Yer Karadeniz, gol yine Gökdeniz

Büyük yağmurların üzüntüsüne, rüzgârların mevsimine girmişiz. Son iftarlar görünmüş imsakiyelerde, ramazanın sonuna gelmişiz. Evvel zamanların kaptanı Ünal Karaman, doğduğu yerin başında doyduğu yerin karşısına dikilmiş.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Büyük yağmurların üzüntüsüne, rüzgârların mevsimine girmişiz. Son iftarlar görünmüş imsakiyelerde, ramazanın sonuna gelmişiz. Evvel zamanların kaptanı Ünal Karaman, doğduğu yerin başında doyduğu yerin karşısına dikilmiş. Yıllarca kulaklarını alkışlarıyla inleten bomboş bordo-mavi tribün sıralarına gözlerini dikmiş. Karanlık çökerken Avni Aker epey melankolik.
Fakat iki tarafın da romantizme ayıracak bir anı bile yoktu. 'Trabizon' bir türlü odaklanamamıştı zirveye, ne içindeydi ligin ne de büsbütün dışında. Federasyonla gerginlik, yönetim kurulunun Ziya Doğan'la limoni halleri derken tebessümlerin yerini yine çatık kaşlar almıştı. Her terslik, kara talihe ve dış mihrakların lanetlerine delil sayılıyordu. Konya dipteydi zaten. Koca ligde bir onların, bir de Ankara'nın galibiyeti yoktu. 'Konya Velodromu'ndaki en sadık destekçileri Nalçacılar bile kazan kaldırmış, internetteki sitesini karalara boyamıştı. 'Artık usandık, yüzümüz kalmadı' diye isyan ediyorlardı.
Konya, üstüne üstüne gelen bu baskı ve hiddeti savuşturmak için elinden geleni yaptı. İlk 45'te üç defa ciddi ciddi gole yaklaşmaları bu gayretlerine delildi. Washington, 2'de ve 27'de ceza yayına varmadan cesurca kısmetini aradı, ilki direğin yanında dışarı gitti, ikincisinde Tolga Zengin sağına doğru iyi esnedi. Üçüncü 'Karamanoğulları' taarruzu 34'te Batista'yla geldi. Uzun menzilden sert denedi, Tolga'nın eldivenleri yine doğru yerdeydi.
Genişte olmadı, darda verelim
Aslında teoride coşup yüklenmesi gereken bir taraf varsa bu Konya değil Kuzeylilerdi. Ömer Rıza-Ergin Keleş ikilisi ilk 11'de forma kapmışlar, arkalarına Yattara ve Gökdeniz'i, üstüne üstlük hızlı sağ bek Ferhat'ı da almışlardı. Ama atakan kadro çıkarmak demek gol üstüne gol atmak demek değildi ki. 12'de Ömer Rıza'nın, 28'de Ergin'in hamleleri, pozisyonlar hanesine yazılamayacak kadar cılızdı. Tek ikna edici bordo-mavi tehlike, soyunma odalarına gitmeden hemen önceydi. Serbest vuruşta Yattara ortaladı, kaleci Özden boşa çıktı. Aynı Konya Ovası gibi, bomboştu Gökdeniz'in önü ama kafa vuruşu hükümsüzdü.
61 numara, genişte beceremediğini darda becerdi ve 69'da bozdu tabelanın el değmemişliğini. Ceyhun'un asistine depar atıp kenardan köşeden de olsa vurdu, Özden'in koltuğunun altından fileleri buldu. Artık pençelerini bileyecek dermanı kalmamıştı Konya'nın çift başlı kartallarının ama 79'da az kalsın beraberliğe varıyorlardı. Erman Özgür'ün ortası, Tolga Zengin'in ellerinin arasından kaymış ağlara doğru yol alıyordu, Karaman'ın koyunu şimdi çıkaracaktı oyununu ama Hasan Üçüncü çizgide bitiverdi ve golden korudu kalesini. Ziya Doğan'ın tayfası, üç haftadır başına dert olan beraberlik serisinden kurtuldu, düşe kalka da olsa kazanıp zirveyi takibinde aciz düşmedi.

TRABZONSPOR: 1
Tolga 6
Tayfun 7
Ferhat 6
Erdinç 6
Celaleddin 5
Ayman 6
Gökdeniz 7
Hüseyin 6
(Ceyhun 65) 6
Ergin 6
(Mustafa 46) 5
Ömer Rıza 5
(Hasan 46) 6
Yattara 7

KONYASPOR: 0
Özden 5
Erkan 6
Ömer 5
El Saka 6
Da Silva 5
Mustafa 5
Batista 5
Neca 4
Erman 6
(Sabin 80) -
Washington 4
(Murat 70) 5
Veysel 4

GOL: Gökdeniz (69)
SARI KARTLAR: Gökdeniz, Ayman, Hüseyin /Ömer, Erkan, Özden, Neca
Stat: Avni Aker Hakemler: B. Gezer, E. Sezertam, M. Sönmez