Yıldırım'a Yargıtay'dan kötü haber

Yıldırım'a Yargıtay'dan kötü haber
Yıldırım'a Yargıtay'dan kötü haber
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara yapılan itirazları reddetti. Böylece, Aziz Yıldırım yeniden hapse girecek ve başkanlığı da düşecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şike Davası’nda itirazları reddetti. Başsavcılığın dosyayı İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesine göndermesinin ardından Aziz Yıldırım’ın infaz süreci başlayacak. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu’nun da aralarında bulunduğu 85 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesini 17 Ocak’ta tamamlayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında örgüt suçundan verilen hapis cezaları ile Aziz Yıldırım’a birden fazla maçta şike yapma, teşvik primi ve rüşvet verme suçlarından verilen hapis cezalarını onamıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaya yapılan itirazları yerinde görmeyerek, dosyayı İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Başkanlık kararla düşecek

Mahkeme, infaz işlemlerini tamamlayıp dosyayı İnfaz Savcılığına ulaştıracak. İnfaz Savcılığı, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu ceza alan sanıklar için infaz süresi hesaplayarak, gerekenler için yakalama kararı çıkaracak. Böylece Aziz Yıldırım’ın infaz süreci başlamış olacak. Yaklaşık 1 yıl cezaevinde kalan Yıldırım, 2 yıl 2 ay daha hapis yatacak.

Tek umut Anayasa Mahkemesi

Adalet Bakanlığı yeniden yargılama yasası üzerinde hala çalıştığı için Yıldırım’ın tek umudu bireysel başvuru yapıp “infaz ertelemesi” talep ettiği Anayasa Mahkemesi (AYM) kaldı. AYM’nin, Yıldırım’ın talebini kabul edip olası bir tedbiren infaz durdurma kararı vermesi halinde Yıldırım cezaevine girmekten kurtulabilecek. Ancak AYM, tedbiren infaz durdurma ya da İstanbul’da sağlık gerekçesiyle bir infaz ertelemesi yapılmazsa Yıldırım cezaevine girecek. AYM’ye bireysel başvuru yapılması Yıldırım’ın kesinleşen cezanın infazını engellemiyor.
Öte yandan infaz kararının ulaşmasıyla birlikte Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe başkanlığı da düşecek.