Yoksa futbol 'ağır' abilerin işi mi?

'Futbol 'ağır' abilerin işidir' sözü yoksa gerçek mi oluyor? Avrupa futbolunda üst düzeyde futbol oynayan öyle 'ağır' isimler var ki adeta bu sözü doğrulamak istiyorlar.

İSTANBUL - 'Futbol 'ağır' abilerin işidir' sözü yoksa gerçek mi oluyor? Avrupa futbolunda üst düzeyde futbol oynayan öyle 'ağır' isimler var ki adeta bu sözü doğrulamak istiyorlar. Ufak tefek, hızlı futbolcular yerlerini iri yarı, yükte ve pahada ağır futbolculara bırakıyor. İri cüsselerine karşın Avrupa futbolunun bu kilolu futbolcuları hızlarından bir şey kaybetmiyor.
Avrupa'nın en kilolu futbolcularıyla ilgili bir araştırmaya yer veren footballtransfers.co.uk adlı internet sitesi, kıtanın çeşitli kulüplerinde forma giyen dokuz futbolcunun 100 kilo ve üzerinde olduğunu tespit etti.
Akinfewa ilk sırada
Avrupa'nın çeşitli takımlarında forma giyen en kilolu 25 futbolcuyu listeye alan internet sitesi, 'en ağır futbolcular' başlığıyla duyurduğu araştırmasının ilk sırasına İngiltere Birinci Ligi takımlarından Swansea City'de forma giyen 105 kiloluk 'dev' futbolcu Adebayo Akinfenwa'yı koydu. Adebayo Akinfenwa'yı 104 kiloyla Hollanda'nın Willem II takımında forma giyen Belçikalı futbolcu Kristof Van Hout izliyor.
Guinnes Rekorlar Kitabı'na göre gelmiş geçmiş en kilolu futbolcu William Henry Foulke. İngiliz oyuncu 141 kiloluk dev cüssesiyle Guiness Rekorlar Kitabı'ndaki yerini aldı.

En 'ağır' abiler
A. Akinfenwa 105 kg (ST Swansea City)
K. Van Hout 104 kg (Willem II)
S. Bevan 102 kg (GK K. Harriers)
J. Koller 102kg (Monaco)
P. Kovacs 102 kg (Tromso)
D. Shittu 101 kg (Watford)
K. Jack 101 kg (Gillingham)
J. Lambers 101 kg (şu anda takımı yok)
R. Dunne 100 kg (Manchester City)
M. Hahnemann 99 kg (Reading)