Yerden gezdir, uzaktan vur

Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde 2 Nisan'da İngiltere ile deplasmanda karşılaşacak Milli Takım, fizik üstünlüğü ortada olan rakibi karşısında bol paslı, presli ve kaleyi uzaktan vurmayı hedefleyen bir oyun planını uygulamaya çalışacak.

İSTANBUL - Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde 2 Nisan'da İngiltere ile deplasmanda karşılaşacak Milli Takım, fizik üstünlüğü ortada olan rakibi karşısında bol paslı, presli ve kaleyi uzaktan vurmayı hedefleyen bir oyun planını uygulamaya çalışacak.
Teknik direktör Şenol Güneş, savunmada Fatih Akyel, Alpay, Bülent Korkmaz ve Hakan Ünsal üzerinde dururken, orta alanda pres yapan, mücadeleci, rakip savunma içinde ise adeta mikser görevi yapan kısalardan Okan Buruk, Emre Belözoğlu, Yıldıray, Tugay ve Ergün'den biri dışarıda kalacak gibi görünüyor. Öte yandan Hakan Şükür'ün hem maç eksiğinin bulunması hem de rakiplerinin formda olması nedeniyle ilk onbirde forma giymesi zor gibi görünse ve ileri ikilide İlhan Mansız-Nihat Kahveci ikilisi ağır bassa da İlhan-Hakan ya da Nihat-Hakan ikilisinden birinin sahaya sürülmesi de sürpriz olmaz.
Nihat ve İlhan'dan olumlu sinyaller
Dünkü çift kale maçta sakat oyuncular nedeniyle takımlar 10'ar kişiden oluştu. Şenol Güneş, idman maçında yeşil takımda forvette Nihat-İlhan Mansız ikilisine yer verirken, duran topları Nihat'ın kullandığı gözlendi. Yeşil takımda savunmada Fatih Akyel, Alpay, Bülent, Hakan Ünsal'a görev veren Güneş, orta sahada da sağda Tayfun, solda Ergün, ortada da Tugay'ı oynattı. İdman maçındaki diğer takımda ise forvette Hakan Şükür ile Mustafa Özkan görev yaptı. Çift kale maçı yeşil takım 4-0 kazanırken, golleri İlhan Mansız, Hakan Ünsal, Nihat ve Ergün attı.
Çift kale maçının sonuna doğru İlhan Mansız ile girdiği pozisyonda Deniz'in kafasına darbe geldi. Saha içinde tedavisi yapılan bu oyuncunun kafasına üç dikiş atıldı. İstasyon çalışması sırasında sol arka ayak adalesindeki sakatlığı yineleyen Fatih Tekke önce tedavi oldu, ardından da antrenmanı bıraktı. Doktor Cengiz Dinç, Tekke'nin adale sorunu olduğunu ve bu bölgedeki sakatlığın daha sonra netlik kazanacağını söyledi. Hafif sakatlıkları bulunan Okan ve Emre Belözoğlu takımdan ayrı çalışırken, kaleciler Rüştü, Ömer ve Zafer ise kaleci antrenörü Mehmet Kulaksızoğlu tarafından özel çalışmaya tabi tutuldu.
İngiltere yolculuğu bugün başlıyor
İngiltere maçının İstanbul'daki ayağını üç çalışmayla noktalayan Milliler, bugün özel uçakla Newcastle'e uçacak. Milli Takım Menaceri Can Çobanoğlu, maçtan önce, rakiplerine karşı masa başında üç zafer kazandıklarını söyledi ve bunları şu şekilde sıraladı: "Öncelikle grupta fikstür sıralaması bizim istediğimiz gibi oldu. Hakem konusunda da anlaşmazlıklarımız vardı. Onlar kuzeyden bir hakem istedi, biz ise Meier'de direttik ve istediğimizi aldık. Son olarak da bizim beğendiğimiz otele onlar yerleşmişti. Yaptığımız temaslar sonucunda onları çıkartıp, bizim takım için rezervasyon yaptırdık." (Spor Servisi)