Yasa çıkıyor ama inanan yok

Sporda Şiddet Yasa Tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda da kabul edildi.
Haber: GÜNSELİ ÖNAL / Arşivi

ANKARA - Sporda Şiddet Yasa Tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda da kabul edildi. Daha önce Milli Eğitim ve Spor komisyonu'nda görüşülen ve İçişleri Komisyonu'na gelen yasa tasarısının tümü üzerinde görüşen üyeler, herhangi bir değişiklik yapmadan taslağı Adalet Komisyonu'na sevk etti. Tasarı Adalet Komisyonu'nda madde madde ele alınıp kabul edildikten sonra TBMM genel kuruluna gönderilecek.
Spor müsabakalarındaki şiddeti önlemek için 'Güvenliğin kulüplerin kuracağı özel güvenlik birimlerine bırakılması' da dahil çeşitli önlemleri içeren tasarının görüşmelerinde şiddetin sorumluluğu kulüp yöneticilerine yüklendi. Eski polis ve kulüp yöneticisi olan İçişleri komisyon üyesi vekiller, stadlardaki anarşinin kaynağının kulüp yöneticileri olduğunu, holiganları taşıyan otobüslere balta ve kasa kasa içki konulduğunu iddia ettiler.
'Polisin caydırılıcığı yok'
Tasarının görüşmesi sırasında söz alan Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş
Dairesi Başkan Yardımcısı Vasfi Kara, özellikle akşam oynanan karşılaşmalarda polislerin sabah 09.00'da stada gönderildiğini vurgulayarak, "Bütün gün taraftarla kol kola kalan polis ciddiyetini ve caydırıcılığını kaybediyor. Hatta taraftar yanındaki polise çekirdek ikram ediyor. Laubalilik oluşuyor" dedi.
'Özel birim çare değil'
Diğer yandan Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Şevket Arz, stadlardaki anarşinin yüzde 99'unu kulüp yöneticilerinin yarattığını öne sürerek, "1 milyar lira verip hangi taraftar havai fişek ya da maytap alabilir. Eskiden şehirlerarası otobüslerle deplasmana gidilirdi. Şimdi taraftar özel otobüslerle taşınıyor. O arabalara balta ve kasa kasa içki de konuluyor. Gittikleri yerde otelde kalıyorlar. Staddan aldıkları bedava biletleri dışarıda satıyorlar. Hepsinin evleri, arabaları var. Stat güvenliğinin özel birimlere bırakılması çare değil. Taraftar ile görevli birbirini tanıyacak. Taraftara müdahale etmeye korkacaklar. Bu fanatikleri destekleyen idareciler ve yandaşları" şeklinde konuştu.