Yıldırım Demirören: Zaten başkanız, adaylığımda değişiklik yok

Yıldırım Demirören: Zaten başkanız, adaylığımda değişiklik yok
Yıldırım Demirören: Zaten başkanız, adaylığımda değişiklik yok
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, ekranda önemli açıklamalarda bulundu: Başkan adaylığımda değişiklik yok. Zaten başkanız. 'Milli Takım başarısızlığı federasyonun başarısızlığıdır' anlayışı var, kadroyu ben mi seçiyorum...

RADİKAL-  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Pazartesi Gecesi Futbolu'nda Şansal Büyüka'ya önemli açıklamalar yaptı. İşte Demirören'in konuşmalarından önemli satırbaşları: 

- Başkan adaylığımda bir değişiklik yok. Biz zaten başkanız ve seçim gününe kadar da bunu değiştiremeyiz. Seçilene kadar projelerimiz var. Dün gelmiş gibi çalışıyoruz. Yarın gidecekmiş gibi de hazırlıklıyız. Seçim haziran ayı sonuna doğru olur.

"BAŞBAKANIMIZ 'MAÇA GELECEĞİM' DEDİ"

- 7 Haziran'da yapılacak olan seçim hükümet seçimi. Bunun sonucunun federasyon seçimini etkileyeceğine inanmıyorum. Türkiye'de siyasetin futbola karıştığı söyleniyor ben buna katılmıyorum. Sadece desteklerini hissediyorum. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Spor Bakanımız futbolu çok seviyorlar. Riva'nın yüzde 35'ini Spor Bakanlığımız karşıladı.

Yani desteklerini sonuna kadar arkamızda hissediyoruz. Bugün Başbakanımız kısa bir ziyarette bulundu ve 'Burası kısa sürede gezilecek bir yer değil geniş zamanda geleceğim ve bir de maç yapacağım' dedi.

'BURASI FUTBOL VADİSİ OLACAK'

- Riva'daki bu tesisimiz dünyada ilk 73'e girer. Sayın Platini Allah kısmet ederse buraya gelecek. Tesisi anlatan kataloğumuzu dünyanın tüm federasyonlarına gönderdik. Projelerimiz devam ediyor. Spor lisemiz huzur evimiz. Sahalarımız yapılmaya devam ediyor. Bin 500 kişilik konferans salonu, 100 odalık otel ve ayrıca bir konferans salonu yapacağız. İstanbul için konferans önemli. Bu tesis açıldığından bu yana 10 bin geceleme yapıldı. Tüm milli takımımız burada kalabiliyor.Bunun karşısına yapacağımız otele de Anadolu'dan gelecek takımlarımızın kullanımına açacağız. Burası tam bir Futbol Vadisi olacak.

'SÜPER LİG KULÜPLERİNİN TESİS PARALARINI KALDIRACAĞIZ'

- Cüneyt Çakır bana bir şey anlattı; 'Biz eskiden Avrupa'da geriden başlardık hakemlere karşı. Artık biz onların önündeyiz. Hem tesisleşmeyle hem de profesyonel hakemlikle birlikte onların önüne geçtik.' Bizim işimiz bu. Federasyonun hedefi bu.

- Fatih Terim 4-5 yere gitti ve 20 yere kadar gidecek. Futbolun tüm paydaşlarını toplayarak o bölgenin sorunlarını dinliyor. Bölgedeki tesislere bakıyor. Biz federasyon olarak kulüplere tesis yardımı yapacağız. Bizim bütçemizde olan Süper Lig kulüplerine giden tesis paraları var. Bunu kaldıracağız. 2. Lig ve 3. Lig kulüplerimize, gerçekten ihtiyacı olan kulüplere yardımcı olacağız. Fatih Hocamız ve tesisler sorumlusu arkadaşımız bunların incelemesini yapıyor. Haziran sonunda 7 ilde tesis temeli atacağız. Çanakkale, İzmir, Manisa gibi şehirler ilk periyotta.

'FEDERASYON BAŞKANININ NASIL BİR ETKİSİ OLABİLİR'

- Türkiye'de bir görüş var. Milli Takım başarısızlığı Federasyon'un başarısızlığıdır diye. Ben mi seçiyorum bu kadroyu. Kulüplerde başkanların kadroya etkisi daha fazladır. Hocanın verdiği listeden oyuncuları seçerler. Bunun etkisi yüzde 40'tır. Ama Federasyon Başkanı'nın nasıl bir etkisi olabilir. Ben Milli Takım kadrosunu açıklandığı gün öğreniyorum. Bizim amacımız arada bir turnuvalara katılmak değil her turnuvaya katılan bir takım oluşturmak. Fatih Hoca bu konuda çok çalışıyor. Abi-kardeş gibiyiz. Birbirimize arkamızı dönüp yürüyebiliyoruz.

- Türkiye'de hakemler şampiyonu, dizilip alkışlasalardı seneye o hakemler alkışladıkları takımın lehine yanlış bir karar verseler alkışladı diye eleştiri alırlardı. Futbol saha içerisinde kalmalı. 

'PASSOLİG HEM KAVGAYI HEM KARABORSAYI BİTİRDİ'

- Kulüpler Birliği'nin başkanı Göksel Gümüşdağ'ın pozitifliği çok önemli. Bugün futbol sponsor kaybetmeye başladı. Sponsorlar kötü tezahürat ve kavgadan dolayı çekiliyor. Böyle yerlerde sponsorlar niye olmak istesin. Hep beraber bu marka değerini ortaya çıkarmamız lazım. Passolig ve e-bilet yöntemi bu kavgayı büyük oranda bitirdi. Kaçan seyirci var deniliyor ama bunun etkisi %10-20'yi geçmez. Geriye kalan kısım şiddetten. Passolig karaborsayı bitirdi. Tribünlere siyaseti sokmaya çalışan taraftarlar vardı bu da bitti önemli ölçüde. Ailesi çoluğu çocuğuyla seyircilerimiz arttı. Buna gelecek sezon tam olarak bakmalıyız. 1 milyon olacağını sanıyorum.

'YÖNETİMDE AYRILIKLAR OLACAKTIR...'

- Yönetimde muhakkak değişiklikler olacaktır. SeÇimden önce toplantılarımız var. Zor işler yaptık. Ayrılıklar da olacaktır ve yeni gelenler de olacaktır. Yeni yönetimder futbolun içinden gelen isimler olacak. Çevremde bildiğim, tuttuğu takımı bildiğim kişileri alacağım. Formalarını çıkartıyorlar tabii ki. Çıkartmayan barınamaz. Benim olduğum yönetimde bu imkansız. Hata yok mudur muhakkak vardır. Size göre doğru bana göre yanlış karar olabilir. Hata olabilir ama bilerek yapılmaz. Bizim tüm kurullarımızda değişiklik olacak. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu devam edecek. Benim niyetim öyle.

(hurriyet.com.tr)