'Yine de galip ayrılıyoruz'

Bugün Geofrey Guichard'ta, '2002 Dünya Kupası
üçüncülüğü' başarısına '6. FIFA Konfederasyon Kupası üçüncülüğü' unvanını da eklemek için çabalayacak olan Milli Takım'da Fransa karşısında alınan mağlubiyetin yankıları sürüyor.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

SAINT ETIENNE - Bugün Geofrey Guichard'ta, '2002 Dünya Kupası
üçüncülüğü' başarısına '6. FIFA Konfederasyon Kupası üçüncülüğü' unvanını da eklemek için çabalayacak olan Milli Takım'da Fransa karşısında alınan mağlubiyetin yankıları sürüyor. Maç sonrası görüşlerini açıklayan teknik direktör Şenol Güneş, "Biz aslında Fransa'yla finalde karşılaşmak istiyorduk" dedi. Güneş sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama sanırım bu maç zaten final gibi oldu. İlk yarıda çok hata yaptık, skor bir anda 3-1'e geldi. İkinci yarıda Türkiye, oynaması gerektiği gibi oynadı. Maçı kazanabilirdik. Her iki ekip de final oynamayı haketmişti. Fransız takımımı kutluyor ve onlara bol şans diliyorum. Kendi oyuncularımı da kutluyorum. Belki kupayı kazanamadık ama bu turnuvadan yine de galip ayrılıyoruz. Çünkü özellikle gençler çok şey öğrendiler."
Ay-Yıldızlılar'ın teknik patronu Kamerun-Kolombiya maçı esnasında hayatını kaybeden Marc Vivien Foe için de şunları söyledi: "Bu olaydan dolayı çok üzgünüz. İnsan hayatı çok önemlidir. Türk Futbol Federasyonu ve Milli Takımı adımı Foe'nin ailesine, Kamerun Futbol Federasyonu'na ve futbol dünyasına taziyetlerimi sunarım."
Maçta penaltı kaçıran Okan Yılmaz, Şenol Güneş tarafından teselli
edildi. Tecrübeli çalıştırıcının, golcüsüne "Penaltı kaçırmak önemli değil. Önemli olan senin o anda o penaltıyı atmak istemen. Cesaretinden dolayı kutluyorum" dediği öğrenildi.
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy da, Fransa maçının ardından şöyle konuştu: "Bütün dünyaya bir dev karşısında ne kadar güçlü bir takım olduğunuzu gösterdiniz. Size teşekkür ediyorum. Son bir maç kaldı, kazanacağını umuyorum. Burada herkes birşeyler öğrendi". Öte yandan Milli Takım, Konfederasyon Kupası'na katılan ülkeler arasında en çok seyahat eden takım oldu. Ay-Yıldızlılar, 15-29 Haziran tarihleri arasında, beş kez otel değiştirirken, iki kez uçakla, dört kez hızlı trenle, 18 kez de otobüsle yolculuk yaptı. Milliler, en uzun yolculuklarını 20 Haziran'da Kamerun maçı için uçakla Saint Galmier'den Paris'e, 24 Haziran'da Fransa maçı için Saint Etienne'den Paris'e, 27 Haziran'da da Paris'ten Saint Galmier'e dönüşte kat ettiği 600 kilometrelik yolla yaptı.