Yıldırım ve Şener yüzleşiyor

Yıldırım ve Şener yüzleşiyor
Yıldırım ve Şener yüzleşiyor
Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin başkanları şike davası kapsamında "sanık" olarak ilk kez aynı salondalar

Selahattin GÜNDAY-Cem TURSUN

İSTANBUL - "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 16. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 9 tutuklu sanık katıldı.

ŞENER ÖNCE İZLEYİCİLERİN BÖLÜMÜNE OTURDU
Duruşmaya tutuksuz sanık Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ilk kez katıldı. Şener salona girdiğinde sanıkların oturduğu yere değil, izleyicilerin yerine oturdu. Şener’in hemen yanına da Trabzonspor asbaşkanı Nevzat Şakar oturdu. İkili daha sonra avukatlarının uyarısı ile sanıkların oturduğu bölüme geçti.

GÜMÜŞDAĞ İLE SOHBET ETTİ
Şener bir süre Göksel Gümüşdağ ile ayak üste sohbet etti. Şike iddialarının gündeme geldiğinden beri birbirlerine karşı ağır suçlamalar yönelten Yıldırım ve Şener aylar sonra ilk kez karşı karşıya geldi. Tutuklu sanıklarla birlikte içeri giren Aziz Yıldırım ile Şener selamlaşmadan yerine oturdu. Aziz Yıldırım en önde otururken, Şener ise sanık bölümünde arka sıralarda oturdu.

TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Bülent Uygun, Göksel Gümüşdağ, Şekip Mosturoğlu, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Serdar Kulbilge, Hikmet Karaman, Halil Ünal, Korcan Çelikay, Tamer Yelkovan, İskender Alın, Ümit Karan, Ahmet Ateş, İbrahim Akın, Serdar, Kulbilge, Mehmet Yıldız, İlhan Çelikay, Samet Güzel, Cemil Turan, Abdullah Başak, Gökçek Wederson’un da aralarında bulunduğu 71 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.

GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.ESKİŞEHİRSPOR BAŞKANI DİNLENİYOR : ŞİKE HAKKINDA BİLGİM YOK
duruşmada ilk olarak tanık Eskişehir Spor Kulübü Başkanı Halil Ünal dinleniyor. Tanık Ünal, şike yapıldığı iddialarına yönelik bir bilgisinin olmadığını belirtti.

2011-2012 sezonunda Sezer Öztürk ile Fenerbahçe’nin ilgilendiğinden haberdar olduğunu belirten Ünal, “O transferi sadece FB yapmak istemedi. Sezer'i bütün takımlar almak istedi. Ben transfer görüşmelerinden haberdardım. Gizli saklı görüşme söz konusu olamaz. Beşiktaş da ilgilendi ama oyuncu Fenerbahçe’yi istedi. Benim de oyuncu tercihine göz önünde bulundurmam lazım. Bizden gizli görüşülme olmaz. Kaldı ki Aziz Yıldırım da abimiz, tanıdığımız birisi..."dedi.

Ünal, oyuncu Alper Potuk’u ise Eskişehir olarak kendilerinin satmak istemediğini söyledi.

EKŞİOĞLU VE YILDIRIM’DAN TANIK ÜNAL’A SORULAR
Sanık İlhan Ekşioğlu tanık Ünal’a soru sordu. Ekşioğlu. “20 Mayıs’ta biz resterontta konuştuk. Burada yaptığımız transfer görüşmesi Sezer Öztürk ile ilgiliydi. Aynı zamanda başka birini daha sorduk. Kimi sorduk size?" soruna yönelik, Ünal, “Alper Potuk’u sordunuz.Onu istediniz" dedi.

Ekşioğlu’nun ardından Aziz Yıldırım, Ünal’a soru sordu. Aziz Yıldırım, “FB- Eskişehir, Eskişehir – Trabzonspor maçları ile ilgili bizden veya başka bir yerden size teşvik veya şike bedeli geldi mi? Bu konuda bir duyumunuz var mı?" Sorusunu yöneltti. Tanık Ünal, bu soruya “Asla" diye yanıt verdi. Ardından Yıldırım, “Zeki Mazlum sizle TS- Eskişehir maçı öncesi görüştü mü?" sorunu yöneltti. Tanık Ünal bu soraya da, “ Zeki Mazlum TS – Eskişehir maçı ile ilgili maç saatine yakın bizden bilet istedi. 10 tane misafiri vardı" diye yanıt verdi.

Başkan Halil Ünal, ‘Zeki Mazlum’un FB – Eskişehir maçı öncesi ise kulübe geldiği yönünde bir bilgisinin olmadığını’ belirtti. Eskişehir Spor Kulübü Başkanı Halil Ünal'ın ardından yine bir tanık, Zafer Demiray dinlenildi. Demiray'ın çok kısa süren ifadesinin ardından Ufuk İskender'in de tanık olarak ifadesine başvuruldu.

TANIK İSKENDER: “YUSUF TURHANLI’YI BİZ ÇAĞIRDIK. ŞİKE KONUŞULMADI."
Tanık İskender, şike ile ilgili bilgisinin olmadığını, basından bildiğini belirtti. Tanık İskender ifadesinde , “Ben, Korcan, İlhan ve Yusuf ile bir yerde oturup sohbet ettik. Ben gittikten sonra yine onlar oturmaya devam etti. Benim yanımda şike ilgili bir şey konuşulmadı. Ben Korcan’ı yetiştiren hocayım. Biz otururken Yusuf’u(Yusuf Turhanlı) ben aradım. Biz çağırdık Yusuf’u." dedi.

İskender, savcılık veya emniyette konuya ilişkin ifade vermediğini belirtti. Duruşmaya ara verildi.

YILDIRIM VE ŞENER’İN İLK DİYALOĞU
Aranın ardından Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in ifadesine başlandı. Şener, “Ankaragücü- Fenerbahçe maçı ile ilgili bir teşvik konusu yok. Telefonda konuştuğum iki kişi de Fenerbahçeli. Gabriç olayı Şubat ayında başlayan bir olay. Biz de başka bir oyuncuyu istemiştik."dedi.

Şener, “Sivas maçı ile ilgili bizim stadın sorumlusu Zeki Mazlum beni arıyor. Beni her zaman maç zamanı arar. Biz ona ödeme yaparız. Bu görüşmeden sonra da ödeme yaptık."diye konuştu.

Melih Gökçek konuşmasına ilişkin Şener, “Melih Gökçek ile görüşmemiz spontane gelişti. Kardeşim oradaymış beni aradılar. Esprili bir görüşmeydi."dedi.

Aziz Yıldırım, “ Ben silahlı örgütün başı olmak ve şike yapmak gibi suçlanıyorum. Gabriç ile ilgili daha önce bir konuşmalar olmuş gibi. Bu şike ile ilgili değil. Bizim en ufak bir hadise şike olarak önümüze geliyor. Manisa - TB maçı öncesi benim 500 bin dolar gönderdiğimi, 1995 yılında Aziz Yıldırım 92 trilyonluk ihalesini kendisine verdi mi? Ben yardım etmedim mi? Bedel almadan kendisine yardım ettim." dedi.
Şener ise, “Evet doğrudur. Ben etmez demedim zaten." derken Aziz Yıldırım, “Ben herkese yardım edebiliyorum karşılıksız" diye yanıt verdi.

AZİZ YILDIRIM SÖZLERİ ŞENER'İ DE GÜLDÜRDÜ
İddianamede bazı kendi lehine tapelerin konulmadığını belirten Aziz Yıldırım, Mahkeme Başkanının bu konudaki itirazı üzerine, “Poşu olayı oluyor 11 yıl, yumurta atılıyor 5 yıl ceza veriliyor. Başkalarının siyaset ile tapesi var. Ama biz siyaseti buluşturmadık. Ben 11 aydır yatıyorum. “dedi.

MAHKEME BAŞKANINDAN İTİRAZ
Yıldırım’ın bu sözlerine itiraz eden Mahkeme Başkanı, “Poşudan dolayı kimseye 11 yıl verilmez. Teröristleri savunma pozisyonuna gelmeyin. O poşu değil. Yüzünü kapatıp eylem yapmışsın. Başka mahkemelerinin verdiği kararları tartışmayalım burada." diye konuştu.

“HAKEM ATAMIŞIM DİYE YARGILANIYORUM"
Aziz Yıldırım, Şener’e “Atanmış hakemi değiştirmişsiniz .Oflu maçında." diye söyleyince, Şener de “Ben oflu başkanı değilim. Ben Trabzonspor başkanıyım"diye yanıt verdi. Aziz Yıldırım’ın “Öyle yazılıyor. Beni hakem atamışım diye yargılıyorlar. O yüzden söyledim."

YILDIRIM’DAN GÜLDÜREN ESPRİSİ
Şener’in bir soru üzerine “Biz stada 15 trilyon harcadık. Devletten para tabi ki alacağız. O stad devletin stadı. Bizim değil. Çevresini de süsleyeceğiz..." demesi üzerine Aziz Yıldırım, “ Bu süsleme de bizim tarla gibi" dedi. Aziz Yıldırım’ın bu sözleri üzerine Şener ve salondakiler güldü.

‘AZİZ DİNLETİYOR’ LAFI ESPRİ
Şener, “Fenerbahçe’yi yeneceğiz dedi Melih Gökçek. Ben de inşallah dedim. Bu konuda espri yapıyorlar benimle Fenerbahçeli olduğu için. ‘Aziz dinletiyor’ lafı da espriden ibaret. "dedi.

“HAKEM PROBLEMİ HER YERDE SÖYLÜYORUZ"
Daha sonra bir avukat Sadri Şener’in hakemlere ilişkin bir telefon tapesini okudu. ‘Bu görüşmede hakem ataması yaptığınız görülüyor’ denilmesi üzerine Şener, “ Hakemlerle ilgili her türlü problemi her mekanda söylüyoruz. Bu gayet doğaldır." diye konuştu. Daha sonra söz alan Şener'in avukatı müvekkiline iddianamedeki suçlamalarla ilgili sorular sorulmasını istedi.

"KABARÜK'E TEŞVİK PİRİMİ GÖNDERDİNİZ Mİ?". "GÖNDERMEDİK"
Duruşma savcısı Zeki Mazlum ile Sadri Şener arasındaki telefon tapesini okudu. Savcı , “Mazlum size para durumunuz var mı diye soruyor. Bu görüşme ne ile ilgiliydi.?"diye sordu. Başkan Sadri Şener ise, “Bu konuşma yapıldığı sırada İstanbul’daydım. O Trabzon’daydı. Zeki parasını tahsil etmek istiyor bizden."dedi.

Mahkeme Başkanının “O zaman ‘Neden telefonda olmaz’ diye konuşuyor" sorusu üzerine Şener, “Bilmiyorum. Görüşmedim ondan sonra. " diye yanıt verdi. Üye hakimin, “Bu görüşmenin ardından Zeki Mazlum, Mecnun Odyakmaz’ı arıyor" demesi üzerine, “Bizle ilgisi yok. Mecnun bey ile eski arkadaş." diye konuştu.

Aziz Yıldırım söz alarak, “Kabarük’e teşvik pirimi gönderdiniz mi?" diye sordu. Sadri Şener ise, “Gördermedik"dedi.
Bu sorunun ardından Sadri Şener’in ifadesi tamamlandı.

ŞAKAR'IN SÖZLERİ AZİZ YILDIRIM'I SİNİRLENDİRDİ
Yıldırım'ın Nevzat Şakar'a "6.5 trilyon Ankara'dan gelen para şike ve teşvikte kullanıldı mı?" diye sordu. Şakar, "Hayır" yanıtını verdi. Yıldırım "Onu nasıl kapattınız" diye sorusuna devam edince Şakar da "Aziz Bey merak ediyorsa bütün faturaları göndeririz" diye cevap verdi. İşte bu cevaba sinirlenen ve ses tonu değişen Yıldırım, "Bana değil mahkemeye gönder." diye sert bir çıkış yaptı.

ŞAKAR'DAN YILDIRIM'A: "SANA MI SORACAĞIZ"
Şakar'ın ifadesinin sürdüğü sıralarda taraflar arasında gergin anlar yaşandı. Aziz Yıldırım'ın 'Antalya'ya niye gittiniz?' demesi üzerine, Şakar "Antalya'ya giderken sana mı soracağız. Gezmeye gittiler. Tuncay Bey bizim genel müdürümüz ve Antalya'ya gitti." dedi. Şakar'ın bu sözleri salondaki Fenerbahçelilerin sert tepkisine neden oldu. Bu tepki üzerine Mahkeme Başkanı, "Böyle tepki vermeyin. Çıkartırım salondan herkesi" diye uyardı.

Yıldırım’ın bir avukatının “Başbakan ile ilgili görüşmeler var iddianamede." diye söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı, “Bu konu dava ile ilgili değil. " dedi.

ŞAKAR’IN SES KAYDI DİNLETİLDİ
Daha sonra Şakar’ın telefon tapelerindeki bazı bölümlere itiraz ederek ‘öyle değil’ demesi üzerine Mahkeme Başkanı, Şakar’ın telefon ses kaydını salona dinletti.

MAHKEME BAŞKANI VE AVUKAT TARTIŞTI
Daha sonra Şakar’a soru sormak isteyen avukat Ali Rıza Dizdar ile Mahkeme Başkanı tartıştı. Mahkemede usüle ilişkin açıklama yapmak isteyen Dizdar, Mahkeme Başkanının engellemesi üzerine, “Benim konuşmamı çapraz sorguda engelleyemezsiniz. Siz çapraz sorguda müdahale edemezsiniz." dedi. Mahkeme Başkanı ise, “Ben izin verirsem öyle konuşursunuz" demesi üzerine, avukat Dizdar “Hayır" diye yanıt verdi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, “Ben çıkayım dışarı. Bakın nasıl idare edeceksiniz bu salonu?" diye sorması üzerine avukat Dizdar. “Ben çok iyi idare ederim" dedi.

Avukatın ‘Biz dışarı çıkarız o zaman’ demesi üzerine mahkeme başkanı, ‘Çıkarsanız çıkın. Hava alırız biraz. Çıkan hakkında da gerekli işlemi yaparız." Diye cevap verdi.

YILDIRIM’DAN TS-FB MAÇI SORUSU
Aziz Yıldırım’ın, “2010 yılında son maçı sizle oynadık ve şampiyonluğu kaybettik" dedi. Bunun üzerine Şakar “ Yönetici değildim o zaman." diye konuştu. Yıldırım’ın “FB kulübünden kimse gelip sizin takımdan kimseye ricada bulundu mu?" demesi üzerine, “ Ben o zaman yönetici değildim" diye konuştu. Bu diyalogların ardından Mahkeme Başkanı, Şakar’ı ‘elinizi cebinden çıkarın’ diye uyardı. Şakar’ın ifadesi tamamlandı. Duruşmaya ikinci kez ara verildi.

TUTUKSUZ SANIK ZEKİ MAZLUM'UN ÇAPRAZ SORGUSU YAPILDI
Şike davasına öğle yemeği için verilen yaklaşık 1 saatlik aranın ardından tekrar başlandı. Duruşmaya tutuksuz sanık Zeki Mazlum’un çapraz sorgusu ile başlandı.

“ODYAKMAZ BENİM 15 YILLIK DOSTUM"
Mecnun Odyakmaz ile 15 yıllık dostluğunun bulunduğunu belirten Mazlum, “O görüşmeler rutin görüşmedir. Başka bir amacı yoktur. Mecnun Bey bana Trabzonspor’dan birilerinin kendi takımını(Sivasspor) girdiğini söylüyor. Ben de bunun Trabzospor yönetimi ile alakası olmayacağını söyledim. Evet ben Sadri Şener’den para istedim. Trabzonspor stadının güvenliğini yapıyorum. Güvenlik şirketim var. 12 Mayıs’ta Sadri Bey’e paramız var mı diyorum. Başkanımız bana 'var' diyor. Benim telefonumu şike ilgili mesaj geldi. İbrahim Akın ile alakalı mesaj. Bu mesajı Tahir Kıran gönderiyor. Ona da başka birinden geliyor. Ben de aynı mesajı Trabzonlu arkadaşa gönderiyorum. Bu konu ile alakalı, bu mesaj ile ilgili Sadri Başkan ile görüşecektim" diye konuştu.

Mazlum, “Fransa’dan birisi arıyor. Orada yaşayan bir işadamı. Son maç ile alakalı konuştuk. ‘Mecnun ile aran iyidir diyor bana. Ben de Fenerbahçe buraya kadar getirmiş son maçta bırakır mı’ diyorum" dedi.

TRABZON’DAN GÜVENLİK HİZMETİ KARŞILIĞI PARA ALDIM
İddianamede yer alan şike iddialarına ilişkin bir şey duymadığını belirten Mazlum, “Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal’dan ben maç bileti aldım. Maç bileti ile alakalı görüştüm" şeklinde konuştu. Sadri Şener ile yaptığı görüşmenin ardından yaklaşık 1 hafta sonra kulüpten kendi güvenlik şirketine 46 milyar ödeme yapıldığını belirterek, “Bu ödeme bana olan borç karşılığında yapılan ödemedir. Güvenlik hizmetinin karşılığıdır" diye konuştu.

MAHMUT BOZ’UN SAVUNMASI
"Ben Fenerbahçe maçında oynamadım. Trabzonspor maçında da son 10 dakika oyuna girdim. O maçta da Trabzonspor son 10 dakika içinde gol atıp maçı 2-1 kazandı zaten"

Şike davasına öğle yemeği için verilen yaklaşık 1 saatlik aranın ardından devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Zeki Mazlum ardından futbolcu sanık Mahmut Boz’un savunmasına geçildi.

“TRABZON MAÇINDA SON 10 DAKİKA OYNADIM ZATEN"
Gençlerbirliği’nin futbolcusu olduğu dönemde Gençlerbirliği - Trabzon maçına ilişkin soruları yanıtlayan Boz, “Ben o maçta son 10 dakika girdim. Kesinlikle kabul etmiyorum. Bu konu ile ilgili teşvik primi ve şike teklifi gelmedi. Cengiz Demirel ile Fenerbahçe’ye transfer olmak için kendi aramızda konuştuk. O dönemde Beşiktaş, Bursaspor konusu da vardı. Ben Fenerbahçe maçında oynamadım. Trabzonspor maçında da son 10 dakika oyuna girdim. O maçta da Trabzonspor son 10 dakika içinde gol atıp maçı 2-1 kazandı zaten" dedi.

“ŞİKE TEKLİFİ ALMADIM"
Bu sözlerin ardından söz alan bir avukat, “Siz, Ekşioğlu’ndan veya başka birinden şike veya teşvik ile ilgili teklif aldınız mı?" diye sordu. Boz ise bu soruya, “Almadım" diye yanıt verdi.

Mahkeme Başkanının, “Telefonda konuştuğun kişi Fenerbahçe’den seni istediklerini söylüyor. Senin transferinle Fenerbahçe’den kim ilgileniyor. Kim seni istiyor Fenerbahçe’den?" diye sorması üzerine, Boz “Hayır bilmiyorum. Sormadım kim diye" şeklinde konuştu.

MAHKEME BAŞKANI'NDAN VEDERSON'A "ÇELİŞKİ" UYARISI
Trabzonspor – Bursa maçı ile ilgili teşvik primi aldığı iddiaları nedeniyle yargılanan Vederson, ifadesini tercüman eşliğinde verdi. Vederson, “ Bu konu hak hakkında hiçbir şeyim yok. maçtan önce Fenerbahçeli arkadaşlarım beni aradı. Onlar normal konuşmalar. Samet ile görüşmem maçtan önce mi hatırlamıyorum. Bu görüşmede Samet ile izin günümde İstanbul’a gelip Fenerbahçe’den alacağımı konuşacaktım. Fenerbahçe’den aylık para alacağım vardı. Hem aylık hem maç başı alacağım vardı" dedi.

MAHKEME BAŞKANINDAN ÇELİŞKİ UYARISI
İstanbul’a geldiğinde Samet Güzel ile bir ofiste görüştüklerini belirten Vederson, “Ben de tam olarak neyle ilgili görüşeceğimi bilmiyorum. Oraya çağırdılar" dedi. Mahkeme Başkanı , “Az önce alacaklarım için dedi. Şimdi ne olduğunu bilmiyordum diyor" diye tepki gösterdi. Vederson’un Samet Güzel tarafından aradığını hatırlatan Mahkeme Başkanı, “Alacağı olan Vederson ancak Samet arıyor" dedi.

MAHKEME BAŞKANINDAN, TERCÜMANA ‘DOĞRU ÇEVİRİYOR MUSUN’
Vederson, “Ofisteki görüşme alacağım ile ilgili oldu. Alacaklarımı görüştüm" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, “Demin para değil öylesine konuştuk dedi. Sen tercümeyi mi doğru yapmıyorsun acaba. Doğru yapmıyorsan tercümeyi sıkıntı olur, gereğini yaparız sonra" diye tercümanı uyardı.

“SAMET BANA PARAN HAZIR GEL AL DEMEDİ"
Görüşmenin ardından alacağı parayı alamadığını belirten Vederson, “Samet bana para hazır gel al demedi. İstanbul’a geldiğinde beni ara görüşelim dedi. Bursa’da hayatımın nasıl geçtiği konuşuldu. Normal konuşmalardı. Alacağım paraların da önümüzdeki süreçte halledileceğini söylediler" diye konuştu.

“BORÇ YOK YAZISI GELİNCE TEMASA GEÇTİM"
Mahkeme Başkanın “Bir senelik alacağını neden Trabzon maçından önce istiyorsunö diye sorması üzerine Vederson, “Fenerbahçe kulübünden bir yazı geldi. Bizim borcumuz kalmamıştır diye. Ben de o yüzden temasa geçtim. Aylık ve maç başı olduğu için ne kadar alacağım var bilmiyorum. Hesapları menajerim tutuyor" diye yanıt verdi.

“DOSTLARIM İLE KONUŞARAK HALLETMEYE ÇALIŞTIM"
Davanın müdahili olan Trabzonspor’un avukatının, “Alacakların için neden avukatını veya menajerini değil de Samet’i aracı kılıyorsun" Sorusu üzerine Vederson, “ Ben bu yola başvurmadım. Ben bunu dostluk amaçlı konuşarak halletmek istedim. Fenerbahçe’den yazı gelene kadar ben menajerime bir şey söylemedim. Fenerbahçe’den borç yok yazısı gelince menajerime söyledim" şeklinde yanıt verdi.

AVUKAT: MAÇA KADAR 77 GÖRÜŞME VAR AMA MAÇTAN SONRA HİÇ GÖRÜŞME YOK
Trabzonspor Kulübünün avukatının “Maçtan önceki zamana kadar 77 kez görüşülmüş. Maçtan sonra ise bir görüşme yok." demesi üzerine Vederson, “Her görüşmemde para ile ilgili konuşmadım. Normal konuşmalar oldu. En son Ali Bey’in ofisinde para hakkında görüştük. Bir daha para ile ilgili konuşmadık" ifadesini kullandı.

AZİZ YILDIRIM VE SADRİ ŞENER YAN YANA OTURDU
Gökçek Vederson’un çapraz sorgusunun alınmasının ardından ara verildi. 15 dakikalık arada Sadri Şener’in duruşma salonu dışında avukatlarıyla sohbet ederken Aziz Yıldırım’ın ise duruşma salonunda avukatları ve bazı sanıklarla sohbet ettiği görüldü. Aranın ardından Sivasspor eski futbolcusu Mehmet Yıldız’ın çapraz sorgusuna geçildi.

"OTEL LOBİSİNDE 3 DAKİKA BİR GÖRÜŞMEM VAR"
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Yıldız’a Sivasspor Fenerbahçe maçıyla ilgili şike iddiasına ilişkin neler söyleyeceğini sordu. Oyuna 82’nci dakikada girdiğini belirten Yıldız, "Suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Sadece bir pozisyon var. Zor bir pozisyondu topa vuramadım. Pozisyondan sonra golün pasını ise ben verdim. ’Fenerbahçe’ye gol atmak için gitmedim ben oraya bulunmaya gittim’ sözlerini ise Fenerbahçeye antipatisi olan Sefer Yılmaz adlı bir arkadışımı kızdırmak için söyledim" dedi.

Sivasspor yöneticisi Ahmet Çelebi, görüşmesiyle ilgili olarak ise Yıldız, "Otel lobisinde 3 dakika bir görüşmem var. O görüşmede yeni doğan kız çocuğumla ilgili muhabbet ettik. Ayrıca benzin istasyonu işi yapmak istediğim için onun da bu konuda tecrübeli olması nedeniyle ondan bilgi aldım" ifadelerini kullandı.

"ARKADAŞININ KONUŞMASINDAN PEK KIZMADIĞI ANLAŞILIYOR"
Takım kaptanı olduğu dönemde Trabzon’dan teşvik primi teklifi geldiği şeklindeki dedikoduları Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz’a söylediğini ifade eden Yıldız, Başkan Ekinci’nin, "Dedikodu olarak ne duydun? Bunları duyduktan sonra arkadaşlarınla neden konuşmadın?" sorusuna ise, "Trabzonlular görüşmek için gelmişler şeklinde duyum aldım. Başkana söyledim. Arkadaşlarımla da bu konuyu konuştum" dedi. Başkan Ekinci, Sefer Yılmaz ile yaptığı telefon görüşmesini salonda dinletti ve "Sen arkadaşını kızdırmak için söylemişsin ama arkadaşının konuşmasından pek kızmadığı anlaşılıyor" dedi.

ŞENER İLE YILDIRIM YANYANA
Aziz Yıldırım, "Mecnun Başkan her zaman doğruları söyler sen de söylersin tanıyorum seni. Bak burada biz yatıyoruz. saklarsanı bizim öbür dünyadaki vebalimiz sizde olur. Dedikoduları koridorda duydum diyorsun. Ama nerden duyduğunu söylemiyorsun" diye sordu.

Bu arada, Aziz Yıldırım arka sıralarda oturan Sadri Şener’i göremeyince "Trabzonlular salondan gitti" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, arka tarafta oturan Sadri Şener’in Aziz Yıldırım’ın yanına oturmasını istedi. Bu sırada Yıldırım’ın yanında oturan davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker ise "1 numara benim iddianamede. Ben yerimden kalkmayayım" demesi salonda gülüşmelere yol açtı. Peker’in yer vermesi üzerine Sadri Şener buraya oturdu. Duruşmada ilk defa Yıldırım ve Şener yanyana oturuyor. (dha)