Yıldırım: Herkes namuslu bir tek namuzsuz biziz

Yıldırım: Herkes namuslu bir tek namuzsuz biziz
Yıldırım: Herkes namuslu bir tek namuzsuz biziz
Şike davasında Mahkeme Başkanı, Aziz Yıldırım'a "Teşvik primi önleme merkezi mi kurdunuz?" diye sordu. Yıldırım, , "Kurduk, bunu iddia makamı söylüyor. Bu olaylar olduğundan beri herkes namuslu oldu, bir tek namussuz biziz" yanıtını verdi

Cem TURSUN

İSTANBUL - "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 9. duruşması görülmeye başlandı.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Ylıdırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise bir önceki celse tahliye edilen Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan, Coşkun Çalık'ın yanı sıra savunmalarını yapmak üzere Göksel Gümüşdağ, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu, Korcan Çelikay, Erkan Korkmaz, Sercan Yıldırım, Ahmet Ateş, Ümit Aydın ve Samet Güzel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

TUTUKSUZ SANIKLAR SAVUNMADA

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci tutuksuz sanıkların savunmalarının alınacağını belirtti. Duruşmada tutuksuz sanık Erkan Korkmaz'ın savunmasına geçildi. Sedat Peker ile dışarıda bulunan Olgun Peker ve diğer sanıklar arasında irtibatı sağladığı iddia edilen Erkan Korkmaz emniyette verdiği ifadeyi tekrarladığını söyledi.

"SELAM GETİRİP GÖTÜRÜRÜM"

Korkmaz, "Sedat Peker'ın yasal vasisiyim. Onun ilettiği selamları ve kendisine gelen selamları iletirim. Haftada bir sefer görüşürüm. Selam getirip götürme dışında bir faaliyetim olmamıştır. Bunlar cezaevindeki kayıtlardan da anlaşılacaktır. Olgun Peker ile tanışırım kendisinden borç para aldım daha sonra da iade ettim" diye konuştu.

"CUMHURİYETİN GÖZBEBEĞİ"

Erkan Korkmaz'ın ardından tutuklu sanık Aziz Yıldırım'ın kardeşi Alaattin Yıldırım sanık kürsüsüne alındı. Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olduğu iddialarını kabul etmediğini ifade eden Yıldırım, "Bu suçlama akla ve mantığa aykırıdır. Görev yaptığım Fenerbahçe Kulübünde durum ortada. Haksız kazanç denilen paralar Federasyondan alınan paralardır. 107 yılllık Fenerbahçe kulübü Cumhuriyetin gözbebeğidir. Eskişehirspor-Fenerbahçe maçıyla ilgili olarak İlhan Ekşioğlu ile görüştüğüm iddiaları doğru değildir. İlhan Ekşioğlu, Bülent Uygun'un o maçtan bir ay önce bir Fenerbahçe maçını izlemek istediğini söyledi. Konuşma bununla ilgilidir. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum" ifadesini kullandı.

"YAPI OLARAK ÖYLE KONUŞURUM"

Fenerbahçeli eski futbolcu Gökçek Vederson'la ilgili Samet Güzel'le yaptığı konuşması sorulan Yıldırım, "UEFA kriterlerine göre yıl sonunda kulüplerin alacak verceği kalmaması gerekiyordu. Vederson'un da bir imzası eksikti. Kulüpler arasındaki itilaf nedeniyle ofisime çağırdım, görüştüm" dedi. Başkan Ekinci'nin "Neden telefonda ismini söylemek yerine o arkadaş diyorsun?" sorusuna Yıldırım, "Yapı olarak öyle konuşurum" yanıtını verdi.

 

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmada tutuksuz sanık menajer Doğan Ercan savunma yaptı. Ercan, "Benim işim futbol iddiaları kabul etmiyorum" dedi.

GENÇLERBİRLİĞİ-TRABZON MAÇINDA TEŞVİK İDDİALARI

Ercan'ın, tutuklu sanık Fenerbahçe Yöneticisi İlhan Ekşioğlu ile yaptığı Gençlerbirliği-Trabzon maçında Trabzon'un teşvik primi vereceği iddialarını içeren görüşmelerin, içeriğini hatırlamadığını söyledi. Bunun üzerine tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu söz alarak, "Trabzon'un Gençlerbirliği'ne teşvik pirimi verip vermediği konusunda bilgi almak amacıyla Doğan Ercan ile konuştum. Kendisi gerek olmadığını söyledi. Serdar Kulbilge bizim eski futbolcumuz. Takıma teşvik verilip verilmediğini öğrenebilmek amacıyla konuştum. Böyle bir endişemiz vardı" dedi. Mahkeme Başkanı, konuşmada geçen sarı kart görme konusunu sorunca ise Ekşioğlu, "Biz onun oynamasını istiyorduk. Çünkü onun öyle bir şey yapmayacağını biliyorduk" diye yanıt verdi.

"ARKADAŞLAR HEYECANLILAR"

Bu arada tutuklu sanık Aziz Yıldırım ifadelere ilişkin söz almak istedi. "Arkadaşlar heyecanlılar. Buraya ilk defa çıkıyorlar. Doğru bildiklerini yanlış anlatabiliyorlar" diyen Yıldırım, "Doğan Ercan'ın Serdar Kulbilge ile teşvik primi yapılıp yapılmadığı konusunda bir görüşmesi yok. Biz Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'a teşvik primi girişimi duyumu aldığımızı yazılı olarak bildirdik. Bunu daha sonra mahkemeye sunacağız" şeklinde konuştu.

"HERKES NAMUSLU OLDU, BİR TEK NAMUSSUZ BİZİZ"

Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Teşvik primi önleme merkezi mi kurdunuz?" diye sorunca Yıldırım, "Kurduk, bunu iddia makamı söylüyor. Bu olaylar olduğundan beri herkes namuslu oldu, bir tek namussuz biziz. İsim vereceğim olmuyor. Bir köşe yazarı 'bu sene lig temiz' diyor ama 12 Kasım'daki yazısında ise herkesi suçluyor" dedi. Ardından tutuksuz sanık eski İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanı, eski TFF Başkan Vekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Göksel Gümüşdağ'ın savunmasına geçildi.


"İBB FENERBAHÇE'Yİ HERZAMAN YENMİŞTİR"

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanı olduğu dönemde şikeye göz yumduğu iddialarını kabul etmeyen Gümüşdağ, "Bunlar tamamen iftiradır" dedi. İBB'nin 6 yıldır Süper Lig’de hocasıyla ve kulüp yapısıyla doğru model olduğunu ifade eden Gümüşdağ, "İBB, UEFA kriterine uygun 6 kulüpten birisidir, 5 buçuk yıl kulüp başkanlığı yaptım. İBB-Fenerbahçe maçı ile ilgili iddianamede adımız geçiyor. İBB, Fenerbahçe’yi her zaman yenmiştir. Hatta 'Belediye görevde', 'Belediye temizlik yaptı' diye espriler yapılır" dedi.

"TRABZON MAÇINI KİMSE SORMUYOR"

Galatasaray ’ın kongre üyesi olduğunu ifade eden Gümüşdağ, "Aziz Yıldırım ile yakınlığım bugün değil ki kulüp başkanı olduğundan beri tanıyorum. Bizim Fenerbahçe maçında bütün futbolcularımız tam kadro oynadı. Biz Beşiktaş ile kupa finali oynadıktan sonra gece geç saatlerde İstanbul’a döndük. Ertesi günü takım izinliydi ve bir antrenman ile Trabzon maçına çıktık. Trabzon maçına takımın yüzde 70’i gitmedi. Hatta bende Sadri Şener’i aradım gelemeyeceğimi söyledim. Sadri Şener’de bana 'iki takımın da başkanlığı yaparım' dedi. Biz 4 hafta önce Fenerbahçe maçını tam kadro çıkmışız ama Trabzon maçına takımın yüzde 70’i gitmemiş ama Trabzon maçını kimse sormuyor. Oysaki ben Trabzonspor’u yensem Fenerbahçe yüzde yüz şampiyon, ben burada olmayı hak etmiyorum" diye konuştu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Kupa önemli olduğu için Fenerbahçe maçında 'sıkmayın' dediniz mi?" sorusuna ise Gümüşdağ, "Öyle bir şey demedim" dedi.

"NEDEN ÖLÜP ÖLÜP DİRİLİYORSUN"

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, Fenerbahçe ile Gaziantepspor maçı sonrası Gümüşdağ’ın Levent Kızıl ile yaptığı telefon görüşmelerinde 'O maçta öldüm öldüm dirildim' dediğini sorması üzerine, Gümüşdağ, "Maçlarda hakem hataları vardır. O maçta çok kötü yönetilmişti. Bununla ilgili TFF'ye sürekli saldırılar olur. Ben TFF'de değilim ama gayri ihtiyarı bu konuşmaları yapmışız. Mahmut Özgener benim arkadaşımdır. Kulüp başkanları genelde federasyonu arar neden bu kadar kötü maç yönetiliyor diye sorarlar. Ben çok gördüm devre arasında bile federasyon başkanını arar sorarlar" diye konuştu.

"ŞİKEYLE İLGİSİ YOKTU"

Mecnun Otyakmaz’ın avukatı da Gümüşdağ'a, 'Aziz Yıldırım Mecnun Otyakmaz’dan maç satmasını istedi mi?' diye sordu. Gümüşdağ, “Kulüpler birliği toplantısı sırasında Aziz Yıldırım ile Mecnun Otyakmaz görüşme halindeydi. Bende görüşmelerin bir bölümüne tanık oldum ama bu görüşme biletler ile bir görüşmeydi. Şike ile ilgisi yoktu" dedi.

BAŞKANDAN "SIVIŞMAYIN" UYARISI

Bu arada Mahkeme Başkanı, duruşmaya verilen aralarda tutuksuz sanıkların salondan izinsiz ayrılmalarına dikkat çekerek, "Duruşmadan izinsiz ayrılmak, duruşmadan sıvışmaktır. Bunu kabul edemeyiz. İzin isteyerek çıkabilirsiniz" diyerek uyarıda bulundu. Duruşmaya öğle arası verildi.  (dha)