'Yeter ki hakemler bir takımı ezmesin'

'Yeter ki hakemler bir takımı ezmesin'
'Yeter ki hakemler bir takımı ezmesin'
Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Trabzonspor ile oynadıkları maçın hakemi Süleyman Abay'ın performansını değerlendirdi.

TRABZON - Aykut Kocaman, 2-1 galip geldikleri Trabzonspor maçının ardından düzenlenen basın toplantısında, son 2 maçını yitirmiş ve çıkışa geçmek isteyen ligin güçlü kadrolarına sahip bir takım karşısında işlerinin kolay olmadığının maç öncesi net olduğunu belirterek, "Böyle bir deplasmandan 3 puanla dönmek bizim için sevindirici ve ilerleyen haftalar için itici güç olacak. Bu galibiyet, özellikle uyum sorununu atlatma, futbolun doğrularını yapma adına oyuncuların iradesini yükseltecek diye tahmin ediyorum" diye konuştu.

Maçta ortalama ilk 30 dakikada her şeyin istedikleri gibi gittiğini ifade eden Kocaman, şöyle devam etti:
"Trabzonspor'un yapabilecekleri, bizim tedbirlerimiz bizim onların zaaflarından faydalanma halimiz, bu bölümde iyi gidiyordu. Bu arada çizgiden çıkan bir top vardı. Bunun haricinde her şey son derece iyi giderken, aşırı top kayıpları başladı. Yüksek driplinglerden ve milli takım oyuncu seviyesinde 3-4 oyuncumuzun top kayıplarıyla Trabzonspor'un en büyük gücü ortaya çıktı, hızlı ataklarla kalemize geldiler. Son 15 dakikalık periyotta baya hırpaladılar bizi."
Kocaman, devre arasında bir enerji topladıklarını anlatarak, "Bu baskının devam edeceğini tahmin ediyorduk. Direkten dönen topun hemen ardından golü bulduk. Golü bulduktan sonra yüksek bir baskı altında kaldık. Sağdan soldan şiddetli tehlikeli ortalar geldi, böyle pozisyonda beraberliği sağladılar. İkinci golü bulmak bizi maça bağladı. Maçı 2-1 kazanmak son derece değerli" şeklinde konuştu.

Kocaman, hakem Süleyman Abay'ın yönetimine ilişkin bir soru üzerine, şu ifadeleri kullandı:
"Ben hakemin maç içerisinde genel davranışlarına bakıyorum. Aleyhimize veya lehimize verilen penaltılar, ofsaytlar çok yanlı kararlar oldu. Bu tip durumlarda bile esas itibarıyla şunu söyledim, 'davranışları çok tarafsız değildi' diye. Bugün için şunu söylüyorum; Süleyman Abay verdiği kararlar çok izleyemedim, net şeylerini bilmiyorum, yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Penaltı kararı için soruyorsunuz herhalde. Doğru ve yanlışıyla esas itibarıyla beden dili maçı tarafsız bir hakem gibi bitirmeye yönelikti. Bu arada hatalar da çok doğal olarak yaptığını düşünüyorum. Bu tip hatalar lehimize ve aleyhimize başımızın üstünde. Yeter ki hakemlerin beden dili bir takımı ezmeye, bir takımı tutmaya yönelik olmasın. Yoksa hata, Rıza hocanın Deniz Çoban'a söylediği gibi hepimizin her alanda yaptığı bir şey. Çünkü bu oyun böyle bir şey." (AA)