Yıldırım Demirören'den Melo açıklaması

Yıldırım Demirören'den Melo açıklaması
Yıldırım Demirören'den Melo açıklaması
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Lig TV canlı yayınında Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı.

FENERBAHÇE 'YE 'HAVUZ' CEVABI

Kulüplerimizin bütçelerinin en büyük gelir kalemi yayın kuruluşundan gelen paralar. Bir kulüp isterse havuzdan çıkamaz. Hiçbir kulüp ihale süresince çıkamaz. Çıkan bir kulüp olursa, hiçbir maçını yayınlatamaz. Kulüpler anlaşır gelirse, yayın geliri dağılımını yeniden görüşürüz.

"MELO İLE PROBLEMİM YOK"

Melo benim muhatabım olamaz, ben de onun olmamam. Çok değerli bir camianın oyuncusu. Benim Melo ile bir problemim yok. Çok önem verdiğim bir camianın oyuncusu olduğu sürece bir problemim yok.

1. LİG'DE YABANCI SAYISI 10'A YÜKSELİYOR

PTT 1. Lig ile ilgili çok önemli bir detay veren Yıldırım Demirören, önümüzdeki sezon uygulanacak yabancı oyuncu kuralı hakkında, "Süper Lig'e veda edecek takımları da düşündük. 14 yabancısı olup da küme düşen takımlar için de bu kuralı düşündük. 1. Lig'de yabancı sayısını 10'a düşürdük" dedi.

İddiaya göre; Demirören'in tarif ettiği uygulamada, 5+5 prensibinin benimsenmesi, sadece 5 yabancının sahada olması planlanıyor.

"BU TESİSLER YÜZDE 12'LERLE YAPILDI"

Kulüplerin, TFF'nin yayın gelirlerinden yüzde 12 pay almasını yüksek bulması ve Türkiye Kupası statüsüyle ilgili de Demirören şu ifadeleri kullandı:
"Bu tesisler yüzde 12'lerle yapıldı. Bu sene tesis yatırımları var. Daha sonra gerçekten ihtiyacı olan 2'nci, 3'üncü lig kulüplerimize destek vereceğiz. Hep beraber bu sorunları çözelim. Hepimizin gayesi mali sorunları çözmek. Türkiye Kupası da bunun en önemli noktalarından. Hepimizin yayıncı kuruluşlara teşekkür etmesi lazım. Kupa için bir statü değişimi olacaksa, hep beraber karar vereceğiz. Biz bu statüyü yayıncı kuruluş ile oturarak karar verdik. Futbolu herkese izletiyoruz. Biz artı olarak kupa finaline 5 milyon TL ödül koyduk."

"STATLARIN ZEMİNLERİYLE İLGİLİ TFF'NİN UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK"

Altyapı ve stat zeminlerinin önemine de değinen Demirören, "İhtiyaç olan yerlere gidip, kendimiz yatırım yapacağız. Bugün altyapıya bir kulübün önem vermesi için, senede 10 milyon TL para harcaması lazım. Sahaların artması, zeminlerin düzeltilmesi gerek. Futbol, hafta sonu hakem konuşmakla kurtulmaz. Altyapıya önem vereceğiz. Stat zeminleri çok kötü. Zemin kötü dediğimiz her yerde futbol oynandığı sürece, biz de oynatmak zorundayız. Fikstüre göre maçları erteleme lüksümüz pek yok. Statların zeminleriyle ilgili TFF'nin uzaktan yakından alakası yok. Kulüplerimiz, zemin için anlaştıkları firmalara gerekli bakımı yaptırmıyor. En yeni statlarımızdan biri Türk Telekom Arena, senelerce zemini bitmedi. Mersin aynı, Kayseri de aynı" diye konuştu.

"TFF MALİ ANLAMDA EN GÜÇLÜ DÖNEMİNİ YAŞIYOR"

Futbol Federasyonu'nda yüzde 30'a yakın personel tasarrufuna gittiklerini de açıklayan Yıldırım Demirören, "İki üyemiz toplantılara katılmıyor. Mehmet Baykan ve Ergün Tekin milletvekili adayı olacak diye istifa etti. Biz geldiğimizden bu yana, yüzde 30'a yakın personel tasarrufuna gittik. Federasyonun yapısı çok iyi. Hatır için işe alınılmasını sevmiyorum. Federasyonumuz, kurulduğu günden bu yana mali anlamda en güçlü dönemini yaşıyor" şeklinde konuştu.

"HACIOSMANOĞLU ARAMAYA DEVAM EDERSE, ONA GÖRE CEZASINI ALIR"

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun Fenerbahçe maçı öncesi hakem Bülent Yıldırım'ı aramasıyla ilgili de konuşan Demirören, "Burada bizim verdiğimiz cezalar yeterli değil. Savcılarımızın da devreye girmesi gerek. Futbolun içinde yapacağınız her şey 6222'ye girer. Herkes iyi niyetle birbirini arayabilir. Ancak maç öncesi hakemi aramak yanlış yerlere gidebilir. Sadece İbrahim Bey için konuşmuyorum, genel konuşuyorum. Konuştuklarımızı çok tartmalıyız. Yarın başka başkan arar, futbolcu arar. Bunun altından nasıl kalkacağız? Aramaya devam ederse, ona göre cezasını alır. Federasyonu kimse köşe başındaki bakkal gibi göremez. Ne kadar yaparlarsa, federasyon da cezasını verir" ifadesini kullandı.

"BÜLENT YILDIRIM ALNININ AKIYLA ÇIKTI"

Hakem Bülent Yıldırım'ın, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun kendisiyle konuşmasından hemen sonra MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nu arayarak bilgilendirdiğini açıklayan Yıldırım Demirören, maçla ilgili bütün hakem alternatiflerini düşündüklerini vurgulayarak, "Ben bütün hakemlerime güveniyorum. Ben de hakemlerimle ilgili konuşan ve hata yapan bir insanım. Bunu arkadaşlarıma da söylüyorum, yapmayın. Art niyetli bir hakem varsa, bulalım hep beraber ortaya çıkaralım. 3 alternatifimiz vardı. Hakemi geri çekebilirdik, maçı erteleyebilirdik, üçüncüsü de aynı hakemle devam edebilirdik. Biz hepimiz üçüncüden yanaydık. Hakemlerimize sonuna kadar inanıp, güveniyoruz. UEFA da aynı hakemle devam etmemiz önerisinde bulundu. Hata yapmadan da alnının akıyla çıktı. Bülent Hoca gibi değerler kolay kazanılmıyor.

"KULÜPLERİMİZ, GELSİNLER MHK'YI SEÇSİNLER"

Kulüplere MHK'yı seçme çağrısı da yapan Demirören, şöyle konuştu:
"Hakemlerin telefon numaraları değişmedi, kesinlikle değiştirmem. Yine hakemleri Perşembe açıklayacağız. Ben hakemlerime güveniyorum. Kulüpler istiyorsa MHK'yı seçsin. Bakın, anlaşamayacaklar. Keşke MHK'yı seçseler. Anlaşmaları zor, keşke yapsalar. Ama bu düşünceyle yapamazlar. Biz zaten Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi ile başladık. Hakem adayları orada eğitimlerine başladı. Bu yayılabilir. Zekeriya Hoca'ya istifasından sonra, "Beni neden aramadın?" dedim. O da "Arasam vazgeçerdim" dedi. Zekeriya Hoca'ya hizmeti, Yusuf Hoca'ya da kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Eğer futbolumuz hakemler yüzünden kötüyse, gelsinler MHK'yı seçsinler."