoviç’i söyle şimdiden herkesi ayaklandırma’ dedik. Bu Mayıs ayında ortaya çıktı.Şimdi siz getirir misiniz? 33 yaşında egosu en yükseğe çıkmış kendinden büyük kimseyi görmeyen bir oyuncuyu. Aslında çökmeye başlamış. Bu futbolcudan ne verim alabilirsin. Takım disiplinini bozar. Şampiyon olmuş bir takım var onun futbolcularına haksızlık etmiş olursunuz. Mesela Burak’a haksızlık edilmiş olur. Birde o kadar parayı Ibra’ya neden veriyim. Galatasaray antikacı dükkanı değil. Antika eşya olarak çok iyi ama bana 10 yıl önce gel dediğimde gelmedi. Şimdi iyi olsa PSG bırakır mı? Futbolcular menajerler Türkiye ligini Avrupa’nın Dubai’si olarak görüyorlar. Bizden sonrada Dubai’ye gidiyorlar.

- Şampiyon kaçıncı hafta belli olur?

Onu cinci hocaya sormak lazım. Onlar bilir onu (Gülerek)

Galatasaray'ın Burak'sız sahaya çıkmasını anlamadım

- Ligin ilk haftasında en çok hangi takımı hazır gördünüz?

Beşiktaş takımını beğendim. Halı sahada oynar gibi çok güzel goller attılar. Galatasaray’ı da seyrettim Buraksız sahaya çıkmayı anlayamadım. Daha sonra yapılan değişiklerle biraz kendine gelir gibi oldu takım ama Galatasaray takımı henüz hazır değil. Fenerbahçe 2-0 galip geldi ama oynadığı oyun tatmin edici değil.

Melo Galatasaray’ı kandıramadı

- Sizce Melo neden gitmekten vazgeçti?

Başkanlığım dönemimde Melo 'ben gideceğim' diye tutturdu. Kılımı kıpırdatmadım. Melo’nun ne istediğini biliyordum. Sözleşmemi 1 yıl daha uzatın diyordu. Melo’nun bütün numaraları bunun içindi. İtalya’da ‘Bidon’ olarak ilan edilmiş bir oyuncuyu bir İtalyan takımının yeniden alması hikaye. Ne dediler gel 1 milyon euro verelim. Melo bizden 3 milyon euro alıyor. Melo neden gitsin. Blöf yaptı ama kandıramadı bizimkileri.

- Tekrar başkan olmayı düşünür müsünüz?

 Asker terhis olduğu kışlaya tekrar dönmez. Ben artık hep kışlanın dışındayım ama onlarla beraberim. Ben onlara yürek verdim. Artık ben yapabilirim diye çıkabilirler. Çünkü Galatasaray’a hiç bir şey olmaz. O kadar kuvvetli ve köklü ki. Sadece Galatasaraylılara doğruyu söyliceksiniz.

Galatasaray'dan yetişen birçok oyuncu bizi sattı

- Geçen yıl kadro dışı bırakılan Sabri’nin yıllık ücretinin 1.8 milyon Euroya çıkarılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kulübün mali durumu içinde Sabri’nin yüksek para alması takım içinde nasıl değerlendirilir onu düşünmek lazım. Aslında Cüneyt Tanman’a sormak lazım neden böyle yaptı diye. Ama bakıyorum Sabri’den başka sağ bekte oynayacak adam da yok. Yavaş kalıyor. İleri gittiğinde geri gelemiyor. Orta yaptığında martılara kargalara yapıyor ama geçen yıl iyi bir performans ortaya koydu. Sabri’ye biraz daha zaman verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Galatasaray’ı seven Galatasaray’dan yetişmiş Galatasaray’ı satmayan bir adam. Biraz bunlara bakmak lazım. Birçok Galatasaray’dan yetişmiş oyuncu Galatasaray’ı satmıştır. Kimi söylediğimi de anlarsınız.

35 milyon Euro’yu ver Muslera’yı al

- Muslera’yı satmayı düşündünüz mü?

Muslera’ya 35 milyon Euro verseler o zaman hayır demem. Başka bir takım daha alırım. Hatta Muslera’ya da altın bir madalya veririm teşekkür ederim. Bu yıl olmazsa gelecek yıl bütün iyi oyuncularımızı alacaklar. Sneijder’i de Selçuk’u da alacaklar ama Selçuk gitmez diye düşünüyorum.