Yayıncı Kuruluştan Jammer'lı önlem!

Yayıncı Kuruluştan Jammer'lı önlem!
Yayıncı Kuruluştan Jammer'lı önlem!
Son dönemlerde ülkemizde de popüler olan mobil durumdayken canlı yayın yapma imkanı veren Periscope uygulaması yayıncı kuruluşların başına bela olabilir. Bu uygulamanın yaratacağı sıkıntılar nedeniyle statlarda jammer kullanılması önerisi gündeme geldi.

Mobil durumdayken canlı yayın yapma şansı veren Periscope uygulamasının futbola darbe vuracağı iddia ediliyor.   Spor Toto Süper Lig’in yayıncı kuruluşu olan Digiturk, geçtiğimiz aylarda bu uygulamanın telif hakları açısından ihlal oluşturabileceğini belirterek, bu programın yasaklanması için mahkemeye başvuracağını açıklamıştı.

Zaman geçtikçe popülerliği artan uygulamanın, yeni sezonun başlamasıyla birlikte Digitürk’ün tahmin ettiği gibi bir anda canlı maç yayınlarının odak noktası haline geldi.

Normalde yapılan hit bir yayın 500-1K arası izlenirken, hafta sonu maç yayını yapan kullanıcılar 2K-5K arası izleyici tarafından takip edildiği belirtiliyor.

Jammer iddiası

Ortaya çıkan ihlal durumu sebebiyle Digiturk’ün önlem talebi üzerine farklı çözüm yöntemleri düşünülmeye başlandı. Bu çözüm yöntemleri ile ilgili kulisleri karıştıracak flaş bir iddia ortaya atıldı. Buna göre söz konusu uygulamanın yarattığı ihlaller nedeniyle, Süper lig ekiplerinin statlarına jammer’lar yerleştirileceği ve maç saatinde aktive edileceği iddia edildi.

Ancak bunun iletişim hakkında engel olması düşündürüyor. Ayrıca böyle bir önlem alınması evden yayın yapanlara engel olamayacak.