Yaza Kosova ile merhaba

Yaza Kosova ile merhaba
Yaza Kosova ile merhaba
2016 Avrupa Şampiyonası hazırlıkları çerçevesindeki Avrupa ve ABD'de gerçekleştireceği yaz kampı kapsamındaki ilk özel maçında, Türkiye bugün deplasmanda saat 19.00'da Kosova ile karşılaşacak.

Dünya Kupası’na katılma hakkını elde edemeyen Türkiye , 2016 Avrupa Şampiyonası hazırlıkları çerçevesindeki Avrupa ve ABD’de gerçekleştireceği yaz kampı kapsamındaki ilk özel maçında, bugün Kosova ile karşılaşacak. Kosova’nın Mitrovica kentindeki Adem Jashari Olimpiyat Stadı’nda yapılacak karşılaşma, saat 19.00’da başlayacak. Milliler, Kosova maçının ardından İrlanda Cumhuriyeti ile yapacağı karşılaşma için 22 Mayıs Perşembe günü başkent Dublin’e geçecek. Ay-Yıldızlılar, 25 Mayıs Pazar günü saat 20.00’de İrlanda Cumhuriyeti ile oynayacağı maç sonrasında kampın Avrupa ayağını noktalayarak ABD’ye gidecek.

Burak’ın yerine Mustafa
Kosova maçı öncesi ise Türkiye’nin aday kadrosunda zorunlu değişikliklere gidildi. Sakatlığı bulunan Galatasaray ’ın golcü futbolcusu Burak Yılmaz, kadrodan çıkarılırken, yerine Beşiktaşlı futbolcu Mustafa Pektemek alındı. Bu arada gözündeki rahatsızlık nedeniyle daha önce kadrodan çıkarılan Galatasaraylı futbolcu Semih Kaya’nın yerine ise takım arkadaşı Hakan Kadir Balta’nın kadroya davet edildiği kaydedildi.

Fatih Terim’le 100 maç

Tarihinde ilk kez Kosova ile karşılaşacak olan Milli Takım’ın Teknik Direktörü Fatih Terim için bu maçın ayrı bir özelliği bulunuyor. Başarılı futbol adamı, Mitrovica’da oynanacak özel karşılaşmada ay-yıldızlı ekibin başında 100. kez sahaya çıkacak. Terim, Milli Takım’ın başında ilk maçına, Alman teknik direktör Sepp Piontek öncesi, 11 Nisan 1990 tarihinde Kopenhag’da Danimarka’ya karşı 1-0 yitirilen özel karşılaşmada çıkmıştı. Terim, bu tek maçlık görevinin ardından 27 Ekim 1993-19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Deneyimli teknik adam, daha sonra 17 Ağustos 2005-14 Ekim 2009 tarihlerinde ikinci döneminde Türk Milli Takımı’nın başında görev yaptı. Milliler, Terim yönetiminde oynadığı 99 maçta 49 galibiyet aldı. Ay-Yıldızlı ekip, Terim’in saha kenarında yönettiği maçlarda 26 kez berabere kalırken, 24 kez de mağlup oldu.
Öte yandan Türkiye, Kosova ile bugün oynayacağı özel maçla 514. karşılaşmasına çıkacak. Ay-Yıldızlılar, 91 yıllık tarihinde 269’u resmi, 244’ü özel olmak üzere geride kalan 513 maçta 187 galibiyet alırken, 120 kez berabere kaldı, 206 kez de rakiplerine yenildi. Milliler bu maçlarda toplam 679 gol attı, kalesinde 760 gol gördü.