Yine o şarkı: Gurbet o kadar acı ki

Toparlamaya başlayan Beşiktaş'ın şampiyonluğu tereddütsüz telaffuz edebilmesi için önemliydi Konyaspor karşılaşması. Deplasmanda aylardır kazanamamanın verdiği stresi bu maçla aşmak pekâlâ mümkün olabilirdi.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Toparlamaya başlayan Beşiktaş'ın şampiyonluğu tereddütsüz telaffuz edebilmesi için önemliydi Konyaspor karşılaşması. Deplasmanda aylardır kazanamamanın verdiği stresi bu maçla aşmak pekâlâ mümkün olabilirdi. Ne de olsa Konya üç puana her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymayanlardandı. Fakat şunu unuttular sanırım: Bu sene Süper Lig'de hazıra konmayı bekleyen hiçbir takım umduğunu bulamadı. Konya bozkırında durum değişmedi nitekim.
Ligin öne geçtikten sonra en fazla puan dağıtan üçüncü takımı Konya. Bu unvanlarını geliştirmek istemeseler aslında ilk yarıyı da çok rahat atlatırlardı. Çünkü golü yedikten sonra Beşiktaş birden elden ayaktan kesilmiş, üstelik asabı da bozulmuştu. Oysa maç denge oyunu şeklinde başlamış, suya sabuna dokunmayan hamlelerle 'maslahatgüzarı' temposunda gitmekteydi. Ta ki o kornere kadar. 15'te Portekizli Neca'nın ortasında Kara Kartal defansı ve kalecisine bir anlığına 'kal' gelince eski Beşiktaşlı Erman Özgür maça damga vuracak ilk hamlesini yaptı: 1-0.
Bir anlık dalgınlık ve gol
Durduk yere yenik duruma düşmek Beşiktaşlılara yersiz ve anlamsız gelmişti. Oturup neden böyle goller yediklerini bir panel misali tartışmayı tercih ederlerdi ama kuvvadan fiile geçmeleri gerekiyordu. Yine de akılları halen o kornerdeydi ve Konya da bu gaflet aralığından yüklendikçe yükleniyordu. 28'de sakatlanan Gökhan yerine Tandoğan'ı meydana sürdü Tigana. "Bi' şey yapmalı" diyordu belli ki. Ama uzun süre yapamadılar. Konya daha diriydi ve kademeli kapanıyordu. Ta ki 45 artı 1'e kadar. O dakikada bir anlık dikkat dağınıklığı, Delgado'nun ortasından Nobre'ye golü attırıvermişti durduk yere. İşbu sayede bütün bir yarı önde götüren Konya değil Beşiktaş mutlu gitti soyunma odasına. Üç puan stratejisi yeniden devreye girebilirdi.
İkinci yarısı 'resetlenmiş' olarak start alan maçta, iki taraf da 'yeniden başlasın, burada kalmasın' derdindeydi. İlk hamle eden Beşiktaş oldu. 10 dakikalık kontrol oyunun ardından daha önde basmaya başlamışlardı. Fakat Konya minimalizmi yine şoke etti rakibi. 56'da Erman sakatlanma pahasına, ofsayttan milimle kaçırdı Tayfun'u, o da Runje'den sıyrılıp golü attı: 2-1. Friedman'a rahmet okutan bu randıman, yine oyunun ibresini (fosforlu) Yeşil-Beyazlılara döndürdü. Selçuklu Kartalı 'sisler bulvarında' keyifle süzülürken Kara Kartallar için işler sarpa sarıyordu. Burak-Serdar değişimi Tigana'nın hücuma dönük ilk hamlesiydi. Ama Konyaspor'un etkinliği 75'e kadar sürdü. Ardı ardına pozisyon yakaladıklar ama öne geçmenin rehaveti verimlerini düşürmeye başlamıştı. Tigana ayazda top kontrolünü bile yitirmeye başlayan Delgado'yu kenara çekti. Gökhan Güleç sağa, Burak da sola geçmişti. Lakin sağlı sollu gelen halen Konya'ydı. 85'te Eder yan ağları buldu. Olsundu, zaman daralıyor, maçın sonu yaklaşıyordu. Beşiktaş ise ikinci yarıda hamle yapamamanın mutsuzluğuyla debeleniyordu. Neredeyse tek bir pozisyon bulamadan son düdük çaldı. Yenildi Kartal. Hem de Konya'da ilk kez. Deplasman galibiyeti umudu da ayazda dondu kaldı.

KONYASPOR: 2
Özden. 5
Erkan. 5
Ömer. 6
El Saka. 6
Da Silva. 7
Mustafa. 5
E. Özgür. 7
(Mohammed 90). -
E. Ergin. 5
Sedat. 5
(Volkan 90+3). -
Neca. 7
Tayfun. 7
(Eder 80). -

BEŞİKTAŞ: 1
Runje. 5
İ. Toraman. 6
G. Zan. 5
(A. Tandoğan 27). 5
Baki. 5
İ. Üzülmez. 5
Delgado. 4
(G. Güleç 77). -
S. Kurtuluş. 5
(Burak 62). 5
Koray. 5
Ricardinho. 4
Bobo. 5
Nobre. 6

GOLLER: Erman Özgür (15), Tayfun (56) / Nobre (45)
SARI KARTLAR: Ömer, E. Özgür, Neca / Koray, Baki, Ricardinho
Stat: Atatürk - Hakemler: T. Özkalfa, S. Akarca, M. Gürses