'Yeni Türkler' Pekin'de madalya arayacak

'Yeni Türkler' Pekin'de madalya arayacak
'Yeni Türkler' Pekin'de madalya arayacak

Etiyopya asıllı atlet Elvan Abeylegesse, olimpiyatlarda Türkiye?nin en büyük madalya umutlarından. FOTOĞRAF: AFP

Türkiye, Olimpiyat Oyunları'nda 11 yabancı asıllı sporcuyla madalya arayacak. Atletizm dört 'devşirme'yle başı çekerken, yüzmede üç, masa tenisinde iki, güreşte bir yabancı asıllı Türk sporcu yer alacak

PEKİN -  Pekin’de, 8-24 Ağustos tarihleri arasında yapılacak 29. Yaz Oyunları’nda, Türkiye’yi temsil edecek sporcular arasında 11 yabancı asıllı sporcu bulunuyor. Türkiye, şu ana kadar 12 branşta, toplam 68 sporcuyla oyunlara katılma hakkını elde etti.
Olimpiyatlarda 11 yabancı asıllı sporcu, Türkiye adına madalya kazanabilmek için ter dökecek. Ay-yıldızlı formayla oyunlarda madalya arayacaklar arasında Ukrayna ve Etiyopya asıllı sporcular çoğunluğu oluşturuyor. Yüzmede üç Ukrayna ve atletizmde de üç Etiyopya asıllı sporcu bulunuyor. Beş yabancı asıllı sporcuyla yaz oyunlarında Türkiye adına mücadele edecek olan atletizm ilk sırada yer alırken, bunu üç sporcuyla yüzme izliyor. Güney Afrika asıllı Melis Mey (Karen Mey) yaklaşık iki hafta önce Türk vatandaşlığına geçerek, Türkiye adını yarışacak son sporcu olma özelliği taşıyor. Melis Mey, Fenerbahçe Kulübü’nün sporcuları arasında bulunuyor.
Türkiye formasıyla olimpiyatlarda mücadele edecek yabancı asıllı sporcular şunlar:

Atletizm:
Elvan Abeylegesse (Hewan Abeye): 5 bin ve 10 metrede yarışacak olan atlet Etiyopya asıllı. 1999 yılında Türk vatandaşı oldu.
Svetlana Sudak: Belarus asıllı sporcu, çekiç atmada Türkiye’yi temsil edecek.
Selim Bayrak (Shimelis Gırma Legesee): Etiyopya asıllı sporcu 5 ve 10 bin metrede ay-yıldızlı formayla yarışacak.
Melis Karin Mey (Karin Mey): Güney Afrikalı atlet uzun atlamada yarışacak.
Alemitu Çolakoğlu (Alemitu Bekele Degfa): Etiyopya asıllı atlet 5 bin metrede yarışacak.

Yüzme:
Serkan Atasay (Sergiy Sergeyev), Deniz Nazar (Dmytro Nazarenko), Demir Atasoy (Dmytro Cherkasov). 

Güreş:
Ramazan Şahin (Ramazan İrbayhanov): Rusya’ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nden gelen ve serbest stil 66 kiloda güreşen Şahin, madalya umutlarından.

Masa tenisi
Melek Hu (Hou Mei Ling): Çin asıllı sporcu Türkiye’yi bayanlar masa tenisinde temsil edecek.
Cem Zeng (Len Zeng): Erkekler masa tenisinde olimpiyatlara katılacak olan bir başka Çin asıllı sporcu.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları günlüğü

  •  Pekin Olimpiyat Oyunları’na katılacak Türk kafilesinin ilk bölümü kente geldi. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay başkanlığındaki,
    40’ı sporcu, yaklaşık 100 kişilik kafileyi havaalanında Çin’de yaşayan 50 kadar Türk çiçeklerle karşıladı. Bu arada, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da dahil olmak üzere, kafilede yer alan bazı sporcu ve basın mensuplarının pasaportlarında yer alan ‘NO’ ibaresi, akredite kartlarında olmadığı için Çin polisi, kafilenin büyük bir bölümünü alıkoydu. Daha sonra bu harflerin, ’numara’nın kısaltması olduğu anlaşılınca olay çözüldü.
  •  Türkiye’nin ilk ve tek bayan olimpiyat şampiyonu olan milli halterci Nurcan Taylan, kulüp ve sponsor desteği sağlayamayınca, çareyi kendi adını taşıyan kulüp kurmakta buldu. Taylan, “Olimpiyatlara ’Nurcan Taylan Gençlik ve Spor Kulübü’ sporcusu olarak katılacağım. Kulübümün henüz bana maddi bir katkısı da yok. Fakat son Avrupa Şampiyonası’nda elde ettiğim derece nedeniyle kulübüm de pay alacak. Pekin Olimpiyatları’nda da derece elde edersem, kendi alacağım ödül
    dışında, kulübüm de devletten ödül kazanacak.
    O zaman kulübüm de daha iyi şartlarda faaliyetlerini sürdürebilecek” dedi.
  •  FIFA, olimpiyatlar öncesi futbol federasyonları ve kulüpler arasındaki tartışmalara son noktayı koydu ve 23 yaş altı tüm futbolcuların, çağrılmaları durumunda olimpiyat milli takımlarına gitme zorunluluğu getirdi. Bu karar sonrası Lionel Messi’yi Arjantin Milli Takımı kampına göndermek zorunda kalan Barcelona Kulübü’nün Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne gideceği öğrenlidi.