Yolcu gitti hancı kaldı!

Yolcu gitti hancı kaldı!
Yolcu gitti hancı kaldı!
Hüsranla sonuçlanan Eurobasket 2013 sonrası 'şapkayı önüne koyup' düşünen antrenör Bogdan Tanjeviç istifa kararı aldı. Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel görevini sürdürürken istifayı kabul edeceklerini açıkladı.

Tahminleri aşan bir performansla, kendisini izleyen bütün sporseverleri hayal kırıklığına uğratarak Eurobasket 2013’ten elenen Basketbol Milli Takımı’nda yapılan değerlendirme toplantısının ardından ‘radikal kararlar’ alındı. Başarısızlığın ardından istifa kararı alan ve bu kararı kabul edilen başantrenör Bogdan Tanjeviç, dün TBF Başkanı Turgay Demirel, Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ve kaptan Hidayet Türkoğlu’nun katıldığı ve 1 saat 40 dakika süren değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.
“Bu kötü sonuçtaki tüm sorumluluğu üzerime alıyorum. Başta federasyon olmak üzere herkes çok iyi bir ortamda koçluk yapmamı sağladı. Her şey benim için idealdi. Maç programı avantajımıza olmasına rağmen olmadı. Çok iyi bir teknik ve idari ekibimiz var. Sağlık ekibimiz, bence Avrupa ’nın en iyisi ve hazırlık döneminde çok iyi işler çıkardı. Burada benim hatalarımdan söz edebiliriz. Açıkçası ilk turu kolay geçeceğimize inandığım için daha fazla 2. tur ve yarı final maçlarına hazırlanmıştım” ifadelerini kullanan Tanjeviç, oyuncularını zihinsel olarak şampiyonaya hazırlamada sıkıntı yaşadığını anlattı.

Erdenay’ı kramp durdurdu

Basın toplantısı gergin geçerken, Kaan Kural’ın sorusuna cevap vereceği sırada ayağına kramp giren Milli Takım Menajeri Harun Erdenay’ın düştüğü durum gülüşmelere neden oldu. Federasyon Başkanı Turgay Demirel de bunun üzerine “Sağlık ekibi de burada yok. Bilseydik getirirdik” diye espri yaptı. TBF Başkanı Turgay Demirel de yaptığı açıklamada, “Kendisine hepinizin huzurunda Türk ve dünya basketboluna katkıları için teşekkür ediyorum. Hastalığından sonra bu sorumlulukları üstlendi. Fedakarlıkları unutulmayacaktır. Gönül isterdi ki daha başarılı bir ortamda vedayı yapalım. Ama bu bir veda da değil. Mutlaka bize olan ilgisi ve yakınlığı da devam edecek” dedi.

Uzmanlar ‘Çare Ataman’ diyor

Bogdan Tanjeviç’in istifası sonrası sıra 12 Dev Adam’ın bundan sonraki yol haritasının ne olacağına geldi. Üç basketbol uzmanından, NTV Spor yorumcusu İhsan Bayülken, Vatan Gazetesi Yazarı Kaan Kural ve yazarımız Yiğiter Uluğ’a “Bundan sonra ne yapılmalı” sorusunu yönelttik. Ortak görüş olarak ‘Ergin Ataman gelmeli’nin ortaya çıktığı cevaplar şu şekilde oldu:
İhsan Bayülken
Kesinlikle yerli olmalı:
Öncelikle şu anda gelinen noktada, olması gereken oldu. Milli Takım’ın bundan sonra 4-5 yıllık bir plan projeyle çalışmaya başlaması gerekir. Burada takımın başına gelen kişi mesaisini sadece Milli Takım'a harcayarak şu anda elinde olan 1995 jenerasyonuyla çalışmalı. Fakat Milli Takım'ın bu yapılanma sürecinde istikrarlı bir başarı skalası yakalaması isteniyorsa yerli bir antrenörle çalışmak gerekiyor. Son tahlilde seçim Türkiye Basketbol Federasyonu’nun seçimidir ancak benim fikrim Türk antrenörle çalışılması…

Kaan Kural
Ergin Ataman uygun:
Her şeyden önce Türk takımıyla iyi anlaşacak bir antrenör lazım. Kim gelirse gelsin takımla iyi iletişim kurması gerekiyor. Bunun illa Türk olması gerekmiyor tabii.
Milli takımlar kısa vadeli takımlardır. Kısa sürede düzene girmesi, takım haline gelmesi gerekir. Ortaya atılan ve konuşulan Ergin Ataman ismi var. Bu noktadan bakınca bana Ergin Ataman ismi mantıklı geliyor. Takımdaki oyunculara gelince. Oyuncunun yaşının önemi olmaksızın benim için tek kriter iyi olup olmaması. Şu anki takım başarılı olabilecek kapasitede…

Yiğiter Uluğ
Çare Örs-Ataman:
Ne yazık ki, üç yıl geç kalmış bir basın toplantısı bu… Turgay Demirel 2010 Dünya Şampiyonası’nın ardından Tanjeviç’e teşekkür etmeyi becerebilse, Karadağlı hocanın göğsünde gümüş madalya olacak, muhtemelen Harun Erdenay’ın bacağına da kramp girmeyecekti. Her işte bir hayır var… Son 20 yılın en başarısız Avrupa Şampiyonası, yeni bir döneme atılmış ilk adım oluyor. Bence Aydın Örs’ün tüm erkek milli takımlardan sorumlu teknik koordinatörlüğe getirilmesi, Ergin Ataman’ın da A Milli Takım Başantrenörü yapılması, Türk basketbolunu geleceğe taşımak için en doğru tercihler olacak. Yeter ki, Başkan Demirel, her şeyi bu iki değerli profesyonele bıraksın ve onların işine karışmasın.