Yenilene bile para var!

Yenilene bile para var!
Yenilene bile para var!
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, PTT 1. Lig'deki 19 takıma aralarında oynayacakları maçlarda aldıkları üç sonuçta da maddi destek verileceğini açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, PTT 1. Lig’deki 19 takıma gelirlerinin arttırılacağı müjdesini verdi. Kılıç, Ankara’daki bakanlık binasında, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Spor Toto Teşkilatı yetkililerinin de bulunduğu toplantıda, PTT 1. Lig takımlarının başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantının ardından açıklamada bulunan Kılıç, kulüp temsilcileri ile bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, “Kulüplerimizin, önceki sezonlarda olduğu gibi mali talepleri var. Bu talepler üzerinde değerlendirmeler yaptık” diye konuştu.
Kılıç, PTT 1. Lig’deki 19 takıma, mağlubiyet halinde 40 bin, beraberlikte 50 bin, kendi evlerinde alacakları galibiyetlerde 60 bin ve deplasmanda alınan galibiyetlerde 70 bin lira olmak üzere, tüm sezon boyunca destek verme kararı aldıklarını vurgulayarak, “Mağlubiyetlerde bile destek vermekteki gerekçemiz, takımlarımızın deplasmana giderken göze almak zorunda oldukları maliyetlerdir. Bunlara ortak olmayı bir gereklilik olarak gördük. Ayrıca 2013-2014 sezonu için kulüp başı 300 bin lira, şort ve forma reklamı katkısında bulunacağız. Kulüplerimiz reklam alanlarını verebilecekleri özel sektör firmaları bulabilirlerse, o reklam alanından çıkmaya hazır olduğumuzu da beyan ettik. Burada aslolan Türk sporunun futbol başta olmak üzere özel sektör gelir kaynaklarını kuvvetlendirmektir” şeklinde konuştu.
“Konuyla ilgili bir adım da TFF’den geldi” diyen Kılıç, şunları söyledi: “Geçen sezon PTT 1. Lig takımlarına 150 bin lira deplasman yardımı yapılmaktaydı. Bu rakam 2013-2014 sezonu için 250 bin liraya çıkarıldı. Böylece bugün PTT 1. Lig’e 10 milyon liralık bir kaynak paketi oluşturmuş olduk. Ligde yer alan takımlara bulundukları il ve ilçelerde Türk sporuna yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Aralarında altyapıya büyük önem veren takımlar var, onlara ayrıca teşekkür ediyorum. 18 kişilik kadrolarının büyük çoğunluğu, kendi altyapılarından gelen takımlara ise çok ama çok teşekkür ediyorum. Gelinmesi gereken seviye bu.”

‘Sahaya girenler cezasız kalmayacak’

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş - Galatasaray maçında yaşananlarla ilgili gerekenin yapılacağını belirterek, “Sahayı işgal edenlerin cezasız kalması düşünülemez” dedi. Kılıç, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi ile ilgili kanunun, 13. maddesinde yeni bir düzenlemeye gideceklerinin altını çizerek, “Ya suç vasfını değiştireceğiz ya da suçun alt limitini arttıracağız. Dünyadaki en sert kanunlardan birisi bizimki ama uygulanabilir olması gerek. Derbi maçta sahaya girenler, işgal edenler iyi ve insani, sportif amaçlarla sahaya girmediler” diye konuştu.
Yaşanan olaylarla ilgili peşinen hiç kimseyi suçlamadıklarını kaydeden Kılıç, “Yapılan bazı yorumlara bakıyorum, peşinen bazı taraftar gruplarının mahkûm edilmesi gibi şeyler görüyorum. Bizim bugüne kadar bu yönde hiçbir açıklamamız olmadı. Polisin, adli makamların tespiti olacak ve grup olarak değil, kişiler bazında suçlular belirlenecek. Onlar üzerinden kanunun cezai hükümleri uygulanacak. Herkes bunu böyle bilmeli, aksi takdirde kaos büyütülür” ifadelerini kullandı.
Derbide onlarca bilet okuma cihazının çalışamaz hale getirildiğini ve çok sayıda turnikenin patlatıldığını söyleyen Bakan Kılıç, “Polisin kontrol ettiği noktalardan biletsiz seyirci girmedi. Polisin kontrol etmediği noktalardan ve kale arkası tribünlerinin üzerinden aşarak biletsiz seyirci girişi, maalesef var. Olaylara karışan şayet 3-5 bin kişiyse, o stadyumdaki olaylardan büyük kaygı duyan 70 bin insanı da ayrıca olayın tarafı haline getirmeye kimsenin hakkı yok. Bireysel veya kurumsal kabahati olanlar, elbette ki mevzuat çerçevesinde adli makamlarda ve federasyon süreçlerinde bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi.