Yine 'yeşil'lendi Vegas potaları

NBA'de All-Star haftasının en çok ilgiyle beklenen yarışması birçokları için smaç yarışmasıdır. Buz pateninde olduğu gibi, jürinin yaptığı puanlamayla şampiyonlar belirlenir.

LAS VEGAS - NBA'de All-Star haftasının en çok ilgiyle beklenen yarışması birçokları için smaç yarışmasıdır. Buz pateninde olduğu gibi, jürinin yaptığı puanlamayla şampiyonlar belirlenir. Michael Jordan, Dominique Wilkins, Julius Erving, Vince Carter ve Kobe Bryant gibi bu unvana ulaşmış beş efsaneden oluşan bir jüriden 50 tam puan almak kuşkusuz önemli bir başarı olmalı. İşte Boston Celtics'li Gerald Green finalde yaptığı smacıyla bunu başardı ve 2007 smaç şampiyonu oldu.
Green'in yanı sıra Chicago Bulls'tan Tyrus Thomas, Orlando Magic'ten Dwight Howard ve New York Knicks'ten Nate Robinson'ın katıldığı yarışmada oyuncuların iki dakikalık süre içerisinde bir takım arkadaşının da yardımıyla hareketini tamamlaması gerekiyordu. Bu turda Tyrus Thomas ve Dwight Hdward elenirken yarışmaya katılan en uzun oyuncu unvanını ele geçiren Howard'ın smacı izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Sağ eliyle smacını yapan Magic'li pivot, sol eliyle de üzerinde fotoğrafının bulunduğu bir çıkartmayı camın üst noktalarına yapıştırdı. Pozisyonun ancak tekrarından anlaşılabilen bu hareket, jürinin beğenisini kazanamadı ve finale çıkan isimler geçen senenin şampiyonu Nate Robinson ve ilk turda eski bir Boston'lı Dee Brown'ın havada gözünü kapatıp yaptığı smacı tekrarlayan Gerald Green oldu.
Şut yarışmasının galibi Detroit
1.75 boyundaki New York'lu Robinson final turunda ilk smacından 39, ikincisinden 41 olmak üzere toplamda 80 puan topladı. Robinson'ın ikinci smacını son hakkında gerçekleştirebilmesi jüriden düşük puan almasında etkili oldu. Gerald Green ise 41 puan topladığı ilk smacının ardından ikinci denemesi için faul çizgisinin biraz ilerisine bir masa yerleştirdi. Seyircilerin alkışlarıyla hareketlenen Green, bu masanın üzerinden atlayarak sağ eliyle smaçını gerçekleştirdi ve efsanevi jüriden 50 tam puan toplamayı başararak şampiyonluğa ulaştı.
Öte yandan birer eski ve aktif NBA oyuncusu, bir de WNBA oyuncusundan oluşan takımların katıldığı şut yarışmasını Chauncey Billups, Swin Cash ve Bill Laimbeer üçlüsünden oluşan Detroit Pistons kazandı. (Spor Servisi)