Yıldızlar biraz hırçın olur

Sadece Türk futbolunda değil, dünyanın dört bir yanında yaşanan 'şöhretli futbolcuların hırçınlığı'na üç büyük kulübün yöneticisi teşhis koydu; 'Oyunculardan beklentilerin artması...'

İSTANBUL- Sadece Türk futbolunda değil, dünyanın dört bir yanında yaşanan 'şöhretli futbolcuların hırçınlığı'na üç büyük kulübün yöneticisi teşhis koydu; 'Oyunculardan beklentilerin artması...' Beşiktaş Kulübü İletişim Komitesi Başkanı Mete Düren, Türkiye'de futbolun gelişmesiyle, oyunculardan beklentilerin de arttığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Futbolcu da maçı kazanmak için kendini sıkıyor ve beklentilerinin dışında gelişen her olay, faul, beklentilerin dışında gelişen hakem kararı, oyuncu değişikliği, gibi durumlarda kontrolü kaybederek, hem sporcu olduklarını hem de bundan hayatlarını kazandıklarını unutturan bir takım davranışlarda bulunabiliyorlar."
Bunun b.ir tecrübe ve kişilik meselesi olduğunu dile getiren Düren, "Hırçın hareketler profesyonel düşünceden uzak ve dürtülerin etkisinde kalarak gerçekleşiyor. O kadar galibiyetle başarıya şartlanıyorlar ki, gördükleri kartlarla cezalı duruma düşüp, maç başına alacakları parayı dahi gözden kaçırabiliyor" dedi.
Dürüst: Herşeyi unutmak iyi de...
Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Ali Dürüst, futbolculardan büyük beklentiler bulunduğunu kaydederek, bu nedenle de maçlara stresli çıkıldığını vurguladı. Özellikle yıldız oyuncuların başarılı olmaya konsantre olduklarını anlatan Dürüst, "Formsuz oldukları bir dönemde haksızlığa uğradıklarını hissettikleri an verilen kararlara tepki gösteriyorlar. Tabii ki zaman zaman da bu tepkileri yanlış oluyor" diye konuştu. Ali Dürüst, futbolcuların bunu başarılı olma adına yaptıklarını ifade ederek, "Çok fazla konsantre oldukları için bu şekilde davranıyorlar. Bir taraftan herşeyi unutup maça konsantre olmaları iyi, ama cezayı kendileri verme istekleri, şık olmayan görüntüler ortaya çıkarıyor. Tepki olabilir, ancak bunun da bir dozu olmalı" görüşünü dile getirdi. Futbolcuların topluma ve gençlere örnek olmak gibi bir misyonlarının bulunduğunu belirten Dürüst, "Bu çok zor bir görev, işleri hiç de kolay değil" diyerek sözlerini tamamladı.
Fenerbahçe 2. Başkanı Nihat Özdemir ise futbolcuların hırçın olmalarının arkasında, Milli Takım'ın Dünya Kupası'ndaki başarının yattığını söyledi. Futbolcuların bunun etkisinde olduğunu ifade eden Özdemir, "Bu etki bütün büyük takımlarda var. Ancak, psikolojik bir durumdur. Kısa süre sonra geçecektir" diye konuştu.