Yasa bol gelmiş!

Yasa bol gelmiş!
Yasa bol gelmiş!
Kulüpler, 5 ay önce çıkması için çalışıp didindikleri Şiddet Yasası'nın ertelenmesini veya değiştirilmesini istedi. Bakan da talebe sıcak.
Haber: KENAN BAŞARAN - kenan.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

KULİS

Kulüpler, çıkması için siyasilerin kapılarını aşındırdıkları Futbolda Şiddet Yasası’nın şimdi ertelenmesi ve daha sonra da değiştirilmesini istedi.
Dün Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Süper Lig’in 18 temsilcisi ve Futbol Federasyonu temsilcileriyle buluşup futbolun sorunlarını konuştu.
Her ne kadar Bakan kılıç, spesifik konular üzerinde konuşmadık dese de elbette ana gündem futbol dünyasını darmadağın eden şike soruşturmasıydı. Dünkü toplantıda özellikle Fenerbahçe, Şiddet Yasası’nın öngördüğü cezaların dünyada bir örneği bulunmadığını belirtip değişiklik istedi. Diğer kulüpler de bu talebi destekledi. Şimdi, Mahmut Özgener Federasyonu’nun en büyük övünç kaynağı olan Şiddet Yasası’nın ertelenmesi veya cezaların hafifletilmesi gündemde. Bakan Kılıç da bu talebe sıcak yaklaşıyor. TBMM, açıldığında muhtemelen yasayı yeniden ele alacak. Gariptir, dün yasanın çıkması için çalışan kulüpler, bugünse cezalar konusunun çok fazla tartışılmadan yasaya konulduğunu savunuyor. Elbette şike soruşturması olmasaydı kulüpler yasaya ilişmeyecekti!.. 

‘Spor Toto para versin’
Kılıç, şike soruşturmasına ilişkin kişisel görüş beyan etmekten ‘Bakan’ olduğunu hatırlatıp yine kaçınırken, ‘Şikede kulüpler değil kişiler cezalandırılsın’ yönündeki taleplere de yorum yapmadı.
Kulüpler adına konuşan Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ise toplantıda Şiddet Yasası üzerinde durduklarını belirterek, “Taraftarla ilgili sıkıntılarımızı ilettik” dedi. Şike soruşturması sürecinin bir an önce sonuçlandırılmasını isteyen kulüpler dün ayrıca Kılıç’tan maddi destek istedi ki zaten Demirören de sürece sadece hukuki olarak bakılmaması gerektiğini savunarak, mali destek de istediklerini söyledi. Kulüpler, kaynak olarak da Spor Toto’yu gösterdi. Teşkilatın forma reklamı gibi yöntemlerle kulüplere kaynak aktarması istendi. Toplantıya Galatasaray Başkanı Ünal Aysal yurtdışında olduğu için katılmazken yerine yardımcısı Adnan Öztürk’ü gönderdi. Fener-bahçe’yi ise Asbaşkan Ali Koç temsil etti. Basın açıklamasına TFF Başkanı Aydınlar katılmadı.

Öztürk ile Koç kapıştı
Toplantıda Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç, şike suçlarında kişilerle kurumların ayrılması yönündeki talebi Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk’ün tepkisine neden oldu. Öztürk, “Bu konuda uluslararası hukuk ne diyorsa ondan yanayız. Ne fazla ne de bir eksik” dedi. Bu tartışma üzerine gözlerin çevirildiği Bakan Suat Kılıç ise, “Biz bu konuya müdahil olmayız. Siz kendi aranızda çözün” dediği öğrenildi. Bakan Kılıç, 18 kulüple yaptığı toplantıdan sonra Beşiktaş, G.Saray, F.Bahçe, Trabzonspor yöneticileriyle özel görüştü.

Düşmeye karşı çare 2006 mı?
Diğer yandan dünkü toplantıda şike halinde kulüpleri kesin bir dille düşüren Federasyon’un talimatı gündeme getirilmese de Federasyon’un 2006’daki talimatının yeniden yürürlüğe sokmayı düşündüğü yönünde bilgiler var. 2006’daki talimata göre lig tescil edildikten sonra küme düşme kararı verilemiyor. Buna karşın puan silme cezası veriliyor fakat bu ceza da bir sonraki sezon uygulanıyor.
Federasyon, şike soruşturmasında iddianameyi bekleyeceğini açıklamıştı. Hesaplara göre, iddianame açıklandıktan sonra ilgili kulüplerin savunmaları alınana kadar lig bitecek. Dolayısıyla 2010-11 sezonu daha önce tescil edildiği için bir veya daha fazla kulüp şike yaptığı sabit bulunsa bile küme düşmeyecek. Alacağı puan silme cezası ise 2012-13 sezonunda uygulanacak.
Beşiktaş, Gaziantepspor ve Gençlerbirliği talimatın değiştirilip küme düşmenin kaldırılmasını isterken özellikle Galatasaray ve Ankaragücü buna karşı çıkıyor.