Yollar toz duman

Dünya Ralli Şampiyonası'nın üçüncü ayağı 'Rally of Turkey' bugün 18.00'de Antalya'da başlıyor. Otomobil dünyasının devleri arasındaki yarış pazar günü bitecek.

ANTALYA - Ülkemizdeki motorsporları tutkunlarının yıllardır ekranlarda büyük hayranklıkla izlediği pilotlar: Marcus Gronholm, Richard Burns, Carlos Sainz, Colin McRae, Tommi Makinen... Bu isimlerin yanı sıra Serkan Yazıcı, Volkan Işık ve Ertan Nacaroğlu gibi şampiyon Türk pilotları da Antalya'daki zafer mücadelesine ortak olmak için yarışacak. 70 pilotun start alacağı 'Rally of Turkey' dört gün sürecek. 52 yabancı ve 18 Türk pilotun kayıt yaptırdığı Rally of Turkey, 2003 Dünya Ralli Şampiyonası WRC'nin üçüncü yarışı. Start, bugün saat 18.00'de Antalya Cumhuriyet Meydanı'ndan verilecek. Binlerce seyircinin izleme imkanı bulacağı çift kalkışlı Efes Pilsen Super Stage ise, saat 19.00'da start alacak.
Dört gün boyunca dünyaca ünlü pilotların mücadelesine sahne olacak 18 özel etaptan oluşan yarışın etapları, toplam 1249 km. uzunluğunda. Parkur, Super Stage Simena, Phasalis, Silyon, Perge, Myra, Kemer, Olympos, Kumluca ve Arykanda dahil olmak üzere 10 farklı etaptan oluşuyor. Ortalama 1400 m. yükseklikte gerçekleşecek yarışın finişi 2 Mart 2003 Pazar günü saat 15:45'te Kemer servis alanında gerçekleşecek.
Bu organizasyon sayesinde bugünden itibaren tüm dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde olacak. Antalya, yüzlerce ülkenin ekranına konuk olurken, sportif bir organizasyonla Türkiye'nin tanıtımına, turizmine ve ekonomisine ciddi katkılar sağlanacak.
Dört ayda hazırlandı
FIA'nın takviminde yarım asırdır var olan Safari Rallisi'nin yerine şampiyonaya dahil olan 'Rally of Turkey''nin organizatörleri, öne çekilen tarih nedeniyle dört ay gibi çok kısa bir sürede hazırlanmak durumunda kaldı. Olumsuz hava koşulları ve savaş söylentileri arasında TOMSFED ile el ele veren Spor Bakanlığı, Turizm Tanıtma Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kemer Kaymakamlığı, Kemer Belediyesi, Kumluca Kaymakamlığı ve Kumluca Belediyesi'nin desteği, hazırlıkların daha da hızlanmasını sağladı. Organizasyonda 2000'in üstünde gönüllü ve resmi personel görev yapacak.
Yarışın önemli bir diğer özelliği ise Junior WRC (Super 1600 kategorisi) olarak adlandıran ayrı bir şampiyonanın ikinci ayağının da koşulması. Toplam 7 ayaktan oluşan bu şampiyona WRC'ye uzanan yolda geleneksel bir eğitim süreci olarak değerlendiriliyor. Toprak parkurda koşulan 'Rally of Turkey'i geçen yıl Subaru Impreza ile Ercan Kazaz-Cem Bakançoçukları kazanmıştı.Favoriler
PEUGEOT: Üç yıldır markalar şampiyonluğunu kazanan ve pilotu Marcus Gronholm ile 2000 ve 2002 pilotlar şampiyonluğu unvanını da elde eden Peugeot, yine iddialı. Peugeot, son 3,5 senede 20 birincilik, 20 ikincilik ve 10 üçüncülük elde etti. Son dünya şampiyonu Marcus Gronholm, 2001 yılının şampiyonu Richard Burns'ün yanı sıra kaygan zeminlerde çok başarılı olan Harri Rovanpera da takımın kozu.
FORD: Üç senedir markalar şampiyonasını Peugeot'nun ardından ikinci bitiren Ford'da, 2003 için köklü değişiklikler yapıldı. Bütçe ve organizasyon açısından Peugeot ile mücadele edebilen ender takımlardan olan Ford, 1979'dan beri markalar şampiyonluğunu kazanamıyor. Colin McRae ve Carlos Sainz'in ayrılmasından sonra birinci pilotluğuna Estonyalı Markko Martin yükseldi.
SUBARU: Geçen yılı Peugeot ve Ford'un ardından üçüncü sırada bitiren Subaru takımında, bu yıl için çok köklü değişiklikler yapılmadı. Subaru bu sezon iki otomobil yarıştıracak. Pilotlar yine Makinen ve Norveçli Solberg. Subaru için belki de en önemli gelişme, takımın artık Pirelli ile özel bir işbirliği içerisine girmesi.
CITROEN: İşte yılın sürpriz takımı. Bu yıldan itibaren tam sezon yarışmaya başlayan Citroen, Ford'dan Colin McRae ile Carlos Sainz'i alarak, sezonun transfer bombasını patlattı. Peugeot'nun kardeş takımı olan Citroen, Michelin ile yarışmaya devam ediyor. Geniş bir bütçeye ve tecrübeli pilotlara sahip olan Citroen'in 2003'te şampiyonluk yarışı içinde yer alması bekleniyor.
(Spor Servisi)