Yöntem Kartal'a yakışmadı

İlk yarıyı en yakın rakibinden dokuz puan önde bitiren ve futbol açısından sorunsuz görünen, Avrupa serüvenini de UEFA'da sürdüren Beşiktaş'ta Ahmut Dursun konusu, kafalarda soru işareti uyandırıyor.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

İSTANBUL - İlk yarıyı en yakın rakibinden dokuz puan önde bitiren ve futbol açısından sorunsuz görünen, Avrupa serüvenini de UEFA'da sürdüren Beşiktaş'ta Ahmut Dursun konusu, kafalarda soru işareti uyandırıyor. Bilindiği gibi kulüp, sağlık sorunları nedeniyle Almanya'da tedaviye giden futbolcusuyla yollarını ayırmıştı. Bu karar karşısında Dursun da, daha önceki açıklamalarında ayrılığı normal karşıladığını ama kulüpten alacaklarının tahsil edilmesini istediğini belirtmişti.
Bu ayrılık kimilerince kitabına uygun, kimilerince de etik açıdan yanlış. Siyah-Beyazlılarla Ahmet Dursun arasında yaşananları otoritelere sorduk.
Attila Gökçe: Beşiktaş görünüşte işin kitabına, hukuka göre davranmıştır ama bu hareketi kendi geleneklerine uygun bulmuyorum. En önemlisi insani bulmuyorum. Beşiktaş, özen göstermesi gereken bir konuyu feci atlamıştır; üstelik bu konudaki katı tutumlarını sürdürüyorlar.
Hıncal Uluç: Beşiktaş'ın fevkalade ayıp yaptığını düşünüyorum. Beşiktaş tribünleri bir zamanlar 'Ahmet Dursun, Seba gitsin' diye bağırıyorlardı.
İşte bu denli önemli, bu denli simgeleşmiş bir isimle yurtdışında tedavideyken bu yöntemle yollarını ayırmak çok ayıp. Adamla nasıl el sıkıştıysan, yollarını da öyle ayır. Scala'ya yapılanlar Ahmet Dursun'a da yapılıyor. Bunu Serdar Bilgili'ye de, Hüsnü Güreli'ye de yakıştıramıyorum.
Metin Tükenmez: Bir kere şurasını baştan vurgulamak lazım, Türkiye'deki rekabet çok acımaz, insanı değerler çok çabuk örseliyor. Bu bakımdan baktığımız zaman Ahmet Dursun, bugün itibarıyla kulüpte kullanılıp posası çıkartılmış gibi görünüyor. Ama bence iş en başından yanlış; zamanında bu transferin yanlış olduğunu yazmıştım. Ahmet Dursun'dan olağanüstü işler beklediler olmadı; çünkü bu özellikle bir futbolcu değil.
İkinci sezonda daha alt seyiyede bir kulübe gönderilmeliydi. Dolayısıyla iki tarafın da birbirine tetikleyen hataları var. Ama son kertede ben kulübün sahip çıkması gerektiği dönemde böyle bir harekete soyunmaması kanısındayım.
Zeki Çol: Oyuncunun sağlık nedenleriyle kulüpten uzaklaştırılması bence doğru bir yaklaşım değil. Adalesi kopunca, ayağı kırılınca veya başka bir nedenle sezonu kapatınca nasıl ki, kulüp oyuncuyu göndermiyor; psikolojik rahatsızlık ortaya çıkınca da benzer bir tavrın sergilenmesi gerekirdi. Yani rahatsızlığın psikolojik olmasının böyle bir ayrılmaya yol açması bence etik ve çağdaş bir tarz değil.
Farklı bir görüş
Güven Taner: Madem ki profesyonelliğe ilintili bir konuyu ele alıyoruz, olanlara biçimsel ve duygusal yaklaşamayız. Profesyonel futbolcuda artık 'verimli olmak' esas alınıyor. Transfer yönetmeliğinin 28. maddesinde sayılı yükümlülükleri yerine getirmeyen futbolcunun sözleşmesini kulüp, 31. maddedeki hakkını kullanarak feshedebiliyor. Kulübe göre, Ahmet Dursun olayında 28. madde ihlal ediliyor. Özetle, 'verimli olamamak, arkadaşlarıyla iyi geçinmemek gibi...'