Yöneten de oynayan da ağzını bozunca

Cumartesi akşamı oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi, hakem hatalarını tekrar Türkiye futbol gündeminin öncelikli maddesi haline getirdi.

GAZİANTEP - Cumartesi akşamı oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi, hakem hatalarını tekrar Türkiye futbol gündeminin öncelikli maddesi haline getirdi. Federasyonu istifaya davet eden, hakemlerin 'akıllarını başlarına almasını' tavsiye eden açıklamalar yapıldı. Kimse de bunlara şaşırmadı zira bu haller 'lig normalleri' içerisinde kabul ediliyordu. Fakat Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl, hakemlere isyan etme meselesinde ipin ucunu kaçırdı ve son dakikada yedikleri gol yüzünden galibiyetten oldukları Galatasaray maçından sonra hakemlere ve federasyona öfkesini küfürlerle dile getirdi. Bu ağızlarla konuşanların 'yönettikleri' bir futbol âleminde saha içinde de farklı tavırlar beklemek iyimserlik olurdu. Maç sırasında da Hasan Şaş, yıllarca birlikte oynadığı Ergün Penbe'ye küfretmişti.
Gaziantespor cephesinde gerek oyuncular gerekse teknik direktör Mesut Bakkal, 1-0 öne geçmelerinden sonra hakem Yunus Yıldırım'ın tüm takdir haklarını Galatasaray'dan yana kullanmasından şikâyet ederken kulübün en üst düzeydeki temsilcisi, başkan İbrahim Kızıl açtı ağzını yumdu gözünü. Kızıl, karşılaşmadan hemen sonra basın mensuplarının karşısına geçerek "Bu akşam 3 puanımız gasp edildi. Hayatımda böyle bir hakem görmedim. Bu hakemler yüzünden ligde herkes huzursuz. Eğer bu federasyon, bu Merkez Hakem Kurulu ve bu hakemler bu işi beceremiyorlarsa s.. gitsinler. Yeter artık, her maçta aynı şeyi yaşıyoruz" diye konuştu.
'Ben, onun ağabeyiyim'
Gaziantepspor formasıyla muhtemelen futbol kariyerinin son sezonunu geçiren Ergün Penbe ise yıllarca Galatasaray'ın başarısı için ter döktüğü eski takım arkadaşı Hasan Şaş'ın kendisine küfür etmesine ve hakem Yunus Yıldırım'ın küfrü duymasına rağmen buna duyarsız kalmasına sitem etti. Türkiye sahalarında iyi bir futbol ahlakının ender temsilcilerinden biri konumundaki 36 yaşındaki deneyimli oyuncu, "Ben Galatasaray'a yıllarca hizmet ettim. Ben, Hasan'ın ağabeyiyim. Hayatımda hiç küfür yemedim. Böyle bir hakareti hak etmemiştim" dedi.
Maruz kaldığı çirkin muameleye rağmen eski takım arkadaşının kızgınlığını anlayabildiğini ve saha içinde olanın saha içinde kalması gerektiğini dile getiren Ergün, "Hasan'ın karakterini, hırsını herkes biliyor. Uzun yıllar onunla beraberdik. Aynı ekmeği yedik, aynı suyu içtik. Bunlar her zaman olabilecek şeyler. Beni üzen, Hasan'ın bana küfretmesi değil hakem Yunus Yıldırım'ın Hasan'ın bu davranışına tepkisiz kalmasıydı. Hasan'la kesinlikle hiçbir sorunum yok. Sitemim hakeme. Acaba Hasan ona küfretse ne yapardı, merak ediyorum" ifadesini kullandı. (Spor Servisi)