Yolları yine İstanbul'dan geçsin

Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarından biri olan MotoGP Şampiyonası'nın üçüncü ayağı İstanbul Park'ta yapıldı. Dünya üzerinde yüzbinlerce fanatiği olan bu sporun Türkiye'deki gösterisi, bir Formula 1 Türkiye Grand Prix'si kadar ihtişamlı olmadı.

İSTANBUL - Dünyanın en önemli motorsporları organizasyonlarından biri olan MotoGP Şampiyonası'nın üçüncü ayağı İstanbul Park'ta yapıldı. Dünya üzerinde yüzbinlerce fanatiği olan bu sporun Türkiye'deki gösterisi, bir Formula 1 Türkiye Grand Prix'si kadar ihtişamlı olmadı. Gerçi organizasyonda hiçbir sıkıntı yaşanmadı, İstanbul Park'ın tribünlerinde yaklaşık 45 bin kişi vardı, ancak bu rakam, maddi sıkıntı yaşayan ve her yıl zarar eden MotoGP Türkiye Grand Prix'sinin üzerindeki karabulutları dağıtmaya yetmedi. Gelecek yıl büyük olasılıkla organizasyon gerçekleştirilmeyecek ve WRC Türkiye Rallisi ile Le Mans yarışlarından sonra Türkiye bir dünyaca ünlü organizasyonu daha yitirecek.
Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da 2007 MotoGP Türkiye Grand Prix'sinin çok iyi geçtiğini, MotoGP'nin organizatör şirketi Dorna'nın Başkanı Carmelo Ezpelata'nın da kendilerine teşekkür ettiğini söyleyerek, yarışların geleceği için küçük bir umut olduğunu ifade etti. Uçar, organizasyonda herhangi bir aksaklığın yaşanmadığını ifade ederek, "İzleyici potansiyelinden de organizasyondan da memnunuz. Bundan sonra daha da iyi olması için çalışacağız" dedi.
Ecclestone da destekliyor
MotoGP'nin gelecek yıl İstanbul'da yapılıp yapılmayacağı yönündeki tartışmalara da açıklık getiren Uçar, "Ezpelata ile organizasyonunun devamı konusunu konuştuk. Ezpelata, bize destek vereceğini ve MotoGP'nin İstanbul'da devam etmesini istediğini söyledi. Pistin yeni işletmecisi Bernie Ecclestone da MotoGP'nin devamından yana" diye konuştu.
Yarışların İstanbul'da sürmesinin sponsor ve seyirci sayısının artırılmasıyla sağlanacağına inandığını vurgulayan Bekir Yunus Uçar, "Ezpelata'ya, MotoGP'de Türk sporcu yarışmadığı sürece fazla seyirci çekemeyeceğimizi söyledik. O da özellikle Kenan Sofuoğlu'nun MotoGP'de bir takıma transfer olabilmesi için destek olacağını söyledi" ifadelerine yer verdi.
Uçar, Motosiklet Federasyonu olarak İstanbul Park Pisti'nde Türk sporcuların çalışmalarını ve ulusal yarışlar yapmak istediklerini de ifade etti.
Pistin hangi şartlarda özel işletmeciye verildiğini öğrenmek istediklerini kaydeden Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz federasyon olarak pistin hangi şartlarla yabancı bir işletmeciye verildiğini bilmiyoruz. Türk sporcular için bir çalışma imkânı sağlanmış mı, sağlanmamış mı haberimiz yok. World Supersport'ta Kenan Sofuoğlu gibi bir yarışçımız var. Henüz İstanbul Park'ta antrenmwjan yapamadı. Yarışçılarımızı yetiştirmek için bize fırsat verilmesini istiyoruz." (Spor Servisi, aa)